Çambaşı Yaylası Sizi Çağırıyor

Çambaşı Yaylası Sizi Çağırıyor

Çambaşı Yaylası Hakkında Bilgi Karadeniz Bölgesi’nin en önemli yaylalarından olan Çambaşı Yaylası yaz-kış turizm için bulunmaz doğal güzellik ve özelliklere sahiptir. Rakımı 1,850 m. yükseklikte olan Çambaşı Yaylası ’nın ulaşımı, Ordu – Kabadüz – Çambaşı güzergahını oluşturan asfalt yol ile ulaşılmaktadır. Modern iki tane otel mevcuttur. Çarşısı, pazarı, piknik yerleri, lokantaları hizmet vermektedir. Doğal güzellikleri […]

Çambaşı Yaylası Hakkında Bilgi

Karadeniz Bölgesi’nin en önemli yaylalarından olan
Çambaşı Yaylası yaz-kış turizm için bulunmaz doğal güzellik ve özelliklere sahiptir. Rakımı 1,850 m. yükseklikte olan Çambaşı Yaylası ’nın ulaşımı, Ordu – Kabadüz – Çambaşı güzergahını oluşturan asfalt yol ile ulaşılmaktadır. Modern iki tane otel mevcuttur. Çarşısı, pazarı,
piknik yerleri, lokantaları hizmet vermektedir. Doğal güzellikleri ile muhteşemdir. Yörede bütün doğa sporlarını profesyonel olarak yapma imkanı bulunmaktadır. Nüfusun büyük kısmı yaz mevsiminde bu yaylaya gitmektedir. Şehrin 61 km. güneyinde olan Çambaşı Yaylasında alabalık üretim çiftlikleri de vardır. Burası 72 oba ve 100 bin dönümlük alanı ile ülkemizin en geniş yaylalarındandır
Yaylaya düzenli olarak minibüs seferleri düzenlenmektedir. Yaylada yine
elektrik, telefon mevcuttur. Bakkal, kasap, et lokantaları, sağlık ocağı ve karakolu da bulunmaktadır. 


Çambaşı Yaylası

Çambaşı Yaylası Nerede

Ordu-Çambaşı Yaylası uzaklık 58 km’dir. Ordu-Çambaşı Kayak Merkezi uzaklığı ise 54 km’dir.

Yapılacak olan teleferik ile Ordu merkezden yaylalara rahatça çıkılabilecek. Böylece yaylalar arasında teleferik ile kolay ulaşım sağlanacak. Dünyada buna benzer örnek uygulamalar var. Teleferik yapıldığı zaman insanlar havalimanından yaylalara daha çabuk ulaşacak. Böylece turizm gelişecek. Konforlu bir yolculuk yaparak yaylalara ulaşması ile ziyaretçiler için böyle bir proje başlatıldı. Fizibilite yapılması ile ilgili raporlar sunuldu.
Teleferiğin hizmete girmesiyle yaylalara ulaşımın daha kolay ve hızlı olacak. 15 kilometre yol, onlarca tünel için bir zamanlar herkesin yapılmasının imkansız olduğunu söylediği proje için kaynak bulmanın zor olacağını söyleyenler olsa da bunların yapılması hayal değil. Şimdi yapılan 15 bin kilometrelik bölünmüş yolun artırarak 20 bin kilometreye çıkarıldı. Denizler bile köprülerle aşılır oldu, bu sebeple doğal güzelliklere de en kısa yoldan ulaşılması amacıyla yaylalara teleferik yapmayı planlandı.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ali Kuşçu Hakkında Bilgi

Ordu Çambaşı Yaylası Kayak Merkezi ile de kış turimi için uygundur.

Milletimiz artık bu güce ulaştı. Teleferik de buraya yapılacak ve herkes faydalanacak. 30 kilometrelik bir hat üzerine yapılması düşünülen teleferik için vadi üzerinden ve sahilden ortalama iki bin rakımlı olan Çambaşı Yaylasına çıkılacak.  Ordu-Giresun havalimanına buluşturacak olan bu proje sayesinde bu çevreye gelen yerli ve yabancı turistler Ordu’nun eşsiz manzarası karşısında oturup yorgunluklarını atacaklar, gezip dolaşacaklar. Böylece yaylalara kolayca ulaşmanın mutluluğunu yaşayacaklar.

Karadeniz Bölgesi’nin en büyük sorunlarından birisi olan düzlük geniş alan bulma ve üzerine herhangi bir tesis inşa etme ihtiyacı farklı çözüm yolları ile telafi edilmektedir. Ülkemizde ilk ve tek olarak inşa edilen Ordu-Giresun havalimanından yaylalara ulaşmak için farklı bir çalışma ile turizme kazandırılmaya çalışılıyor. Bu amaçla 2000 rakımlı olan Çambaşı Yaylası üzerinden trafik teleferik kurularak havalimanına ulaşacak.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?