Çanakkale Boğazının Gizemli Suları

Çanakkale Boğazının Gizemli Suları

 Birinci Dünya Savaşı’nda yaşanan şok ve dehşetin tam bir askeri yanılgıya nasıl dönüştüğünü anlamak için araştırmacılar iş başındalar. Kanıtlar Çanakkale boğazına yayılmış durumdalar. Bu darboğaz Akdeniz’den Karadeniz’e açılan tek yoldur. 1915 yılında İngiltere deniz kuvvetleri şu anda Türkiye olarak bilinen ve zayıf düşmüş o zamanki Osmanlı Devleti’ne saldırmak için cüretkar bir plan yaptı. Böylece Birinci […]

 Birinci Dünya Savaşı’nda yaşanan şok ve dehşetin tam bir askeri yanılgıya nasıl dönüştüğünü anlamak için araştırmacılar iş başındalar. Kanıtlar Çanakkale boğazına yayılmış durumdalar. Bu darboğaz Akdeniz’den Karadeniz’e açılan tek yoldur. 1915 yılında İngiltere deniz kuvvetleri şu anda Türkiye olarak bilinen ve zayıf düşmüş o zamanki Osmanlı Devleti’ne saldırmak için cüretkar bir plan yaptı.

Böylece Birinci Dünya Savaşı çabuk sona erecekti. Plan çok sadeydi. Dev bir müttefik filosu, zayıf bir Osmanlı donanmasını yararak boğazları geçecek ve şimdi İstanbul diye adlandırılan başkenti o zamanki Yunanca ismi ile Konstantinapolis’i ele getirecekti. Bu savaşı sonlandırmak için kestirme, basit bir plandı. Ancak felakete giden kestirme bir olay oldu bu . Osmanlı devletinin kara savunması müttefiklerden daha üstün olduğu düşünülüyordu. Bu nedenle gemilerin neden denizin dibini boyladığını çıkarmak istiyordu bilim adamları. Bu yüzden planları transit geçit yapan yük gemilerini rahatsız etmek istemiyorlardı.

Çanakkalenin Gizemli Suları

Avusturalyalı donanma tarihçesi David Stevens, hakkında az şey bilinen bu deniz savaşının araştırılması için Balarda yardım etmek için gelmişti ekibe. Tabi diğer gemilerden birkaçı da kıyıdan açılan ateş sonucu büyük hasar almışlardı. Yani bir felaketti. Her yer batık doluydu. Kaç tane müttefik gemisinin battığını bilmiyorlardı. Batırılanlardan birisi haritadan işaretlenmiş, aslında ne kadar bakıldığını ne kadar geminin battığını bilmedikleri için işaretlemeler d çok sağlıklı olduğunu tahmin etmiyorum ve onları olabileceklerin hiç garanti de yok birçok kişinin orada olduğunu batıkların orada olduğunu söylediğini duymuş ekip bu yüzden aramanın çok uzun süreceğini tahmin ediyorlar sadece bir günde 3 tane büyük müttefik gemisi yara almıştı ve 3 tanesi de batırılmış ta Geliboludaki batıkları bulmak için yola çıkan bu araştırmacılar arasında bulunan ekibin liderinin 15 yaşındaki oğlu da gördükleri karşısında şaşkınlığını gizleyemiyor şöyle diyor ‘gerçekten inanılmaz, gördüklerim karşısında şaşkınım. Hayat işte burası.’ diyordu.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Oktay Akbal Kimdir?

Çünkü ilginç olan, 1915 yılında da bu çocuk gibi 15 yaşındaki gencecik fidanlar nereye gittiklerini bilmeden gemilere doldurulup Çanakkale’ye gönderilmişlerdi ve çoğu ne olduğunu nereye gittikleri bilinmiyordu. Bu gencecik çocuklar öyle inandırılmışlardı ki kendilerine olan özgüvenleri tamdı . Plan çok basitti, gidip biraz evlenecekler. Türk sularını yanacaklar, kolayca boğazlar geçecekler, İstanbul’u işgal ediceklerdi. Ama planları suya düşmüştü. Gemileri boğazlardan girmiş ama boğazın ortasında bir adım ileriye gidememişler çakılıp kalmışlardı. Şaşkınlıktan korkuları da başlamıştı  ve ne yapacaklarını bilmiyorlardı. Durmadan kayıp vermeye başlamışlardı. Yaklaşık bin kilometre uzaktaki Fransa düzlüklerinde  ve İngiltere ve Almanya cephelerinde korkunç bir savaşa gömülmüşler 1 milyondan fazla insan savaştan ölmüş, öldürmüşlerdi.

Beraberliği bozmak için İngiltere deniz kuvvetleri genç ve hırslı komutanı Winston Churchill cüretkar bir hamle ile, müttefiki olan Türkiye’yi işgal ederek Almanya’yı dev bir kıskacın içine sokmaktı. Bir müttefik filosuna komuta eden İngiliz donanması Çanakkale Boğazı’nı geçecek ve her iki yakadaki Türk toplarını devre dışı bırakacaklardı. Winston Churchille donanmanın sadece 2 hafta içinde Konstantinopolis’te olacağı söylenmişti.

İngiltere tarih boyunca en büyük deniz gücü olmuştu. O yüzden kendine güveniyordu ve denizden yapacağı mücadeleleri kolaylıkla kazanabileceğini düşünüyordu. İlk strateji böyleydi. Türkleri geçeceklerdi. Müttefikler bu stratejik boğazı kontrol edip zayıf düşen rus ordusuna yardım edecekler d ve ruslarda doğudan Almanya’ya saldıracaklar, büyük bir kıskacın için alacaklardı almanya’yı. Savaş böylelikle çabuk sona erecekti. Winston Churchill bu iş için anahtarın Çanakkale Boğazı olduğundan emindi. Ama planı korkunç oldu. Bir günde kelimenin tam anlamıyla batmıştı. Araştırma ekibi savaşın olduğu yerde denizin derinliklerinde 130 metre uzunluğunda dev bir batık tespit ediyor. Batık baş aşağı duruyordu ama bunun İngiliz savaş gemisi İrrestible  olduğunu düşünüyorlardı. Buldukları bu gemi ile tahmin ettikleri gemi aynı uzunlukta sonar görüntüleri neden battığını dair ipuçlarını gösteriyor ama gerçekten neler olduğunu anlamak için suya girmek gerekiyordu. Söylemek yapmaktan daha kolay.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Hastane Önünde İncir Ağacı Türküsünün Hikayesi

Teknolojik gelişmeler sayesinde geliştirilen denizaltı inceleme araçları denizin dibinde çalışıyor. Ekibin çalışma yeri hem boğazdaki trafiğin akışının olduğu yer hem de boğazda akıntının çok yüksek olduğu bir yerde oldukları için çalışma ekibi gemileri durdurulması gerekiyor ve uygun bir yer bulması gerekiyor. Çalışmaları sürdürmeleri için etkin ateş gücüne sahip bir savaş gemisi olan  gemiler denizin dibinde konuklarını bekliyor. 4 adet 12 inçlik ve 12 adet 6 inçlik topuyla 10 kilometre uzaktaki hedefleri rahatlıkla vurabilen bir gemi şimdi denizin serin sularında yatmakta. Savaş başladıktan sadece birkaç saat sonra denizin dibini boylayan bu görkemli gemi neden Çanakkale boğazının dibinde olduğunu açıklamaya çalışıyor araştırma ekibi. Bunun için kanıtlar arıyor.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?