‘Çanakkale Ruhu’ Yaşatılıyor

‘Çanakkale Ruhu’ Yaşatılıyor

Tarih sayfalarını çevirmeye başladığımız zaman en büyük imtihanların Türkler üzerinde denendiğine tanıklık ederiz. Çünkü birçok kez zor sınavlara tabi tutulan yeryüzünde başka bir millet zor bulunur. En yakın yaşadığımız ve esarete boyun eğmemek için binlerce şehidi sahibi ile buluştuğumuz mübarek topraklardır Çanakkale. Kalleşçe, utanmadan sıkılmadan topraklarımıza göz diken, bizi yok sayıp üstümüze gelen, sinsi emelleri […]

Tarih sayfalarını çevirmeye başladığımız zaman en büyük imtihanların Türkler üzerinde denendiğine tanıklık ederiz. Çünkü birçok kez zor sınavlara tabi tutulan yeryüzünde başka bir millet zor bulunur. En yakın yaşadığımız ve esarete boyun eğmemek için binlerce şehidi sahibi ile buluştuğumuz mübarek topraklardır Çanakkale.

Kalleşçe, utanmadan sıkılmadan topraklarımıza göz diken, bizi yok sayıp üstümüze gelen, sinsi emelleri gerçekleştirmek için boğazı yarıp geçeceklerini sanan alçaklara attığımız büyük şamarın imzasıdır Çanakkale ruhu. Hiçbir zaman yıkmak, parçalamak, yok etmek için değil; sadece var etmek, insana yakışanı teslim etmek, insanlığın yaşamasına, var olmasına, ebedi kalmasına destek olmak için vatan, toprak, bayrak, Allah için birlikte atan yüreklerin sembolü Çanakkale’de kazındı.

Kararlılığın beslenmesi, renk, dil, din, etnik köken farketmeksizin omuz omuza vatan topraklarının düşmana karşı savunmasının mübarek topraklarıdır Çanakkale ruhu. Çocuk-genç, yaşlı, kadın demeden kanını toprağa karıştıranların, şehit düşenlerin, sadece kendini yaşamak değil, geleceğe vatan bırakmak için sancı çekenlerin yüreklerinin attığı mübarek yerdir Çanakkale.

Çanakkale ruhunu yaşatmak

İşte bu sarsılmaz ruhu gençlerimize nakletmek, beyinlerine nakşetmek için zaman zaman sivil toplum örgütleri, belediyeler, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı birimler imkanları ölçüsünde Çanakkale ruhunu yaşatmak, maneviyatı yerinde hissetmek için buralara dönem dönem ziyarete götürülür. Amaç hep aynı, atalarının nasıl bir vatan bıraktığını ve bunun için nasıl milli ruhla, dimdik durarak düşmana karşı sarsılmaz imanla dik duruşunu öğrenirler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İyilikler Prensesi Ceren

Çanakkale ruhu; dünyanın dört bir bucağında mübarek topraklara düşenleri yad etmek, onlara vefalarını, milli ruhunu yansıtmak için zaman mefhumu olmaksızın dimdik ayakta canlı tutulmalıdır.

Kocaeli iline bağlı Darıca Belediyesi ile Milli Eğitim Müdürlüğü’nün birlikte hazırladığı proje kapsamında ilçede bulunan yaklaşık 3000 ortaokul son sınıf öğrencisi Çanakkale’ye ziyarete götürüldü. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Darıca Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘Çanakkale’ye dedemin yanına gidiyorum’ projesi ile ortaokul son sınıf öğrencilerinin Çanakkale Şehitliğini ziyaret etmelerine fırsat verildi.

Çanakkale Şehitliği

Çanakkale Şehitliğini ziyaret eden öğrenciler şehitlikte duygulu anlar yaşayarak son günlerde Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde gerçekleştirilen operasyonlar sebebiyle güvenlik güçlerimize moral mektubu yazmak istediler. Çanakkale’de yaşadıkları manevi havadan etkilenen ortaokul öğrencileri polis ve askerlerimize moral vermek amacıyla mektup 5 tane otobüsle öğrencilerini Çanakkale’ye götüren Darıca Belediye Başkanı, yaptıkları bu çalışma ile Darıca ilçesindeki bütün gençleri Çanakkale’ye götürerek vatan uğruna şehit olan insanların manevi havasını solumaları için çalıştıklarını dile getirdi. Belediye Başkanı Karabacak konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Öğrencilerimizi Çanakkale’ye götürerek oradaki müzeyi ve Çanakkale Şehitliği’ni ziyaret etmelerini amaçlıyoruz. Çünkü orada bambaşka bir hava var. Çanakkale Şehitliği’ni ziyaret eden insanlar, atasına, geçmişine sahip çıkıyor. Öğrencilerimiz kendileri için şehadet şerbeti içen dedelerine mezarları başında dua ediyor. O kadar etkili bir hava var ki şehitlikte öğrenciler kendini tutamayarak son dönemde yaşanan terör olayları sebebiyle şehit olan vatan evlatlarına dua ve şu anda bizler için gece dündüz demeden mücadele eden güvenlik güçlerimize moral vermek için de mektup yazıyor. Çanakkale’ye götürdüğünüz öğrencilerimiz vatan uğruna düşmanla göğüs göğüse mücadele vererek canını vermekten çekinmeyen şehitlerine mezarları başında kendilerini tutamayarak dua ediyor, bazıları da mektup yazıyor. Elbette geleceğimiz adına öğrencilerimizin bu davranışları bizleri çok mutlu ediyor. Özellikleri Güneydoğu’da Doğu Anadolu bölgesinde görev başında olan polislerimize, askerlerimize moral mektubu yazarak onlara da güç verdiklerini düşünüyorlar. Bu da bizi ayrıca memnun ediyor.”

Çanakkale Şehitliği Görseli

Belediye Başkanı yeni neslin geçmişimizi çok iyi öğrenmesi gerektiğine vurgu yaparak, bunu da Çanakkale ruhu ile yakalayabileceklerini ifade etti.  Darıca Belediye Başkanı, geleceğimizin teminatı olan gençlerin bugünden en iyi şekilde hazırlanması için kendi üzerlerine düşen ne varsa yaptıklarını, bundan sonra da her türlü fedakarlığı yapacaklarını dile getirdi. Yaptıklar organizasyonun sadece öğrencilerle sınırlı kalmadığını, bu proje ile hem öğrencileri hem de velileri Çanakkale’ye götürerek oradaki manevi havayı soluma ruhsatı vereceklerini söyledi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çocukların Gözünden Türkiye'miz

Bir önceki yazımız olan Çocuklar Nasıl Mutlu Edilir? başlıklı makalemizde çocuğu mutlu etmek, Çocuklar Nasıl Mutlu Olur ve ÇOCUKLARI MUTLU ETME METOTLARI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?