Çanakkale Zaferini Ölümsüzleştirenler

Çanakkale Zaferini Ölümsüzleştirenler

Çanakkale Savaşı’nda yaşanan ve çoğumuzun bilmediği savaşın soğuk yüzünü kareleyen çok az bulunan fotoğrafların harmanlandığı galerimizi inceleyince Mustafa Kemal ve onun gibi gizli kahramanlarımıza ne kadar vefa borcumuz, can borcumuz olduğunu tekrar tekrar hatırlamak için bu resimleri buruk bir şekilde izleyiniz.

13 yaşında vatan savunmasına hiç bir hesap yapmadan gidenlerin hikayesini, tek kolunu kaybedip, savaşa devam ederken tek kolunun yetersizliğinden şikayet eden çavuşlarımızı, düşmana yaralı esir olmak zorunda kalan zavallılarımızı, gencecik yaşında yaralılarımıza hemşirelik yapan kızlarımızı, yalnız kalıp 258 kiloluk top mermisinin altına girenleri, yıkılan şehri, sürtünen burunları ve daha aklınıza gelmeyecek ÇANAKKALE HATIRALARINI anlatan fotoğrafları sizler için derledik.

Çanakkale Savaşı’nın Resimleri

Galerimizi izlerken varsa birazcık insanlığınızdan utanacağınızı, günümüz insanının nelerle oyalandığını ve ALLAH bir daha o bizler için Cenneti arzulayanları bizlere yaşatmak zorunda bırakmasın…

Çanakkale Savaşı’nın sebepleri

Osmanlı Devleti ile itilaf devletlerinin arasında yaşanan 1915 yılında cereyan eden Çanakkale Savaşı kara, deniz ve hava saldırıları ile hem savaş taktikleri hem de kayıplar açısından oldukça vahim sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Çanakkale Savaşı’nın sebepleri arasında itilaf devletlerinin Rusya’da cereyan eden karışıklığı önlemek amacıyla boğazlardan güvenli bir yol bulmak istemesi en büyük neden olarak gösterilmektedir. Ayrıca o dönemde İngiltere’nin sömürgesi durumundaki Hindistan’a ulaşmanın daha kısa yolunu Türkiye üzerinden sağlama düşüncesi de yer almaktadır. Elbette bütün bu hedeflerin gerçekleştirilmesi için Osmanlı Devleti’nin başkenti olan İstanbul’u ele geçirmek, Dolayısıyla Türk varlığını sona erdirmek, Türkleri orta Asya’ya geri göndermem planları yer almaktadır.
Çanakkale Savaşı önce deniz hareketi ile başlamış, burada başarılı olamayan İtilaf Devletleri karadan çıkarmalar yaparak Türk ordusunun yok etmeyi, İstanbul’a ulaşmayı hedeflemiştir. Bunun gerçekleştirmek de çok zor olunca hava destekli birlikler ile müdahaleler yapmış ancak ne yaparsa yapsın amacına ulaşamamıştır. Çünkü Çanakkale savaşını kazanmak için çelik gibi duran Türk yiğitlerini geçmek hiç de kolay olmayacaktı. İşte Çanakkale Savaşı’nı ölümsüzleştiren şehitlerimiz ve gazilerimiz her daim olacak ve gelecek tehlikelere karşı bizleri koruyacaktır.

Bir önceki yazımız olan En Beğenilen Erkek Çocuk-Bebek İsimleri ve Anlamları başlıklı makalemizde ÇOK KONULAN ERKEK BEBEK  İSİMLERİ, ÇOK TUTULAN ERKEK İSİMLERİ VE ANLAMLARI ve EN BEĞENİLEN ERKEK ÇOCUK İSİMLERİ hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ