Çanakkale’de Destanlaşan Türkler

Çanakkale’de Destanlaşan Türkler

 Çanakkale bir harp meydanı olarak bilinir ama en doğrusunu çok az kişi bilir. Çanakkale bildiğimizin aksine Türkleri tanıma meydanı olmuştur. Çanakkale’ye her ne şekilde olursa olsun gelip, herkesin boyunun ölçüsünü aldığı, Türklerle savaş testi yapılmaması gerektiğini, onların vatanlarına, namuslarına göz dikilemeyeceğini ve asla onların küçümsenemeyeceğini bilen bilmeyen herkese gösterilmiştir. En büyük dersi de hiç şüphesiz […]

 Çanakkale bir harp meydanı olarak bilinir ama en doğrusunu çok az kişi bilir. Çanakkale bildiğimizin aksine Türkleri tanıma meydanı olmuştur. Çanakkale’ye her ne şekilde olursa olsun gelip, herkesin boyunun ölçüsünü aldığı, Türklerle savaş testi yapılmaması gerektiğini, onların vatanlarına, namuslarına göz dikilemeyeceğini ve asla onların küçümsenemeyeceğini bilen bilmeyen herkese gösterilmiştir.

En büyük dersi de hiç şüphesiz İngilizlerin şımarık çocuğu Churchill almış, yutmaya çalıştığı büyük lokma, boğazına tıkanarak boğulmaktan son anda kurtulmuştur. 5 dakikada Çanakkale Boğazını geçip, 5 çayını İstanbul’da içmek için, bin bir türlü sinsi politikalarla edindikleri müstemlekelerden devşirdikleri Avustralyalı, Yeni Zellandalı, Hintli, Cezayirli, Tunuslu, Senegalli gençlerin kanına girmiştir Churchill. Adını saymakla bitiremeyeceğimiz  türlü sömürgelerinden topladığı zavallı, suçsuz günahsız gencecik fidanları Çanakkale önüne yığmıştır. Bu gariban ana kuzularına kiminle ve ne için savaşacaklarını asla söylememişlerdir. Göz göre göre 200.000’e yakın devşirme askerini bile bile katletmişlerdir. Bu gün  bağımsızlıklarını kazanan  İngiliz ve Fransız eski sömürge ülkeleri, 1915 yılında Çanakkale’de kırdırdıkları çocuklarının hesabını küstah sömürgecilere sormazlarsa, orada yatan çocuklar öbür tarafta yakalarına yapışıp hesap soracaklardır.

İnsanın yüreğini acıtan bir başka tuhaflık ise kandırılıp getirilen askerlerin bazıları Müslüman ülkelerden olması. O günün şartlarında düşünmek gerekirse, gelen zavallılar da kime karşı savaşacağını ya bilmiyordu ya da bilseler de karşı koyacak gücleri yoktu, kim bilir!? Günümüz şartlarında düşününce de pek bir şey değişmediğini gözlemekteyiz ama ne yaparsın, “cahillik” demekten kendimizi alamıyoruz. Şimdiki durumlarına üzüldüğümüz Filistinliler bile o zaman İngilizlerin paralı askeri olarak Çanakkalede bize kurşun atmışlrdır maalesef! Biz yine de bugün geçmişte onların yaptığı yanlışa kızıp asla ‘oh olsun’ demeyiz. Biliriz ki, bir cahillik yapmışlardı… Ama  Filistinli kardeşlerimizden şunu da hiç duymadık nedense, ‘biz bir hata yaptık, sizden af diliyoruz’.

Geçmişte Müslüman kardeşine kurşun sıkmaktan dolayı çok üzgün olduklarını, büyük hata yaptıklarını söyleyemeyen eski sömürge ülkelerin aksine, Anzak olarak adlandırılan, İngilizlerin Avustralyalı ve Yeni Zellandalı uşakları, hiç çekinmeden ve defalarca yapılanların büyük hata olduğunu ifade ettiler. Hem kendi çocuklarının hem diğer bütün ulusların gencecik fidanların boşu boşuna harcandığını her fırsatta dile getirmektedirler. Bu da yetmez diyerek her yıl Çanakkale’de bıraktıkları büyük günahlarının affı için tövbe etmeye Arıburnu’na çıkarma yapmaktadırlar. Bizim engin hoşgörümüze sığınarak bu koya “Anzak Koyu” adı vermişlerdir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Türkolog Süleymanov'a Büyük Onur

Çanakkale’de Destanlaşan Türklerin bu savaşı, sadece düşmana ayak bastırmama değil, bütün dünyaya yaptıkları büyük yanlışın ve haksızlığın hesabını görme fırsatı verme savaşıdır, demek daha doğru olur.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?