Çanakkale’de İz Peşinde

Çanakkale’de İz Peşinde

Titanik gemisinin de sırlarını çözen ünlü bilim insanı şimdi de Gelibolu’da denizin serin suların altında yatan batık gemilerin gizemlerini araştırmak için görev başına geçmiş, Çanakkale’de iz peşinde. Kafalardaki sorulara cevap bulmaya çalışıyor. 1915 yılında Birinci Dünya Savaşı’nın ortalarında Türk sahillerindeki Gelibolu’da yaklaşık 200.000 insan şehit oldu. Gelibolu sanki kıyma makinası gibi çalışıyordu. Gerçekten trajik bir […]

Titanik gemisinin de sırlarını çözen ünlü bilim insanı şimdi de Gelibolu’da denizin serin suların altında yatan batık gemilerin gizemlerini araştırmak için görev başına geçmiş, Çanakkale’de iz peşinde. Kafalardaki sorulara cevap bulmaya çalışıyor.

1915 yılında Birinci Dünya Savaşı’nın ortalarında Türk sahillerindeki Gelibolu’da yaklaşık 200.000 insan şehit oldu. Gelibolu sanki kıyma makinası gibi çalışıyordu. Gerçekten trajik bir durum yaşanıyordu.

Katliam karada başladı ama denizde de devam etti. Çankkalede Savaşı sonlandırmaya çalışan müttefik güçlerine ait görkemli bir filo küçük bir Türk gücü tarafından durduruldu. Bu korkunç yenilgiye dair ipuçlarını denizin dibindeki bir dizi batık içersinde bulmaya çalışacak. Denizin derinliklerinde bir çok insanın rüyaları, hayalleri, umutları yatıyor ve orada son buluyordu.

Gerçeğin peşinde olan Balart ve ekibi Gelibolu’nun gizli sırlarını aydınlatmak için Çanakkale’de iz peşinde. Derin sulara iniyor, karşısına çıkan batıkları inceliyordu. Bilim adamının amacı Birinci Dünya Savaşı’nın korkunç bir bölümü olan Gelibolu Savaşı’nın altındaki gizemi çözmeye çalışmaktır. Araştırmacı bilim adamı ‘Gelibolu Savaşı konusunda kesinlikle uzman değilim, ama düşmanlarını hafife aldıklarını tahmin ediyorum. Düşmanı hafife alırsanız sizi öldürür.’ diyordu.

Gelibolu yenilgisinin nasıl başladığını öğrenmek için Balart bir dizi gemi batığı boyunca iz sürmeye devam edecek. Gelibolu Savaşı denince insanların aklına hep kara savaşları geliyor ama esas plan bu değildi. Asıl plan, bir deniz savaşı olduğu için bu savaşın altındaki önemli nedenleri bilmemizde fayda var.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Hasankeyf 'Dünya Mirası' Adaylık Başvurusu Yapılmalı

Çanakkale’de batıkları incelemek için çok farklı araştırma yapıldı ama henüz ortaya tam olarak bir şeyler çıkmış değil. İleriki dönemde gelişen teknoloji sayesinde daha net sonuçlar elde edilecek çalışmalar yapılacağını düşünüyoruz.

Çanakkale deniz savaşının sırlarını çözmek için yapılan araştırmaları deniz altında görmek için kültür bakanlığınca hazırlanmış video görseli izleyiniz. Çanakkale’de iz peşinde sizleri tarihin derinliklerine götürüyor.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?