Çanakkale’yi Destan Yapan Olaylar

Çanakkale’yi Destan Yapan Olaylar

 Çanakkale Savaşı’nı destanlaştıran önemli olaylar silsilesi yaşandı. Bunlardan en önemlisi, uzun yıllar savaş kaybederek morali bozulan Osmanlı Devleti’nin ilk kez başarı kazanmış olmasıdır. Bu durum çöküşe giden İmparatorluğun yeniden umudu haline gelmiştir. Üst üste alınan Balkan Savaşlarındaki yenilgilerin sona ereceği, yeniden ihtişamlı günlere dönüş hesapları yapılabileceği umudu yaratmıştır. Moral çöküntüsünün ortadan kalkmasına vesile olmuştur. Bir […]

 Çanakkale Savaşı’nı destanlaştıran önemli olaylar silsilesi yaşandı. Bunlardan en önemlisi, uzun yıllar savaş kaybederek morali bozulan Osmanlı Devleti’nin ilk kez başarı kazanmış olmasıdır. Bu durum çöküşe giden İmparatorluğun yeniden umudu haline gelmiştir. Üst üste alınan Balkan Savaşlarındaki yenilgilerin sona ereceği, yeniden ihtişamlı günlere dönüş hesapları yapılabileceği umudu yaratmıştır. Moral çöküntüsünün ortadan kalkmasına vesile olmuştur.

Bir başka önemli dönüm noktası ise 1683 yılından beri sürekli gerileyen Osmanlı Devleti bırakın taarruz yapmayı, kendini savunmak da bile güçlük çekiyordu. Dolayısıyla Çanakkale Savaşı‘ndaki küçümsenemeyecek başarı moral motivasyonu açısından önemli bir başarı olarak kayıtlara geçti.

Kendilerine çok güvenen Batılı ülkeler bütün cephelerde çöküş yaşamış, bu da bütün dünyada büyük yankı uyandırmış, dolayısıyla sömürge altında olan diğer ulusların da umutlarının yeşermesine örnek olmuştur.

Çanakkale Savaşı Kahramanları

Büyük Britanya İmparatorluğu liderliğinde oluşturulan İtilaf Devletleri birlikte oluşturdukları donanma ile Çanakkale Boğazı‘na geldiler. Hiçbir zorluk yaşamadan Osmanlı Devleti’nin son başkenti olan İstanbul’u ele geçirerek, müttefikleri olan Rusya’ya asker takviyesi ve erzak yardımı yapacaklardı. Peki bütün planlar istedikleri gibi uygulanabildiği mi? Çanakkale’de tarih yazanlar düşmanların planlarının uygulanmasına fırsat vermediler.

Birinci Dünya Savaşı esnasında gerçekleşen insan kıyımı 3 Kasım 1914 tarihinde başlamış, 9 Ocak 1916 tarihine kadar devam etmiştir. Çanakkale Boğazı’nda 250 binden fazla şehit verilen bu savaşa Çanakkale Savaşları adı verilmiştir.

Osmanlı Devleti istemeden de olsa Birinci Dünya Savaşına katılmak zorunda kalmış, İtilaf devletleri tarafından hazırlanan senaryoda Birinci Dünya Savaşı figüranı olmuştur. Osmanlı Devleti Çanakkale’de İtilaf devletlerine karşı vatan savunmasına girmiş, Almanya ile birlikte savaşa girmek zorunda kalmıştır. Karşısına İngiltere, Fransa ve Rusya gibi güçleri almıştır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Türklerde Kültürel Yaşam
Çanakkale Savaşı ve ATATÜRK

İtilaf Devletleri Orta Avrupa’ya geçmeye çalışan Alman ve Avusturya Orduları’nın arkadan kuşatarak bu harekatı durdurmayı planlamışlar, Osmanlı devleti de Çanakkale Boğazı’nda gerçekleşen bu planı bozmak ve düşmanları Çanakkale Boğazı’dan Rusya’ya yardımı kesmek için İmparatorluğun en zayıf yıllarında güçlü düşman donanmasına karşı mücadele etmek zorunda kalmıştır.
Çanakkale Boğazı’na yönelik ilk deniz harekatı İngiliz gemileri tarafından 3 Kasım 1914 tarihinde başlatılmış Kumkale ve Orhaniye tabyalarını bombalaya bombalaya boğazın içlerinden ilerlemişler, ancak aynı gün akşam Türk donanmasına ait yüzbaşı Hakkı bey komutasındaki Nusret adındaki mayın gemisi gece karanlık saatlerde Çanakkale’nin liman bölgesinin Çanakkale Deniz Savaşının kaderinin değişmesine sebep olmuştur. 18 mart 1915 sabah saatlerinde boğazın serin sularına giren İngiliz ve Fransız donanmaları boğazın her iki tarafında konuşlanmış Osmanlı savunmaları tarafından durdurulmuş ancak boğazın içine döşenen mayınların etkisiyle neye uğradığını şaşıracak geri çekilmek zorunda kalmıştır.
18 Mart günü neye uğradığını anlamayan İtilaf devletleri geri çekilerek şaşkınlığını gidermeye çalışmıştır Daha sonra yeni bir plan yaparak general Hamilton’un emriyle karadan çıkarma hazırlıkları başlatılmış, ek kuvvetler çağrılacak düşman ordusu kat kat güçlendirilmiş.

ÇANAKKALE’DE KARA  SAVAŞININ BAŞLAMASI

25 Nisan 1915 tarihinde tekrar kara çıkarması başlamış bu kara harekâtına 57’nci Alay karşılık vermiş başlarında Mustafa Kemal komutasındaki kahraman 57′nci alay İngiliz ve Fransız kuvvetlerini geri püskürtmeyi başarmış, düşman ikinci kez şaşkınlığı uğratılmıştır.
Türk kuvvetleri karşısında başarısızlığa uğrayan düşman kuvvetleri yeniden saldırarak Arıburnu, Merkeztepe, Anafartalar, Sivritepe bölgelerine saldırarak canlı çatışmalar yaşanmış, bu savunmalarda Türk birlikleri çok zor anlar yaşamış, kısmi başarılar elde etmiş olsalar da kesin bir sonuç elde edilememiş, savaş bütün cephelerde siper savaşı haline dönüşmüş savaş gittikçe uzamıştır.
İtilaf Devletleri kesin bir sonuç alamayınca bütün güçlerini Arıburnu üzerinde yoğunlaştırarak Anafartalar’a asker çıkarmayı denemiş 4 gün süren savaş sonucunda yarbay Mustafa Kemal komutaasındaki kuvvetler tarafından Conkbayırında durdurulmuş, bu başarı tarihe Birinci Anafartalar Zaferi olarak geçirmiştir.
Düşman kuvvetleri deniz harekâtında aldığı yenilgiden sonra kara harekatında da başarısız olmuş, karşılarında dimdik duran ve ölmekten korkmayan Türk ordusu karşısında yenilgiyi kabul etmiş, 1916 yılında bozguna uğrayarak geldikleri gibi geri gitmişlerdir.
Düşmanlar Çanakkale Savaşlarında şunu anlamışlar ki Çanakkale asla geçilmez. Çünkü Çanakkale Savaşlarında 250.000 askerimiz şehit düşmüş, vatan asla düşmana teslim edilmemiştir. Çanakkale Savaşlarında kendini gösteren, adını duyuran Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal bu başarısıyla gelecekte Türk ulusunun kurtuluş umudu olacak, bağımsızlığımızı, yurt topraklarımızı korumak için Anadolu’yu Kurtuluş Savaşına davet ederek büyük bir destan yazmaya başlangıç yaptığını Çanakkale’de göstermiştir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kesik Çayır Türküsünün Hikayesi

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?