Canan Karatay ‘Büyülü Bir Gün’deydi

Canan Karatay ‘Büyülü Bir Gün’deydi

Beslenme alışkanlıkları üzerine ilginç çıkışlarıyla dikkatleri üzerine çeken Canan Karatay, Boğaziçi Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘Büyülü Bir Gün’ adlı etkinliğe katıldı.

Boğaziçi Üniversitesi tarafından düzenlenen ve eğitimden sağlığa, bilimden edebiyata çok farklı konuların ele alındığı etkinlikte ‘Beslenme Tuzakları’ adını verdiği konuşmada Canan Karatay yine kendini dinleyenleri adeta büyüledi. Profesör Doktor Karatay, sağlıklı olmak isteyenlerin kesinlikle ekmek ve şekeri hayatından çıkarması gerektiğini iddia etti. Şeker ve ekmek insan vücudundaki bütün hastalıkların kaynağını teşkil ettiğini, bu sebeple de işlenmiş olan bütün karbonhidratların ve içilen içeceklerin içindeki şekerlerin hastalıkların temelini oluşturduğunu söyledi.

Karatay,sağlıklı olmak için insan vücudunun herhangi bir ilaca gereksinim duymadığını da iddia etti. Profesör Doktor Canan Karatay, tehlikeli olan trans yağların felç ve kalp krizinin temel nedeni olduğunu dile getirdi. Hastalıkların temizlik ve bakım ürünlerinden, işlem gören karbonhidratlardan tarımda kullanılan kimyasal ve böcek ilaçlarından ortaya çıktığını dile getirdi. Karatay, bunun yanında elektromanyetik ve radyasyon kirliliği, stres,hareketsiz yaşam, sigara ve çevre kirliliğinin hastalıklara davetiye çıkardığını vurguladı.

Etkinlikte herkesin dikkatini üzerinde toplayan Profesör Karatay, kaya tuzunun insan beslenmesinde çok gerekli bir mineral olduğunu dile getirirken, Çankırı ilimizde bulunan kaya tuzu mağarasının da bu anlamda önemli bir kaynak olduğunu vurguladı. Çankırı ilimizde insan sağlığı için farklı amaçlarla kullanılan tuz mağarasının farklı bileşenler sayesinde çoğu hastalığı tedavi ettiğini söyledi.

Her zaman olduğu gibi zeytinyağı ve zeytinin anne sütüne eşdeğer bir besin kaynağı olduğunu hatırlatan Canan Karatay, en sağlıklı meyve suyu olarak yine zeytin yağını işaret etti. Anne sütüyle aynı içeriğe sahip olan zeytinyağının herkes tarafından mutlaka tüketilmesi gerektiğini hatırlatan Canan Karatay,etkinlik katılanların beğenisini kazandı.

Boğaziçi Üniversitesi’nin düzenlediği ‘Büyülü Bir Gün’ adlı etkinliğe bu sene oldukça fazla ünlü isim katıldı. Bunlar arasında oyuncu ve yazar olan Gülriz Sururi, tarihçi ve yazar Profesör Doktor İlber Ortaylı, iç hastalıkları ve kalp uzmanı Profesör Doktor Canan Karatay ile basın yayın, hava yolu şirketleri temsilcileri, akademisyenler ve ekonomi çevrelerinin temsilcileri etkinlikte boy gösterdi.

Bir önceki yazımız olan Diyabet Kör Ediyor! başlıklı makalemizde Diyabet hastası bir insan, Diyabet Kör Eder mi! ve Diyabetten kaynaklanan körlükler hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ