Canı Sıkılan Çocuklar

Canı Sıkılan Çocuklar

 CAN SIKINTISININ SEBEBİ NEDİR  Can sıkıntısı nedir, can sıkıntısına iyi gelen şeyler  nelerdir veya can sıkıntısını ne geçirir ebeveynlerin merakını cezbeden konular arasına girdi. Son yıllarda çocuklarımızın ve ergenlerimizin en sık tekrar ettiği bu cümle, aslında durumun vahametini göstermektedir. Peki neden sıkılıyor bu çocuklar? Yoksa bütün insanlar çocukluk döneminde hep sıkılır mıydı? Pek de günümüz […]

 CAN SIKINTISININ SEBEBİ NEDİR

 Can sıkıntısı nedir, can sıkıntısına iyi gelen şeyler  nelerdir veya can sıkıntısını ne geçirir ebeveynlerin merakını cezbeden konular arasına girdi. Son yıllarda çocuklarımızın ve ergenlerimizin en sık tekrar ettiği bu cümle, aslında durumun vahametini göstermektedir.

Peki neden sıkılıyor bu çocuklar? Yoksa bütün insanlar çocukluk döneminde hep sıkılır mıydı? Pek de günümüz çocukları gibi her 2 dakikada bir  ‘canım sıkılıyor’ cümlesini sakız çiğner gibi tekrar etmezdik, olur olmaz. Hoş, sıkılacak zamanımız olmazdı, çalışmaktan. Çalışmak derken, ders çalışmaktan bahsetmiyorum. Bir iş bulunurdu yaşımıza ve yeteneğimize göre büyüklerimiz. İnekleri otlatırdık, koyunları güderdik, bostanı sulardık, sapan yapardık, çelik çomak oynardık, komşunun bahçesinden ceviz çalardık. Yorulunca oyun oynardık ki mahalle maçı, en heyecanlı ve iddialı oyunumuzdu.

Kız arkadaşlarımızın da kendine özgü oyunları vardı; bebek yapmak, elbise dikmek, nakış yapmak gibi. Bütün mahalleli akşam bile birlikte oyun oynardık; ayıp diye bir şey yoktu büyük küçük birlikte oynarken. Hatta çok küçüklere bile izin vardı oyunlarında ki onların adı ‘ara kedisi’ idi.

can sıkıntısına iyi gelen şeyler

Günümüzde ise bırakın birlikte oyun oynamayı, yemeklerini de ayrı saatlerde yiyor insanlar. Akıl alır gibi değil ama bu sosyal yalnızların çoğalmasına vesile olmaktadır. Bütün bu sıkılmalarının nedeni açık bir şekilde görülüyor ki teknolojinin pasifleştirdiği, daha doğrusu herkesi tembelleştirdiği bir gerçektir. En son telefonu alsalar yine sıkılıyor, en kaliteli ayakkabı ya da elbiseyi alsalar yine can sıkıntıları geçmiyor çocuklarımızın.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Zorunlu Trafik ve Kasko Sigortası Tartışmaları

Geçenlerde medyada bir reklam gördüm, çok tuhaftı. ‘Bu hafıza oyununu alırsanız, çocuklarınızın can sıkıntısı sona erer.’ diyordu. Oysa dünyanın bütün oyuncaklarını alsalar da yine can sıkıntısına çözüm bulunamayacağını bilmiyordu ürün satıcıları.

Can sıkıntısına iyi gelen şeyleri ve can sıkıntısını nelerin geçirdiğini öğrenmek istiyorsunuz. Gerçekçi olmak zorundayız. Can sıkıntısına tek ilaç, üretmek, çalışmak, faydalı olmak, kendine meşguliyet bulmaktır. Yani, önce bireysel emekle yorulmak, sonra yorgunluğunu bütün topluma katılarak deşarj olmaktır.

Meşgul olacakları bir iş verilmedikçe çocuklar sürekli can sıkıntısı çekecek, bunun olumsuz etkilerini de ebeveynler olumsuz olarak geri yansıyınca çok pişman olacaklar ama iş işten çok geçmiş bile olabilecektir.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?