Çarpanlara Ayırmanın Püf Noktaları

Çarpanlara Ayırmanın Püf Noktaları

Matematikte en önemli konulardan birisi olan çarpanlara ayırma bölümünde sizlere püf noktalarıyla anlatmaya çalışacağız. Matematik deyince öğrencilerin aklına en zor olan terimler x, y, z gibi ifadeler gelir. Oldum olası hiçbir öğrenci bu anlamsız harfleri, bu harflerin bulunduğu problemleri görmek istemez, çözmek istemez, hatta ve hatta yanına bile yaklaşmak istemezler. Ama aslında her konuda olduğu […]

Matematikte en önemli konulardan birisi olan çarpanlara ayırma bölümünde sizlere püf noktalarıyla anlatmaya çalışacağız.
Matematik deyince öğrencilerin aklına en zor olan terimler x, y, z gibi ifadeler gelir. Oldum olası hiçbir öğrenci bu anlamsız harfleri, bu harflerin bulunduğu problemleri görmek istemez, çözmek istemez, hatta ve hatta yanına bile yaklaşmak istemezler. Ama aslında her konuda olduğu gibi zor gibi görünen şeyler küçük püf noktalarının çözüm hiç de düşünüldüğü gibi zor olmadığı çabuk anlaşılır.

Çarpanlara Ayırma Konu Anlatımı

Çarpanlara Ayırma
Çarpanlara Ayırma Konu Anlatımı

Çarpanlar konusu da diğer konularda olduğu gibi düşündüğünüz gibi çok zor bir konu asla değildir. Hele hele matematikteki bilinmeyenleri ifade eden x, y, z veya diğer harflerle verilmiş problemler düşünüldüğü gibi çok zor konular değildir.
Harfli ifadelerin tanımı 
Harfli ifade demek içinde x, y, z, a, b, c, d gibi terimler olan ifadeler terim demektir. Matematikte işlemlerin arasında bulunan bilinen veya bilinmeyen sayı ya da terimleri ifade etmektedir. Harfli ifadelerdeki terimler de dikkat edilmesi gereken en önemli konu, bir işlem içindeki artı, eksi, bölüm ya da çarpı arasında kalan ifadeler, yani işaretler arasındaki verilmeyen veya verilen her türlü ifade terim olarak kabul edilir. Bunlarda genelde bir sayının yanında x, y, z  şeklinde tek başlarına üslü sayı biçiminde yazılırlar.
Çarpanlarda benzer terimleri hesaplama
Matematikte benzer terimleri bulmak için her zaman benzerleri benzerlerle hesap etmek gerekir yani 1 işlemde toplama ya da çıkarma olsun x le x  hesaplanır y ile y değeri hesaplanır. Eğer bunlar üslü sayı ise yine üslü sayı olarak benzerleri hesap edilir. Örneğin 5 artı 2 eşittir terminde toplama işlemi benzer terimleri ifade etmektedir 5 tane xle 7 tane x toplarsak 7 tane x yapacaktır veya x üssü iki eksi 5 x üssü 2 şeklinde verilen bir toplama da yine terimlerinizi benzer olduğu için xleri biçiminde yazabiliriz. Çarpanlara Ayırma Konu Anlatımı pekiştirmek için dersi çalışmanız gerekir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Türevin Kolay Anlatımı

Bir önceki yazımız olan Cümlede Fiilimsileri Bulma başlıklı makalemizde Cümlede Fiilimsiler Nasıl Bulunur, Fiilimsiler ve FİİLİMSİLER KONU ANLATIM VİDEOSU hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?