Çekirdeksiz Limon Yetiştiriciliği Yapmak

Çekirdeksiz Limon Yetiştiriciliği Yapmak

Akdeniz iklim kuşağında yetişen turunçlar arasında yer alan limon hem Türk hem de dünya mutfağı için vazgeçilmez bir lezzettir. İlgi çeken girişimcilik fikirleri arasında bugün sizlere limon yetiştiriciliği  üzerine gelişmeleri ileteceğiz.  Özellikle Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde yoğun bir şekilde üreticiliği yapılan limon son zamanlarda oldukça fazla para kazandırmaktadır. Bilhassa değeri hızla yükselen limonlar üreticisinin yüzünü […]

Akdeniz iklim kuşağında yetişen turunçlar arasında yer alan limon hem Türk hem de dünya mutfağı için vazgeçilmez bir lezzettir. İlgi çeken girişimcilik fikirleri arasında bugün sizlere limon yetiştiriciliği  üzerine gelişmeleri ileteceğiz.  Özellikle Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde yoğun bir şekilde üreticiliği yapılan limon son zamanlarda oldukça fazla para kazandırmaktadır. Bilhassa değeri hızla yükselen limonlar üreticisinin yüzünü güldürmektedir.

Bugün biz size normal limon değil de çekirdeksiz limon üreticiliği yaparak gelir elde etme yöntemleri üzerinde kafayı yoracağız. Çaya çorbaya sıkmadan edemediğiniz limonlar eğer çekirdeksiz olursa daha da değerlidir. Çünkü salatanın içine sıkarken, çorbanın içine sıkarken düşen çekirdekler bizleri oldukça rahatsız etmektedir.  Bu sebeple son zamanlarda yapılan çalışmalarla limonların çekirdeksiz olarak üretilmesi başarılmıştır.

Çorbayı çok seven bir milletiz ama yanında bolca limon olmazsa çorbayı içmeyiz. Kış mevsiminde de aynı şekilde çayın içine özellikle de bitki çaylarının içine limon sıkarız. Salataya, limonataya, balığa limon olmadan olmaz. Bu mübarek limon içindeki çekirdekler dolayısıyla bazen canımızı sıkar başlarız çorbanın içinden ya da salatadaki doğranmış sebzelerin arasından çekirdek ayıklamaya. Ama artık buna gerek kalmayacak tamamen yerli mühendislerimiz bu sorunun ortadan kalkması için var gücüyle çalışarak çekirdeksiz limon üretmeyi başardılar.

Son yıllarda çekirdeksiz limon yetiştiriciliği üzerine girişim yapan insanların sayısı oldukça fazla. Ticaret sitelerinde çekirdeksiz limon fidanları satışları patladı. Türkiye’de çoğu bölgemizde limon yetiştiriciliği yapmak mümkün. Uygun yeriniz varsa fidanlardan satın alarak tarlanızın uygun yerlerine dikmelisiniz. Sadece meyvesi için değil insanı mest eden kokusuyla limon çiçekleri yaşadığınız çevreye serinlik katar güzellik sunar. Çekirdeksiz limon üretmek sanıldığı kadar zor ve zahmetli meşakkatli değil satın alacağınız fidanlar ile sizlerde limon bahçesi sahibi olabilirsiniz bu konuda size yardımcı olacak ziraat mühendisleri size en yakın tarım müdürlüklerinde bulunmaktadır. İhtiyacınız olan bilgiye kendilerinden ulaşıp bir an önce bu sektörde yer edinmeye çalışabilirsiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evde Kumbara Montaj İşi
çekirdeksiz limon işi

Sizler de bu sektörde kendinize yer edinin. Ülkemiz farklı tarım ürünlerine ev sahipliği yapan ender ülkelerden birisidir. Anadolu’da bin bir çeşit meyve sebze yetişmektedir. Limon özellikle Akdeniz Bölgesi ve Mersin ilimizde üretilen en önemli damak tatlarımızdan birisidir.

Mersin’in Erdemli ilçesinde hasat mevsiminde vatandaşların yüzü güler. Çünkü hem çiçeklerinin kokusu insanı büyülerken kazancı da üreticilerin yüzünü bir başka güldürmektedir. Sizler de bu yüz güldüren çekirdeksiz limon üreticiliği yapma fikrine sıcak bakabilirsiniz.

Ziraat mühendisleri sürekli yeni araştırmalar yaparak meyvelerin sebzelerin daha kullanışlı hale gelmesi için çalışmalar yürütmektedir. Limon üzerinde de farklı çalışmalar yapılmış ve çekirdeksiz bir şekilde üretimi için yapılan çalışmalar sonuç vermiştir. Doğada değişime uğrayan bu meyve sofralarımızda yerini almaya başladı. Bizler de para kazanma düşüncesinde olan girişimcilere çekirdeksiz limon üretimi yaparak para kazanmak zor değil. Bu konuda gerekli araştırmaları yapmalarını tavsiye ediyoruz.

Uzun süre tazeliğini koruyabilen limonlar herkes tarafından ilgi görmeye başladı. Dünyanın her yerinde çekirdeksiz limon üreticiliği yapılmaya başlandı. Özellikle Arjantin ve İspanya Türkiye ile bu konuda rekabet eder duruma geldi.  Son birkaç yıldan beri çiftçiler yoğun talep gören çekirdeksiz üretimine yöneldiler.

Türkiye’de yapılan yeni çalışmalar ile çekirdeksiz üretimi giderek artmaya başladı. Ticari olarak oldukça kazançlı bir bitki olarak dikkat çeken çekirdeksiz limon yetiştiriciliği yapma fikri belki sizin de hoşunuza gidebilir. Çekirdeksiz limon üreticiliği yaparak para kazanmak isteyenler pazarlama konusunda sıkıntı yaşayacaklarını düşümesinler. Yeter ki limon yetiştirin, yeter ki çekirdeksiz olsun, siz elinizde ürettiğiniz limonları pazarlamayı dert etmeyin. Sizin tarlanız dan gelip toplaması pazarlaması komisyoncular tarafından yapılar ve sizin adınıza pazarlanır. Turunçgiller konusunda Akdeniz Bölgesi diğer illerimize göre avantajlı konumda olsa da uygun şartlar sağlandığı takdirde diğer bölgelerimizde yaşayan insanlarda çekirdeksiz limon üreticiliği yapabilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sağlık Turizmi İşletmeciliği Bölümü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Çekirdeksiz limon yetiştirmek için uygun bir arazi ve fidanlar gerekiyor.

Çekirdeksiz limon fidanları satışı yapan yerlerden istediğiniz miktarda fidan satın alabilirsiniz.

Ürettiğiniz limonları toplayan komisyoncular yurtdışına ve yurtiçine dağıtım yapmak amacıyla elinizdeki ürünleri satın alacaktır.

Limon yetiştirmek için en ideal iklim ılıman iklim kuşağıdır.

Limon yetiştiriciliği yapmak da diğer meyve yetiştiriciliğine benzemektedir. Uygun ortam sağlandığı takdirde fazla zahmet gerektirmeden limon yetiştirmek mümkündür.

Çekirdeksiz limon ile çekirdekli limon arasındaki en belirgin fark raf ömrüdür. Çekirdeksiz olan diğerine nazaran daha dayanıklıdır.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?