Çevre Dostu Belediyecilikte Beykoz Farkı!

Çevre Dostu Belediyecilikte Beykoz Farkı!

Beykoz Belediyesi çocuklara çevre bilinci aşılıyor Çevre dostu projeleri ile ilçe sakinlerinin beğenisini toplayan Beykoz Belediyesi çocuklara da çevre duyarlılığını aşılamaya çalışıyor. En son bu yönde yaptığı etkinlik olan Küçük Mucitlerin Çevre Dostu Yapıtları adlı yarışma küçüklerden büyük ilgi gördü. Yeşil okul projesi adı verilen proje her yaştan çocuğun ilgisini çekti. Çocuklar hayalindeki çevre dostu […]


Beykoz Belediyesi çocuklara çevre bilinci aşılıyor

Çevre dostu projeleri ile ilçe sakinlerinin beğenisini toplayan Beykoz Belediyesi çocuklara da çevre duyarlılığını aşılamaya çalışıyor. En son bu yönde yaptığı etkinlik olan Küçük Mucitlerin Çevre Dostu Yapıtları adlı yarışma küçüklerden büyük ilgi gördü. Yeşil okul projesi adı verilen proje her yaştan çocuğun ilgisini çekti. Çocuklar hayalindeki çevre dostu yapıtları oluşturarak yarışmaya katıldılar. Bu yarışmada ortaya çıkarılacak eserlerin atıklardan oluşma şartı arandı. 3 öğrenci bir araya gelip grup oluşturdu. Yaşıt çocukların grup halinde çalışmasına da fırsat verildi. Çocuklara çevre hassasiyeti kazandıran bu yarışmanın elbette ödülü de vardı. Yarışmada birinci olanlara elektrikli kaykay hediye edildi. 2. olanlara da bisiklet verilirken, yarışmayı 3. bitirenlere fotoğraf makinesi hediye edildi. Mayıs ayında gerçekleştirilen bu projenin esas amacı, çocukların yaşadığı çevreyi temiz tutması olarak öngörüldü.

Beykoz Belediyesi tarihi dokuyu koruyor

Beykoz Belediyesi tarihi önem taşıyan yerlerde restore ederek çevre dostu bir belediye olduğunu kanıtlamaya çalışıyor. Yemyeşil doğanın kucağında bir mesire yeri olan Ali Bahadır Mesire Yeri de vatandaşların kullanımına açıldı.

Vatandaşların doğa ile bütünleşerek kaliteli zaman geçirmelerine imkan tanınıyor. Bunlardan birisi yine Yoros tarihi aydınlatma çalışmaları olarak dikkat çekiyor. Küçüksu Mesire Alanı da yine belediyenin vatandaşlara kazandırdığı bir dinlence alanı olarak dikkat çekiyor.

Doğaya değer veren Beykoz Belediyesi Paşamandıra’da meyve bahçeleri kurup hizmete açtı. 20’den fazla türde bine yakın meyve ağacı dikerek ziyaretçilerin bizzat meyveleri dalından koparmalarına fırsat verdi. 20000 metrekare civarında bir arazide ilçenin doğal dokusu içinde her türlü meyve ağacının bizzat dalından koparılarak yenmesi için çalışmalar yapıldı.


Beykoz Belediyesi tarihi dokuyu koruyor

Beykoz Belediyesi övgüyü hak ediyor

İnsanın kent yaşamından uzaklaşarak doğayla ve tarımla buluşmasına fırsat veriliyor. Böyle güzel çalışmalar yapan Beykoz Belediyesi’ni anlatmak, tanıtmak, övgü ile bahsetmek web sitemizin görevleri arasındadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  YKS Öncesi Sınav Kaygısı Nasıl Giderilir

Avrupa ülkeleri tarafından çevreye gerekli duyarlılığı gösterilmediği gerekçesiyle ülkemiz sürekli eleştirilmekte ve bu yönde gerekli adımların atılması için uyarılmaktadır. İşte Beykoz Belediyesi’nin bu yöndeki çalışması neticesinde Beykozluların büyük takdir ve ilgiyle desteklediği atık merkezleri bizi Avrupalıların olumsuz eleştirilerinden kurtaracak türden bir çalışma gibi görünüyor.

 ‘0 atık’ sloganıyla her türlü atığı toplamayı amaçlayarak meydanlara ve mahallelere kurulan atık dönüştürme merkezleri büyük ilgi görüyor. Ülkemizde bu konu hakkında fazla proje üretmen belediyeler eleştirilirken Beykoz Belediyesi’nin yaptığı çevreye duyarlı çalışma herkes tarafından desteklenmektedir. Çünkü çevreye ve doğaya gerekli desteği sağlamayan toplumların başına olumsuz çevre felaketleri geldiği sıkça karşılaşılmaktadır.

Beykoz Belediyesi örnek belediyecilik sergiliyor

 Çöpleri geri dönüştürme amaçla kurulan 19 atık toplama merkezinde 12 farklı türdeki atığın geri dönüşüme kazandırılması amaçlanmaktadır. Beykozlu vatandaşlar atık toplama merkezine getirdikleri her türlü metal, ambalaj, atık yağ, oyuncak, kitap, pil, ilaç, elektronik… Hatta bayat ekmekleri bile ayrıştırmak için özel artık depolama alanları oluşturulmuş.

Ülkemizde bir ilk olma özelliği taşıyan belediyecilik anlayışı ile yapılan çalışmalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından da desteklenmektedir. Bu çalışmanın bütün belediyelere örnek olması gerektiği de vurgulanıyor. Türkiye genelinde hayata geçirilerek bir ilk olma özelliği taşıyan seyyar atık toplama merkezleri bundan böyle Beykoz Belediyesi’ni örnek alarak bulundukları belediyeleri, yerleşim yerlerinin çevre dostu bir hale getirebilirler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Fransa'da Türklerin Ağırlıklı Olduğu Parti; PEJ


Belediyenin yaptığı çöp toplama faaliyetleri neticesinde 45 mahallede oldukça dikkat çeker atıklar toplanmış. Örneğin ambalaj atığı olarak 108 ton geri dönüşüm yapılmış. Bayat ekmekler de bir ton civarında toplanarak değerlendirilmiş. Sizlerin de bu olumlu uygulamaya destek vereceğinizi, yaşadığınız belediyeden bu gibi uygulamalar isteyeceğinizi tahmin ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?