Çevreyi Korudu, Kendini Koruyamadı

Çevreyi Korudu, Kendini Koruyamadı

Ülkemizde kontrolsüzce yapılan taş ocağı işletmeleri çevre kirliliğinin en büyük aktörlerinden olduğu herkes tarafından bilinir. Buna rağmen, görmezden gelinmesi çevreye duyarlı vatandaşları canından bezdirdi. Antalya’nın Finike ilçesinde 13 tane taş ocağının aktif olarak faaliyet gösterdiği Kızılcık, Adala, Alacadağ ve Gökçeyaka yaylalarında eşi zor bulunur sedir ve kızılçam ağaçlarının tehlikeye girmesini hazmedemeyen çevre gönüllüleri ve çevre […]

Ülkemizde kontrolsüzce yapılan taş ocağı işletmeleri çevre kirliliğinin en büyük aktörlerinden olduğu herkes tarafından bilinir. Buna rağmen, görmezden gelinmesi çevreye duyarlı vatandaşları canından bezdirdi. Antalya’nın Finike ilçesinde 13 tane taş ocağının aktif olarak faaliyet gösterdiği Kızılcık, Adala, Alacadağ ve Gökçeyaka yaylalarında eşi zor bulunur sedir ve kızılçam ağaçlarının tehlikeye girmesini hazmedemeyen çevre gönüllüleri ve çevre dernekleri duruma sessiz kalmadı.

Kamuoyu oluşturmak ve farkındalık yaratmak amacıyla taş ocağı işleten firmalar hakkında sosyal medyada tahribatı gözler önüne seren paylaşımlarında bulunuldu. Bu amaçla çevre derneği olan Toroslar ve Akdeniz Kıyıları Çevre Derneği taş ocaklarının yaptığı felaketlere son vermesi amacıyla kesilen ağaçları ve çevredeki tahribatı fotoğraflayarak sosyal medyada paylaştı.

Gariplikler ülkesi Türkiye’mizde bir mermer işletmesi kendilerine haksızlık ve iftira yapıldığı gerekçesiyle dernek sözcüsü hakkında 100.000 TL’lik tazminat davası açtı. Ayrıca dernek temsilcisi için bölgedeki yapılan çalışmaları sosyal medyada paylaştığı gerekçesiyle ve iftira suçlamasıyla ceza davası açılmasına da karar verildi. Açılan davada ayrıca dört yıla kadar hapis cezası da isteniyordu. Gerekçe olarak da mermer işletmesi yapan firmanın ticari faaliyetlerini engellemek ve iftira atmak suçları isnat ediliyordu. Buna delil olarak Çevre Platformu’nun sosyal medya aracılığı ile ilgili işletmenin bölgede yaptığı çevre tahribatı görüntülenerek kamuoyu ile paylaşılması idi.

Taş ocaklarının çevre tahribatı

SUÇLARKEN SUÇLANDI VE SONUNDA BERAAT ETTİ

2 yıl kadar süren davada Finike Asliye Ceza Mahkemesi kararı verdi. Buna göre anayasanın 56’ncı maddesindeki ‘Çevreyi korumak her vatandaşın görevidir.’ vurgusu işaret edilerek anayasanın kendine verdiği görevi yaptığını söyleyen Ali U. B.’nin beraat etmesine karar verildi.
Yavuz hırsız misali suçlu iken haklı duruma düşen bu firmayı ve benzer çevre tahribatı yapan firmaları görmezden gelen yetkililerin acilen duruma el atması gerektiğini düşünüyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  TES'ten 'Eğitimde Şiddete Hayır' Bildirisi

Konu ile ilgili düşüncelerini dile getiren platform sözcüsü çevre gönüllüsü şöyle konuştu. ‘Biz beraat ettik, önemli değil. Ancak onların yaptığı ciddi tahribat hala devam ediyor. Tahribat yapılan bölgelerde acilen iyileştirme çalışmaları yapılmalı. Biz mücadelemize devam edeceğiz. Bizim amacımız taş ocaklarının kapatılması değil, iyileştirme çalışmaları yapılması ve tahribatların düzeltilmesi yönündedir. Bu konu hakkında yasanın verdiği sorumluluk gereği herkesin görev yapmasına bekliyoruz.’

Ayrıca suçlarken suçlu duruma düşen vatandaşın avukatı da ‘Konuyla ilgili olan firmanın ormanlık bölgede ağaç kestiği yönündeki açıklamalar hem Facebook hem de YouTube’ta mermer çıkarmak amacıyla ağaçların kesildiği bölgelerin görüntüleri açık ve net görünmektedir. Bu demek oluyor ki müvekkilimin beraat etmesi, adı geçen firmanın ağaç kestiğini doğruluyor. Yapılan açıklamaların ve paylaşılan görsellerin iftira olmadığı mahkeme tarafından da onaylanmış olmaktadır.’ Tazminat davasının ise kapanmadığını, maalesef devam etti.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?