Çiğ Yumurta mı, Pişmiş Yumurta mı?

Çiğ Yumurta mı, Pişmiş Yumurta mı?

Doğada beslenen kanatlı hayvanlardan elde edilen yumurtanın protein açısından zengin bir yiyecek olduğu herkesin malumudur. Tavada, hazır lop, rafadan, omlet ya da kek börek çörek krep… aklınıza gelen pratik yemek ve tatlıları içerisinde olmazsa olmaz gıda yumurtanın çiğ olarak tüketilmesi her zaman tartışma konusu olmuştur. Çiğ yumurta yemek faydalı mı yoksa zararlı mıdır? Geleneksel yöntemlerle […]

Doğada beslenen kanatlı hayvanlardan elde edilen yumurtanın protein açısından zengin bir yiyecek olduğu herkesin malumudur. Tavada, hazır lop, rafadan, omlet ya da kek börek çörek krep… aklınıza gelen pratik yemek ve tatlıları içerisinde olmazsa olmaz gıda yumurtanın çiğ olarak tüketilmesi her zaman tartışma konusu olmuştur. Çiğ yumurta yemek faydalı mı yoksa zararlı mıdır?

Geleneksel yöntemlerle başta ses kısıklığının giderilmesinde çiğ yumurta içmenin çok faydalı olduğu görüşü hakimdir, ancak akademik çevrelerin yaptığı bilimsel deneyler ve araştırmalar sonucunda ise son yıllarda çiğ yumurta tüketmenin zararları üzerinde tartışmalar başlamıştır. Akademisyenler çiğ yumurtanın içinde bulunan “Salmonella” adı verilen mikrop gerekçesiyle faydadan çok zarar verebileceğini söylüyorlar. Buna karşın yıllardan beri çiğ yumurta içen insanların nasıl yararlı olduğunu, kendilerinde ne gibi değişiklikler olduğunu anlatması da bir başka gerçek olarak karşımızda duruyor.

Yaygın inanışa karşı duran bilim insanları özellikle bağışıklık sisteminin zayıf olduğu insanlarda çiğ yumurta içmenin ölümcül hastalıklara sebep olacağı vurgulanıyor. Ayrıca çiğ yumurta içen insanların yumurta içinde bulunan mikrop nedeniyle başta ishal olmak üzere bağışıklık sistemini zayıflatacak hastalıklara sebep olabileceği vurgulanıyor. Bu bağlamda yumurtanın çiğ olarak değil de mutlaka pişirilerek yenmesi gerektiği hatırlatılıyor.

Biz size geleneksel yöntemlerle deneme yanılma sonuçlarının ortaya koyduğu veriler ışığında çiğ yumurtanın dikkatli kullanılması şartıyla faydalarından birazcık bahsedeceğiz. İster pişirerek, isterseniz çiğ olarak tüketin vücudumuzdaki protein ihtiyacının giderilmesine katkı sağlayacaksınız.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Büyük Şehirde Yaşayanların Yapabileceği Ek İşler
pişkin mi, çiğ mi

Çiğ yumurta tüketmenin faydaları nelerdir

 • Menopoz döneminde olan kadınların kemik erimelerine karşı direnç sağlaması sebebiyle önleyici destekleyici bir besindir.
 • Yoğun tempo ile yaşayan insanların kaybettikleri enerjiyi yeniden almak amacıyla sabah yumurta içmeleri enerji kazanmalarına yardım edecektir.
 • Beyin zarı ve beyin hücrelerinin gelişmesine katkı sağlayacaktır.
 • Görme problemi yaşayan insanların ve göğüs hastalıkları ile cebelleşenlerin yumurta tüketmeleri gerekir.
 • Hamilelik döneminde anne karnındaki çocuğun beslenmesine büyük katkı sağlamaktadır.
 • Uzun süreli tokluk hissi vermesi sebebiyle diyet programı uygulayanların yumurta tüketmesi önerilmektedir.
 • Kalp damar hastalıklarına karşı içeriğinde bulunan mineraller ve vitaminler sayesinde kalp hastalıklarının tedavisinde yardımcı besin kaynağıdır.
 • İçeriğinde bol miktarda demir muhtevası bulunan yumurtanın çiğ olarak tüketilmesi kansızlık hastalığına karşı önemli destekleyici bir besindir.
 • Ses kısılmalarına, boğaz ağrılarına destekleyici bir gıda olarak tavsiye edilmektedir.

Çiğ yumurtanın zararları nelerdir

En başta yaptığımız uyarı haricinde;

 • Çiğ yumurtanın kolesterol problemi olan insanlar tarafından kesinlikle tüketilmemesi gerektiği hatırlatılmaktadır.
 • Yumurta pişirilmeden çiğ olarak tüketilirken taze ya da bayat olup olmadığı anlaşılmaz. Bu sebeple dikkatli davranmak gerekir. Aksi durumda mide zehirlenmesi, tifo ve bakteri oluşumu söz konusu olabilir.
 • Bazı kişilerde ishal, bulantı, kusma ve ateş oluşumuna sebebiyet verebilir.
 • Çiğ olarak tüketilen yumurtanın sindirimi biraz zordur. Bu sebeple sindirim sistemi güçlü olan insanların içmesi gerekir.

Çiğ yumurta nasıl içilir

Taze olduğundan emin olduğunuz yumurtanın üst kısmı kırılır. Kabuk yavaş yavaş açılır, sarısı düşmeyecek şekilde yumurta akı boşaltılır. Kabuk içinde kalan yumurta sarısının üzerine biraz tuz ekilir. Sonra ağız içine boşaltılan yumurta sarısı bir çırpıda yutularak içilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Mikrodalga Fırınlar ve Gizli Tehlike

Çiğ yumurta ayrıca haşlanarak rafadan şeklinde yarı pişmiş, kayısı kıvamında tüketilmesi de uygun görülmektedir. Tavada pişirilen farklı yöntemlerle yumurtalar protein açısından ihtiyacımızın giderilmesine katkı sağlamaktadır.

Kaliteli yumurta nasıl olur

Tehlike saçan yumurtalardan uzak durun!

Son yıllarda yumurta üretimi akıllarda bir sürü şüphe uyandırdığı için çiğ yumurta içmenin faydaları ve zararları üzerinde hassas çalışmalar yapılmaktadır. Çünkü seri olarak üretilen yumurtalar tavuklardan elde edilmektedir. Tavukların çok fazla yumurta yapması için hazır yem ve farklı ilaçlar verilmektedir. Dolayısıyla yumurta üreticiliği farklı bir boyuta gelmiştir. Hele hele, şehirleşme oranının giderek artması sebebiyle organik yumurta bulmak neredeyse imkansız hale gelmiştir. Köylerde gezen tavukların yaptığı yumurtalardan bulabilenler oldukça şanslıdır.

Büyük çoğunluk şehirde zincir marketlerin sattığı ucuz yumurtalar ile beslenmektedir. Bu bakımdan çiğ yumurta içmenin faydalarından çok zararları olduğu görüşü daha da artacaktır. Dolayısıyla doğal yumurta bulabiliyorsanız çiğ olarak tüketmeyi düşünebilirsiniz ancak menşei belli olmayan yumurtaların tüketimi faydadan çok zarar vereceği için kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Son olarak sizlere yapacağımız bilgilendirme neticesinde yumurtanın çiğ olarak veya pişmiş olarak tüketilmesi sizin tercihinize bırakılacaktır. Pişirilmiş ya da çiğ yumurta arasında besin değeri açısından çok fazla bir fark bulunmamaktadır. Yaygın inanış, pişirilen yumurtanın vitamin değeri açısından zayıfladığı yönündedir. Oysa bu gerçekçi bir yaklaşım değildir. O halde sağlıklı kalmak adına çiğ yumurtanın faydaları üzerine kafa yormak yerine, farklı yöntemlerle zevkinize göre pişirip yemek en ideal olanıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  E-Kitap Yazarak Nasıl Para Kazanılır

Bir önceki yazımız olan Doğal Et Üretiminden Para Kazanmak başlıklı makalemizde Doğal et, doğal et üretimi yapmak ve yapay et hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?