ÇİKOLATA YAPIMI VE TARİHÇESİ

ÇİKOLATA YAPIMI VE TARİHÇESİ

ÇİKOLATA ÇİKOLATA! Dünyanın en çok sevilen tatlarından birisi şüphesiz çikolatadır. Farklı şekil ve lezzetlerde üretilen bu tatlının ana maddesi kakaodur. Kakaonun tarihi ise 4 bin yıl öncesine kadar uzanan bitkidir ki tropik bir bitki olan kakaonun kökeni Güney Amerika’dır. Amerika’nın keşfi ile kakao hızla dünyaya yayılmaya başlamış, ancak 400 yıl boyunca kimi zaman acımsı, kimi zaman tatlı […]

ÇİKOLATA ÇİKOLATA!

Dünyanın en çok sevilen tatlarından birisi şüphesiz çikolatadır. Farklı şekil ve lezzetlerde üretilen bu tatlının ana maddesi kakaodur. Kakaonun tarihi ise 4 bin yıl öncesine kadar uzanan bitkidir ki tropik bir bitki olan kakaonun kökeni Güney Amerika’dır. Amerika’nın keşfi ile kakao hızla dünyaya yayılmaya başlamış, ancak 400 yıl boyunca kimi zaman acımsı, kimi zaman tatlı bir tat olarak karşımıza çıkmıştır.

 Çikolatanın bildiğimiz kadarıyla katı halini almasının yolu sanayi devrimi ile başlar ve günümüze kadar farklı yöntemlerden geçerek en son yeni tekniklerle kakao yağlı ve likörü ayrıştırılır. Yağı, tuzlu ve şekerli bir araya getirilerek yenilebilir. Çikolatayı öğrendiğimizde tarih 1847 gösteriyordu. İşte bundan sonra çikolata hem şekil hem de lezzet olarak gelişti ve vazgeçilmez bir tat olarak bütün insanların damağında unutamadığı tat olarak yerleşti.

Çikolata nasıl yapılır

 Çikolatanın yapımına gelince kısaca  şöyle anlatmak lazım. Çikolata yapımı için gerekli kakaolu ve kakao yağı Türkiye’de üretilmemektedir sade katı halde ithal edilmektedir. Özel ısıtıcılarda yağının erimesi ve kakao likörünün alınması için ısıtılması gerekmektedir ve bu süre ortalama 8 saattir. Uygun kıvama gelen kakao yağı ve likörü özel kalıplara dökülüp ölçülür ve karıştırıcı sayesinde pudra şekeri ve tuzun da eklenmesiyle 70 derecelik sıcak hava düşürülerek yaklaşık 12 saat karıştırılır. Bu işlemin amacı katılaşması ve likörün ve yağda bulunan acı gazların alınması içindir. Karıştırıcıdan alınan uygun sıcaklıktaki malzeme kalıplara konup soğumaya bırakılır. Çikolatalarınız hazır hale gelmiştir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kuzu Pirzola Tarifi Hazırlanışı Faydaları

Çikolatanın kullanılmadığı alan ve ülke kalmamıştır. Evliliğe atılan ilk adımda bile tatlı yemek ve tatlı başlamak için kız istemeye çikolata ile gidilmesi de bir adet haline gelmiştir. Sadece evlilik başlangıcında değil, her türlü güzel müjdeli haberi vermek için herkese çikolata ikram edilir.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?