Çilesi Bitmeyen Topluluk; Ahıska Türkleri

Çilesi Bitmeyen Topluluk; Ahıska Türkleri

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından organize edilerek kardeşlerimiz, soydaşlarımız yaşadıkları bölgelerde sorun çıkınca daha rahat yerlere taşınmasına yardım ediliyor. Ahıska Türkleri de sürekli zorluklara maruz kalan topluluklar arasındadır. Sürekli sürgüne maruz kalan soydaşlarımıza elimden geldiğince sahip çıkıyoruz. Dünyanın çeşitli yerlerine dağıtılan bu çileli kardeşlerimizin acılarını paylaşmalıyız. Ahıska Türkleri  Erzincan’a yerleştirildi Cumhurbaşkanı Recep […]

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından organize edilerek kardeşlerimiz, soydaşlarımız yaşadıkları bölgelerde sorun çıkınca daha rahat yerlere taşınmasına yardım ediliyor. Ahıska Türkleri de sürekli zorluklara maruz kalan topluluklar arasındadır. Sürekli sürgüne maruz kalan soydaşlarımıza elimden geldiğince sahip çıkıyoruz. Dünyanın çeşitli yerlerine dağıtılan bu çileli kardeşlerimizin acılarını paylaşmalıyız.

Ahıska Türkleri  Erzincan’a yerleştirildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda Ukrayna’da meydana gelen savaş sebebiyle çok zor anlar yaşayan Ahıska Türkleri kademeli olarak Türkiye’ye getirildi.

İlk olarak 25 Aralık 2015 tarihinde Türkiye’ye yerleştirilen Ahıska Türkleri daha sonra 3 Mart 2016 tarihinde ikinci grup Türkiye’ye getirilirken, nihayet üçüncü kafile de birkaç gün sonra Erzincan’a getirildi. Ukrayna’da Rusya ile yaşanan savaş sebebiyle büyük zorluk içinde kalan Ahıska Türkleri kademeli olarak Türkiye’ye getirilmeye devam ediyor. Bu kapsamda üçüncü grup Türk Hava Yolları’na ait bir uçakla Ukrayna’dan Erzincan’a getirildi.

171 Ahıska Türkü kendileri için hazırlanan yerlere yerleştirildi. Misafirperver Türkler yine kendi kardeşlerini bağrına bastı. Bu kapsamda Erzincan Havaalanı’nda Ahıska Türkleri’ni karşılamak üzere başta vali, belediye başkanı olmak üzere birçok bürokrat Ahıska Türkleri’ni sevgiyle ve çiçeklerle bağrına bastılar.

Ahıska Türkleri de kendi vatanlarına gelmenin büyük mutluluğu da heyecanını yaşadılar. Özvatanlarına kavuşma sevinciyle kendilerine büyük destek sağlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kendilerine sahip çıktıkları için teşekkür etmeyi unutmadılar. Türkiye’ye gelen üçüncü kafilede 53 tanesi çocuk olan 171 kişi Türkiye’ye giriş işlemleri bittikten sonra Erzincan’ın Üzümlü ilçesine bağlı Geyikli Mahallesi’ne yapılan TOKİ konutlarına yerleştirme işlemleri yapıldı. Daha önce gelen 2 Ahıska Türkü kafilesi ile toplam sayı 787’e çıktı.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Hipnoz nasıl yapılır?

Ukrayna’dan Erzincan’a Ahıska Türkleri’nin taşıma işlemlerinin devam edeceğini, bu kapsamda bugün iki kafilenin daha Erzincan’a ulaştığı belirtildi. Rusya ile Ukrayna arasında patlak veren savaş sebebiyle Ukrayna yetkilileri ile yapılan anlaşma gereği Ahıska Türkleri’nin uçaklarla Türkiye’ye nakledildikleri de hatırlattı. Kendi vatanlarından bir yaprak gibi savrulan Ahıskalı soydaşlarımıza sahip çıkmak bizim görevinizdir. 100 yıl içinde dört kere sürgün yaşayan ve bunun sonucunda yurtlarından olan, dünyanın farklı bölgelerinde dağılan kardeşlerimize kucağımızı açtık ve onları Erzincan’a kabul ettik. Soydaşlarımızın yaşadığı büyük heyecan bizleri de heyecanlandırdı. Aslında onlar gerçek vatanlarına geldiler. Biz soydaşlarımızın her türlü ihtiyacını burada gidereceğiz. Şimdi gelen 171 kişiden oluşan 46 aileyi evlerine yerleştirdik. Bu akşam da yine soydaşlarımız gelmeye devam edecek. Onları da bağrımıza basacağız. Yaklaşık 350 kişi bu akşam özvatanına kavuşacak, onları da en iyi şekilde evlerine yerleştirip rahat etmelerini sağlayacağız.” dedi.

Ukrayna’dan gelen grup içinde bulunan Dünya Ahıska Türkleri Birliği Genel Başkanı olan Ziyaettin Kassanov, öz vatanlarına geldikleri için büyük heyecan yaşadıklarını, tarihi bir gün olarak kabul ettikleri bugünün bir son olduğunu dile getirdi.  Ukrayna’nın Savaş yaşanan bölgelerinden kaçarak farklı yerlere yerleşen Ahıska Türkleri’nin son sürgünü ve güzel bir sürgün olarak kabul ettiği Türkiye’yi öz vatan ve son durak olarak kabul ettiğini söyledi.

Sovyetler Birliği döneminde Stalin tarafından, bugün Gürcistan sınırları içinde kalan Ahıska bölgesinden sürgün edilen Ahıska Türkleri, tren vagonlarında Orta Asya’ya sürülürken yaşadığı acıları unutmadı. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde dün yapılan “Sürgünün 75. Yılında Ahıska Türkleri Anma Programı” vesilesiyle Ankara’da bulunan Musayev Ragıp Rıdvanoğlu, sürgüne ilişkin tanıklıklarını AA muhabirine anlattı. ( Volkan Furuncu – Anadolu Ajansı )

Ahıska Türkleri Nüfüsu

Ahıska Türkleri, Gürcistan’ın güneybatı ucunda, merkezi Ahıska olan Mesheti bölgesinde yaşayan Müslüman Türk topluluğudur. Toplamda 200-250 bin kadar oldukları sanılmakkadır.

  • Türkiye: 40.000
  • Gürcistan: 600-1.000
  • Azerbaycan: 90.000-110.000
  • Rusya: 70.000-90.000
  • Özbekistan: 15.000
  • Kırgızistan: 33.327-50.000
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Toplum Ve İnsan

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?