Cilt Kanserine Erken Teşhis

Cilt Kanserine Erken Teşhis

Cilt kanserine karşı erken teşhis koyabilen bir cihaz geliştiren Türk doktor Dr. Canan Dağdeviren, Amerika’nın Harvard Üniversitesi’nde genç akademi üyesi olarak kabul edildi. Dr. Canan Dağdeviren, geliştirdiği cihazla insan vücudunda 10 saniye gibi bir sürede cilt kanseri teşhisi yapılabilecek. Cilt kanserine çare olacak bu buluş çok ilgi uyandırdı. Dr. Canan Dağdeviren, ’30 yaşından küçük 30 […]

Cilt kanserine karşı erken teşhis koyabilen bir cihaz geliştiren Türk doktor Dr. Canan Dağdeviren, Amerika’nın Harvard Üniversitesi’nde genç akademi üyesi olarak kabul edildi. Dr. Canan Dağdeviren, geliştirdiği cihazla insan vücudunda 10 saniye gibi bir sürede cilt kanseri teşhisi yapılabilecek. Cilt kanserine çare olacak bu buluş çok ilgi uyandırdı.

Dr. Canan Dağdeviren, ’30 yaşından küçük 30 bilim insanı’ listesi düzenleyen Forbes Dergisi’nin listesinde yer aldı. Türk Dr. Canan Dağdeviren, yaptığı bilimsel çalışmalarını Amerika’daki bir üniversitede tanıtarak yaptığı cihazın insan vücuduna basınç uygulanarak derinin mekanik özelliklerini tespit ederek, cilt kanserine karşı erken teşhis yapma özelliği olduğunu belirtti. Canan Dağdeviren yaptığı cihazın cilt kanserine yakalanıp yakalanmama konusunda insan derisinin mekanik özelliklerinden yola çıkarak biyopsi ve diğer prosedürler gerçekleştirilerek sonuç alındığını söyledi.

Türk doktor Dr. Canan Dağdeviren

Türk bilim insanı Dr. Canan Dağdeviren, yaptığı cihazı kanser şüphesi taşıyan hastalar üzerinde denenerek doktorların da biyopsi yaptığını vurgulayarak yaptığı ürünün datalarını paylaştığını, biyopsi sonuçlarında tahmin ettiği gibi başarılı bir sonuç ortaya çıktığını yaptığı, bu yöntemle hastalarda ağrısı hızlı ve kolay bir metotla 10 saniyelik bir süre içerisinde teşhis konabilmektedir.

Dr. Canan Dağdeviren, yaptığı cihazını kullanmanın çok kolay olduğunu, dövme şeklinde vücuda yapıştırılarak ve tekrar çıkarılıp başka bölgelere de uygulanabildiğini belirtti. Bu işlem yapılırken vücudun hiç etkilenmediğini, çünkü yapılan cihazın çok ince olduğunu söyledi. Ayrıca cihazın elektriksel donanımının bağlantıları verilerle bilgisayara aktarılıyor, daha sonra bir programla insan vücudunun mekanik özelliklerini sergileyen renkli bir harita oluşuyor. Oluşşan renkli haritada herhangi bir anormallik varsa haritada hemen göze çarpıyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  ÇOCUK GELİŞİMİ STAJYERLERİ HİZMETÇİ Mİ?

Dr. Canan Dağdeviren, bu cihazın ortaya çıkmasında annesinden fikir aldığını, dolayısıyla annesinin sayesinde bu cihazı ortaya çıkardığını söyledi. Cihazın içinde hareket eden minik elemanlar olduğunu, elemanları volt uygulayarak hareket ettirerek derinin üzerinde deformasyon oluştuğunu, o elemanların yanındaki sensörler sayesinde insan vücudunun üzerinde ne kadar deformasyon oluştuğunu tespit ettiklerini söyledi.

Türk mucit Dr. Canan Dağdeviren, yaptığı bu cihazla cilt kanseri hastalarına umut ışığı oldu. Yapılan bu cihazla dünyadaki cilt kanseri mağdurları erken teşhis yaparak daha erken tedavi olarak hastalığın yayılmasından kurtulmuş olacaklar.

Biz de insana değer verilerek daha fazla yenilikler ortaya çıkacağını düşünüyor bu değerlerin yurtdışına gitmemesini, ülkemizde insana değer verilerek hak ettiği şekilde yaşamasını, insanlığa katkısı sağlamasını umut ediyoruz ve cilt kanserine çare bulan Dr. Canan Dağdeviren’i tebrik ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?