Çin’in Kredi Notu Değişti-Değişmedi

Çin’in Kredi Notu Değişti-Değişmedi

2018 Notu Dünyanın 2. büyük ekonomisi olarak kabul edilen Çin’in kredi notu değişmedi, durağan görünümü devam ediyor. Derecelendirme kuruluşu Fitch, Çin’in A artı olan kredi notunu değiştirmedi, sadece görünüm durağan olarak kabul edildi. Buna gerekçe olarak ülkenin güçlü makro ekonomik dinamikleri gösterildi. Politik ortamında durulması ile ülkede tehlike arz edecek olumsuzluklar olmadığı belirtildi. Bütün bu […]

2018 Notu

Dünyanın 2. büyük ekonomisi olarak kabul edilen Çin’in kredi notu değişmedi, durağan görünümü devam ediyor. Derecelendirme kuruluşu Fitch, Çin’in A artı olan kredi notunu değiştirmedi, sadece görünüm durağan olarak kabul edildi. Buna gerekçe olarak ülkenin güçlü makro ekonomik dinamikleri gösterildi. Politik ortamında durulması ile ülkede tehlike arz edecek olumsuzluklar olmadığı belirtildi. Bütün bu olumlu görüşlere rağmen gelecek yıllara yönelik beklentiler de ülkenin notunun risk taşıdığı ve aşağı yönlü bir dalgalanmanın olabileceği belirtiliyor.

Çin’in büyüme rakamlarının önceki yıllardaki kadar başarılı olmayacağı beklentisi de dile getirildi. Amerika ile yaşanan olumsuz gelişmeler ve öngörüler aynı şekilde pozisyonların değişkenlik gösterebileceği yönünde olacağı tahmin ediliyor. Çin’de gelişim ve gelir düzeylerinin emsalleri ile kıyaslandığı zaman çok düşük seviyelerde kaldığı belirtildi. Önümüzdeki yıllarda yeniden ilerleme potansiyelinin olduğu da öngörüler arasında yer aldı.

Çin’in kredi notu

2017 Notu

Dünyanın en önemli kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s, Çin’in kredi notunu değiştirdi. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’inn resmi internet sitesinden yaptığı açıklama ile Çin’in Aa3 düzeyinde bulunan kredi notu teyit edilerek, not görünümü durağandan negatife, olarak yeniden düzenlendi.

Yapılan açıklamada bu karara gerekçe olarak, ‘Çin’in kamu piyasalarında yükselen borcu ve artan şarta bağlı sorumluluklarının negatif bir yansıması olarak, mali konularda zayıflama beklentisine girmesi, büyüme riskleri, para birimi, sermaye çıkışlarının rezerv tamponlarında oluşan düşüş gösterildi. Ayrıca Çin yetkililerinin, yapılmakta olan reform uygulamalarında yaşanan belirsizlikler sebebiyle not görünümü negatife çevrilmesi esas gerekçeler olarak düşünülmektedir.’ ifadeleri yer aldı.
Bu durumun Çin’in mali ve döviz rezervi tamponlarında genişlemesine dikkat çekilen açıklamada, ülkenin kredi notunun olduğu gibi kalması kararının desteklendiği bildirildi. Yapılan açıklamada Çin’deki dış kırılganlık kamudaki mali dayanıklılık ve kurumsal etkinlik faktörünün temelde büyük endişe oluşturduğu vurgulanarak şu konulara da yer verildi. ‘Çin Hükümeti’nin ekonomik büyüme hedefi olarak 6 buçukluk seviyeleri yakalaması için parasal politika desteği ve mali reformlar yavaşlayabilir. Etkili ve güvenilir bir şekilde reformlar devam etmediği sürece Çin’de kaydedilir bir büyüme olmayacağı gibi, kamu borçlarının da hızla artması sonucunda sermaye çıkışını yavaşlatması tetiklenebilir. Ayrıca, ek olarak kamudaki borcun Gayri Safi Yurtiçi Hasıla içindeki payının 2000 sonu itibarıyla yüzde 40,6’ara yükselmesi sebebiyle bu rakamın yıl sonuna kadar yüzde 43’lere ulaşmasını tahmin ediyoruz.’ diye gerekçeler sıralandı.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tiyatro Eleştirmeni ve Dramaturg Hakkında Bilgi

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?