Çipli Kimlik Kartları Ne Zamana Kadar Dağıtılacak

Çipli Kimlik Kartları Ne Zamana Kadar Dağıtılacak

Her yıl ocak ayından itibaren tartışmaya başlanan yeni nüfus cüzdanlarının nasıl olacağı, ne zaman değişeceği, rengi, boyutu, özelliklerinin ne gibi olacağı hakkındaki spekülasyonlar nihayet sona erdi. Ancak bir türlü yeni kimlikler değişip vatandaşa dağıtılamıyor. Randevu almak, bankaya harç ödemek zorunda olan insanlar son güne kadar bekleyecekler gibi görünüyor.

Yeni kimlik kartlarına son başvuru tarihi ne?

Yeni kimlik kartlarında yüksek güvenlik amacıyla fiziksel, görsel ve elektronik ortamlarda taklit edilmesi imkansız görünüyor. Yeni kimlik kartları ile, daha önce yapılan hak kayıpları, suistimaller ve sahtekarlıklar minimuma indirilecek. Her türlü hazırlıkları biten yeni kimlik kartları ilk olarak pilot bölge seçilen Kırıkkale’de vatandaşlara dağıtılmaya başlanmıştı. Daha sonra bütün illerde çipli kimlik kartlarının dağıtımı
2019 yılının sonuna yani 2020 yılına kadar dağıtım devam edecektir. Bunun için herkesin nüfus müdürlüklerine bizzat ya da internet aracılığıyla başvuru yapması gerekecek.
İçişleri Bakanlığının konu ile ilgili yaptığı açıklamaya göre, 10 yıl geçerli olması düşünülen kimlik kartları parmak izi, damar izi, avuç içi güvenlik unsurlarını da içinde barındıran 8 tane güvenlik özelliğine sahip.

Yeni kimlik kartları nasıl

Yeni nüfus cüzdanlarının ön yüzünde isim, soy isim, anne adı, baba adı, cinsiyet, doğum yeri, kimliğin geçerlilik tarihi ve kimliği veren makamın bilgileri bulunuyor. Mevcut kimlik kartlarının arka bölümünde bulunan bilgiler ise, yeni nüfus cüzdanlarında çip bölümünde saklanıyor. Yani kişiye özgü biyometrik bilgiler çipte bulunuyor ama başkaları bu bilgileri göremeyiyor. Sadece yetkili merciler görülebilecek.

Daha önceki yıllarda olduğu gibi kadınlara pembe kimlik, erkeklere mavi kimlik uygulaması yok. Herkese aynı renkte nüfus cüzdanı veriliyor. Yeni nüfus cüzdanlarında din bilgisinin de yer almasını yadırgayan ve çip olarak saklanmasına da bir anlam veremeyenler de var.


Yeni kimlik için son başvuru tarihi

Yeni kimlikler nereden alınıyor

Eski nüfus cüzdanlarını yeni kimlik kartıyla değiştirmek için size en yakın nüfus müdürlüğüne başvurarak değiştirebilirsiniz. İkamet sınırı olmadığını hatırlatmak isteriz. İstediğiniz nüfus müdürlüğüne gidebilirsiniz. Ya da şehir istediğiniz nüfus müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz.

Yeni kimlik kartı almak için randevu alarak veya randevu almadan doğrudan başvuru yapabilirsiniz.

Yeni kimlik almak için ne gerekiyor

Başvuruda biyometrik fotoğraflar ile eski resmi kimlik belgeniz gerekiyor. Başka bir belgeye gerek yok.

Yeni kimlik ücreti ne kadar

Yeni kimlik ücretleri kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı ve yeni kimlik kartı değişim ücreti 2019 yılı için 22,50 TL. Eğer kimlik kartı kaybı nedeniyle düzenlenecek ise 45 TL gibi bir ücret ödenmesi gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Çekilin Yoldan! 45 Plakalı Araç Geliyor başlıklı makalemizde 45 plakalı araçlar ve en tehlikeli sürücüler hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ