Çocuğa Değer

Çocuğa Değer

 Dünyada  çocuk bayramı sadece bizde var. Ne mutlu memleketim insanına, çocuklarına. Çocuk; gelecek demek, yarın demek. Her gününü, her anını, her varını uğruna feda edebileceğin can demek. Hepsi farklı dalda açmış kır çiçekleri. Hepsinin gönülleri, gözleri, yüzleri, elleri ter temiz. Hepsi bir başka güzel. Her çocuk saf kirlenmemiş. Hepsi de bir tane, hepsi de eşsiz. […]

 Dünyada  çocuk bayramı sadece bizde var. Ne mutlu memleketim insanına, çocuklarına. Çocuk; gelecek demek, yarın demek. Her gününü, her anını, her varını uğruna feda edebileceğin can demek.

Hepsi farklı dalda açmış kır çiçekleri. Hepsinin gönülleri, gözleri, yüzleri, elleri ter temiz. Hepsi bir başka güzel. Her çocuk saf kirlenmemiş. Hepsi de bir tane, hepsi de eşsiz. Hiçbiri, bir diğerinden üstün ya da daha değerli değil. Ama bütün çocukların tek bir ortak özellikleri var. Hepsinin ortak adı;  umut. Anneye umut, babaya umut,  vatana umut, millete umut, umuda umut hepsi.

İşte bu umutlarımızın eğitiminde, yetiştirilmesinde neleri doğru, neleri yanlış yapıyoruz?

Bütün çocuklar özel, sadece bizim çocuğumuz değil.

Bütün çocuklar önemli, sadece bizim çocuğumuz değil.

Bütün çocuklar sevgiyi hak ediyor,

Bütün çocuklar iyi eğitim almayı hak ediyor.

Bütün çocuklar prens, prenses.

Çocuk üzerine özlü sözler

Kısacası, çocukların hepsi her şeyin en iyisini hak ediyorlar. Anne babalar olarak her şeyi onlar için en kolay hale getiriyoruz. Çocukerkil aileler olduk. Ne isterlerse yapıyoruz. Hiç bir isteğini geri çevirmemeye çalışıyoruz. İşi o kadar ileri götürüyoruz ki; elimizden gelse onun yerine tüm sıkıntıları biz çekeceğiz.

Oysa hayat hiç bir anne baba gibi sevecen ve şefkatli değil maalesef. Acımasız bir döngüdür yaşam şartları.

Çocuklarımıza iyilik etmek istiyorsak, onların her dediğini yapmayalım. Hiçbir çaba sarf etmeden her şeyi elde etmesine meydan vermeyelim. Her zaman sizin çocuğunuz haklı olmayabilir. Onu destekleyelim ama her şeyini değil. Gerektiğinde yanlışını belirtelim ama yargılamayalım. Fanus içinde yaşatamayacağımıza göre çocuklarımızı hayatın içinde yetiştirelim.

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Araç Park Sorunu Başımızı Ağrıtacak

Unutmayalım ki, hiçbir anne baba sonsuza kadar çocuklarıyla yaşayıp onları koruyamazlar. Mutlaka bir gün kendi başlarına kalıp hayat mücadelesine girecekler. İşte bu mücadelede donanımlı olabilmeleri için ne çok koruyucu ne de çok ilgisiz kalalım. Kuş yavrusu gibi avuçlarımız dalar. Çok sıkarsak nefes alamaz, çok gevşetirsek uçup giderler.

Umutların iyi yetişmelerinde okulun ve öğretmenin önemi çok büyüktür. Sizinle en iyi işbirliği yapacak kurum okul, kişi ise öğretmenlerinizdir. Mutlaka öğretmenlerinizle ve okulunuzla doğru ve etkili iletişim kurunuz. Unutmayın, hepimiz aynı taraftayız.

Umutla kalın, çocuk yanınız hiç bitmesin…

Mehmet YÖRÜKOĞLU

Bir önceki yazımız olan Selamlaşmak başlıklı makalemizde günaydın, merhaba ve selam hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ