Çocuğunuz İçin En Uygun Okul 

Çocuğunuz İçin En Uygun Okul 

 Her anne-baba çocuğunun iyi bir okulda eğitim görmesini ister. Bu sebeple de çocuğuna uygun, fiziki donanım iyi, yetişmiş eğitim kadrolarına sahip eğitim kurumlarını araştır. Sizin de çocuğunuz okul çağına geldiyse ya da ortaokul veya liseye devam edecekse, çocuğunuz için iyi bir eğitim kurumu araştırıyorsanız sizler için iyi bir eğitim kurumu nasıl olması gerektiğini söyleyelim. Çocuğunuza […]

 Her anne-baba çocuğunun iyi bir okulda eğitim görmesini ister. Bu sebeple de çocuğuna uygun, fiziki donanım iyi, yetişmiş eğitim kadrolarına sahip eğitim kurumlarını araştır.

Sizin de çocuğunuz okul çağına geldiyse ya da ortaokul veya liseye devam edecekse, çocuğunuz için iyi bir eğitim kurumu araştırıyorsanız sizler için iyi bir eğitim kurumu nasıl olması gerektiğini söyleyelim. Çocuğunuza uygun okulun nasıl seçilmesi gerektiğini bilmek için öncelikle çocuğunuzun gelecek hedeflerini, çocuğunuzun eğitim ihtiyaçlarını bilmeniz gerekmektedir. Çocuğunuzun aile içindeki davranışlarından, çevre ile uyumundan, az çok zeka düzeyini ve eğitilebilirliğini tahmin edebilirsiniz. Bu yönde okul seçiminde ve okul araştırmasında bulunabilirsiniz.

Hiçbir anne baba çocuğunun zeka düzeyinin yetersiz olduğunu ya da öğrenme güçlüğü çektiğini, başarısız, yeteneksiz bir çocuk olduğunu kabul etmek istemez. Kendiniz bu konuda yeterli tecrübeye sahip değilsiniz uzmanından yardım alarak çocuğunuzun geleceğine yönelik tavsiyelerini, önerilerini, yönlendirmelerini ciddiye alabilirsiniz.
Her anne-baba her zaman çocuğu için her şeyin en iyisini ister. Çocuğuna fedakârlık yapar ama bazen her şey umduğunuz gibi gitmeyebilir.

Çocuğunuz için okul seçimi

ÇOCUĞUMU NASIL BİR OKUL ÖNCESİNE GÖNDERMELİYİM

Çocuğunuz okul öncesi eğitim alma yaşına geldiğinde çevrenizde anaokulu araştırmaya başladığınız zaman bazı kendini bilmez insanlar okul öncesinin gereksiz olduğunu bile savunabilirler. Siz çocuğunuza okul öncesi eğitimi alması için çevrenizdeki en iyi hazırlanmış anaokulunu araştırarak çocuğunuzu okul öncesi eğitiminden mahrum etmeyiniz.
Okul öncesi eğitim aldırmak için çocuğunuzu göndereceğiniz okul fiziksel olarak yeterli donanıma sahip mi, eğitim materyalleri ve oyuncakları çocuklar için uygun mu, çocuğu sosyal olarak destekleyebileceği spor ve sanat etkinliklerine yer veriliyor mu? Sosyal dersleri veren kişinin eğitim tecrübesi yeterli mi, okul öncesi öğretmenlerinin mezuniyet yeri, mezun olduğu okul yeterli düzeyde mi?

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Televizyon Muhabiri Kimdir Nasıl Televizyon Muhabiri Olunur

Okul öncesi kurumunun çocuk psikoloğu var mı, çocuğunuz için seçtiğimiz okul öncesi eğitim kurumunun Milli Eğitim Bakanlığı’ndan aldığı sosyal hizmetlere bağlı faaliyet belgesi var mı? Çocuğunuzu göndermek istediğiniz okul öncesi eğitim kurumu sosyal etkinliklere ne denli ağırlık veriyor… gibi soruların cevapları olmalıdır. Yine çocuğunuzun gitmesini istediğiniz okul öncesi kurumunun çocuk sayısı ve sınıf mevcudu orantılı mı? Yabancı dil, müzikli dans dersleri veriliyor mu? Okulun güvenliği nasıl, okulun servis hizmeti var mı gibi sizin ihtiyaçlarınıza göre cevap verebilecek okul tercihlerinde bulunabilirsiniz.

ÇOCUĞUMU HANGİ İLKOKULA GÖNDEREYİM?

İlkokul düzeyine geldiyse çocuğunuz için iyi bir okul seçme ihtiyacı hissediyorsanız bu aslında sizin seçiminize kalmış bir durum olmayabilir. Türkiye’de işlerin öyle kurallara uygun bir şekilde yapıldığını söylemek sadece işi bilmeyenlerin inanacağı bir durumdur.
Son düzenlemelerle çocuğunuzun ilkokul yaşına geldiği anda adrese dayalı kayıt sistemi olduğu için, ikametinizin bağlı bulunduğu yerleşim yerindeki size en yakın devlet ilkokula çocuğunuz otomatikman kaydedilmiş olur.
Adrese dayalı ilkokul kayıt sisteminde çocuğunuzun kayıtlı göründüğü okulda eğitim kalitesi sizin istediğiniz düzeyde olmayabilir. Yani okulu beğenmiyorsanız çocuğunuzu ya özel okula göndermeniz gerekir ya da beğendiğiniz herhangi bir devlet okulunda okumasını istediğiniz çocuğunuzun, beğendiğiniz okula yakın bir yerde ikamet ettiğini gösterir bir belge bulmanız gerekecektir.

ÇOCUĞUMU NASIL BİR ÖZEL OKULA GÖNDEREYİM?

Çocuğunuz birinci sınıfa başlayacak duruma geldiyse size en yakın devlet okuluna göndermek istemiyorsanız nihayetinde özel okula göndermeye karar verdiyseniz, göndermek istediğiniz özel okulun eğitim kadrosunun deneyim durumlarını araştırmanız gerekir. Yavrunuzun gitmesini istediğiniz özel okulun İngilizce dersini verecek öğretmenlerin uyruğu nedir, tecrübesi ne kadardır, araştırmanızda fayda vardır. Evladınızı göndermek istediğiniz özel okul sık sık öğretmen değişimi yapıyor mu? Her yıl öğrenciler karma eğitim mi görüyor, yoksa aynı sınıf mezun oluncaya kadar aynı öğretmende mi devam edecek? Her sınıfta kaç öğrenci var? Spor ve sanat derslerine branş öğretmenleri mi giriyor?

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  TES'ten 'Eğitimde Şiddete Hayır' Bildirisi

Bu okuldan mezun olan öğrenciler hangi başarılar elde etmiş? Okulun rehberlik bölümünde kaç öğretmen var, öğrencilerle ne sıklıkla ilgileniyorlar? Yemek okulda mı hazırlanıyor, yoksa dışarıdan mı okula geliyor? Okulun veli profili nedir? İlkokulun güvenliği nasıl sağlanıyor? Okulun servis hizmetlerini kim sağlıyor… gibi soruların cevaplarını bulmanız sizin için faydalı olacaktır.
Çocuğunuz için okul seçiminde size en faydalı olacak bilgi, daha önce sizin düşündüğünüz okula öğrenci gönderen velilerden malumat toplamak olacaktır. Ama unutmayın ki öncelikle çocuğunuzun özelliklerini iyi tanıyın, çocuğunuzun ihtiyaçlarına göre okul seçimi yapmanız iyi bir karar olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?