Çocuk Bayramı Engel Tanımaz!

Çocuk Bayramı Engel Tanımaz!

İnsanlar evinde kalmak zorundalar; küresel salgın coronavirüs çocuk, genç, kadın, erkek, yaşlı ayrımı yapmadan herkesi zor durumda bırakabiliyor. ‘Önce sağlık’ felsefesi ile hareket etmek zorunda olduğumuz 2020 yılı takvimlere de yaşanmamış bir yıl kayıt düşülecek. 23 Nisan bizim için bütün engelleri ortadan kaldırabilir. Çünkü çocuklar için kabul edilen tek bayram O. Evet, bu sene meydanlarda, […]

İnsanlar evinde kalmak zorundalar; küresel salgın coronavirüs çocuk, genç, kadın, erkek, yaşlı ayrımı yapmadan herkesi zor durumda bırakabiliyor. ‘Önce sağlık’ felsefesi ile hareket etmek zorunda olduğumuz 2020 yılı takvimlere de yaşanmamış bir yıl kayıt düşülecek.

23 Nisan bizim için bütün engelleri ortadan kaldırabilir. Çünkü çocuklar için kabul edilen tek bayram O. Evet, bu sene meydanlarda, okullarda, platformlar üzerinde kutlama yapamayacağız ama 23 Nisan coşkusunu her çocuk, kendini çocuk hisseden ve çocuk kalabilen her birey imkanları ölçüsünde evinde kalarak sevincini paylaşıyor.

Evde 23 Nisan Kutlamaları

Yine en güzel kıyafetlerimizi giyerek, Türk bayraklarını en yükseğe asarak, elimize alıp sallayarak; coşkuyla, sevinçle, gururla bayramınızı kutluyoruz. Çünkü Çocukların Bayramı engel tanımaz! Türkiye’deki ve dünyadaki Türk çocukları kendilerine armağan edilen bu özel günü bulundukları ortamlarda, kendi imkânlarıyla en güzel şekilde kutluyor. Varsın olsun; sokaklara çıkamayalım, prova yapamayalım, çok mükemmel olmasın ama 23 Nisan Çocuk Bayramı coşkusu mutlaka yaşansın.

Bugün 23 Nisan, artık duramaz insan!

9 Eylül İlkokulu 3-D sınıfı tarafından hazırlanan evden 23 Nisan kutlama videosu. Yaklaşık yarım saatlik video ile eğlenmeye hazır mısınız?

Cıvıl cıvıl, rengarenk oldu yine her evin bir köşesi. Çocuklar coştular, Kovid-19 coronavirüs engel olamadı, çocukların coşkusu yarım kalmadı, Çocuk Bayramı unutulmadı. Bu sene çocuklar daha özgür kaldı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için etkinliğini kendi seçti, kendi hazırladı ve kendisi sundu. Üstelik süre sınırlaması olmadan, üstelik etkinliğine kardeşini, annesini, babasını ya da bir yakınını dahil ederek daha da coşkuyla ve daha gür bir sesle haykırdı bütün dünyaya, Ata’sından kalan en güzel armağanı yaşarken, yaşatırken.

Türkiye genelinde olduğu gibi İzmir-Gaziemir 9 Eylül İlkokulu 3-D sınıfı öğrencileri de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı evde kendilerinin hazırladıkları programlarla en güzel şekilde kutladılar. Çocuklar kameranın önüne geçti, ‘Bugün 23 Nisan, neşe doluyor insan… benzeri dizeleri dilleri döndüğünce haykırdılar. Çocuklar bu heyecanı yaşarken kamera arkasında, sahne gerisinde, öncesinde hep anneler, babalar, teyzeler, ablalar, yengeler, halalar… onları yalnız bırakmadılar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  En Karlı Yatırım Aracı Hangisidir

Gerçek kahramanlar arasında 2020 yılının velilerini de saymazsak haksızlık ederiz; çünkü sürekli aynı çatı altında dışarı çıkmadan, onları eğitmek, eğlendirmek, öğretmek, mutlu etmek çok da kolay değil. Coronavirüs ile mücadele ederken beyaz önlüklüler kadar hakkını teslim etmemiz gereken öğrenci velilerini de takdir ediyor, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramlarını kutluyoruz. Bir dönem evde öğretmenlik yapmak zorunda kalan, beraberinde çocuklarına bayram coşkusunu da tattırmak zorunda hisseden velileri yürekten kutluyoruz.

Her velimiz etkinlik hazırlasa da hazırlayamasa da bizim için değerlidir.

Günün anlam ve önemini Eren Sayan’ın kuzeni Ece Orke anlattı. Güzel şiiri ile programa eşlik eden Eren Sayan bize Ankara’da yanan ateşin bütün yurdu aydınlattığını hatırlattı.

Yağmur Ezgi Şahin ailecek hazırladıkları çalışmada çocuklarımıza önemli mesajlar veriyor. Bugün küçük olan çocukların yarın yurdu koruyan, yöneten kişiler olacaklarını hatırlatıyor. Yağmur’a destek olan annesi Semra Hanım, babası Sedat Bey’e katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.

Türkan Karşıyakalı kızı Ela Karşıyakalı’ya ay-yıldızlı bir başlık yapmış. O da takmış başına geçmiş ekran karşısında. Ela kendi yazdığı Geldi 23 Nisan adlı şiirini okuyor. Duygularını da “Biz Türk çocuklarına böyle güzel bir bayram hediye eden Mustafa Kemal Atatürk‘e minnet borçluyuz. Eğer Ata’mız olmasaydı, ne böyle bir bayram olurdu ne de Türkiye Büyük millet meclisi olurdu. 23 Nisan 1920’nin 100. Yılında tüm dünya çocuklarına selam olsun.” diyerek dile getiriyor.

Okuduğu şiir de kendi kaleminden.

Geldi 23 Nisan
 
Çocuklar için en iyi bayram, 
Geldi 23 Nisan. 
Coşku, sevinç, mutluluk... 
Atatürk'ten armağan. 

Elimizde bayraklar, 
Göğsümüzde kıvanç var.
Sevinin ey çocuklar! 
Geldiği 23 Nisan. 

Meclis açıldı o gün, 
Egemenlik oldu ulusun. 
Herkese kutlu olsun! 
Geldi 23 Nisan. 
                      Ela Karşıyakalı 

Eline, kalemine, yüreğine sağlık.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Hafıza Kontrol Teknikleri

Ağabeyi Furkan Şenci ile herkesi bayrama davet eden Yavuz Selim Şenci büyük bir sevinç yaşıyor. Uzaktan da olsa Çocuk Bayramı kutlamanın haklı gururunu yaşıyorlar.

Çocuk deyip geçmeyin! Çocuk demek; gelecek demek, ışık demek, umut demek. Eymen Karaca’nın şiirinde anlattığı gibi yarın demek. Eymen bayramına sahip çıkıyor; balonlarla, bayraklarla bu güzel bayramı coşkuyla kutluyor. Fonda oğlunu yalnız bırakmayan Hatice Karaca’ya ve bu etkinliğin hazırlanmasında katkı sağlayan ablası Bahar Karaca’ya da ayrıca teşekkür ediyoruz.

Ahmet Öztürk ve kardeşi Naime Öztürk de diğer arkadaşları gibi Çocuk Bayramı heyecanlarını birlikte yenmeye çalıştılar.

23 Nisan eğlence demek aynı zamanda. Kukla ustaları İpek Aybüke Atila ve kardeşi Ayça Atila, çocukları biraz eğlendirmek amacıyla kuklaları ile onlara günün anlamını kavratmaya çalışıyorlar. Minik parmaklara sonsuz teşekkürler. Kukla sahnesini hazırlayan anneleri Hilal Atila’ya emeklerinden dolayı ayrıca teşekkür ediyoruz.

Ela Özden Bozkurt bayrağımızı eline, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ata’mızın resmini arkasına alarak bu güzel bayramın ne anlam ifade ettiğini hatırlatıyor.

Mustafa Yücebaş bugünün önemini anlatmak için sanki geçmişteki zorlukları yaşıyormuş gibi. Bugünün kıymetini de bilmeniz gerektiğini hatırlatıyor.

Kardeşi Elifnur Bildik ile şiirini okuyan Emircan Bildik arkalarını verdikleri Atatürk’ü sevgi ile anıyorlar. Bayrağımız Elifnur’un elinde dalgalanırken Emircan bayrağımızın daha şanlı dalgalanmayı hak ettiğini söylüyor.

Atatürk’ün çocuklara armağanı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı Ecrin Dursun ve ablası Ela Dursun sevinçle karşılıyorlar. Çocuklar, bayramını kutlamak isteyince engel tanımazlar.

Sıla Güzelses bandajını başına, Atatürk baskılı tişörtünü üzerine geçirmiş, en güzel 23 Nisan şiirini coşkuyla okuyor. Annesi de tören alanını aratmayan güzel bir köşe hazırlamış Sıla’ya.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Gübre Faydalı mı Zararlı mı

“23 Nisan Kutlu Olsun” şarkısını coşkulu bir şekilde, kardeşiyle birlikte okuyan Ecrin Çetinkaya en güzel kıyafetlerini giymiş, bayrağını eline almış, bu güzel günü kutlamayı unutmamış.

Emirhan Yıldız, böyle bir günde insanın sevilmeden duramayacağını hatırlatıyor. Heyecanı şiirinin önüne geçmiş.

Ramazan Çakmak da ablası Gamze Çakmak ile 23 Nisan şiirini ellerinde bayraklarıyla okuyorlar. Bugünü bizlere armağan eden Atatürk’e teşekkür etmeyi de ihmal etmiyorlar.

Emirhan Taytaş annesinin hazırladığı Bayram Köşesinde ellerinde bayraklarla, bu coşkuya ortak oluyor. Bayrakları almış, törene gidememiş ama töreni evine getirmiş.

Elvin Ada Kürkçü ablası Göksu Masal Kürkçü’ye İstiklal marşı’mızı okuyarak eşlik ediyor .Göksu Masal da bayrağımızı en yüksekte tutarak Çocuk Bayramı’na konu olan şiiri bizlere okuyor.

Cenik Ailesi tam kadro 23 Nisan kutlamasında. Baba Süleyman Cenik flütle, anne İlknur Cenik kamera arkasında, aynı zamanda orkestra şefliği yapıyor. Ailenin en küçük üyesi Burak Cenik en önde annesi ile birlikte hem koroda görevini üstleniyor hem de bayrağımızı dalgalandırıyor. Öğrencimiz Toprak Murat Cenik nefesi ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı cümle aleme duyurmaya çalışıyor. Bu özverili çalışmalarından dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz.

İnsanlara neşe katan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili elleriyle yaptığı Türk bayrağı resmini bizlerle paylaşan Ayşin Şami’ye kocaman öpücükler.

Selma Temel evinin en önemli bölümü olan kapı üstüne 23 Nisan Köşesi oluşturarak Türkiye’ye, coronavirüs tehlikesine karşı evde kalmasını tavsiye ediyor. Elbette Çocuk Bayramı ile ilgili mesajını da herkesle paylaşmayı ihmal etmiyor.

Videonun hazırlanmasında emeği geçen H. N. ÇAL’a teşekkürler.

Bir önceki yazımız olan Sizden Habersiz Kartınızdan Para Çekilmişse başlıklı makalemizde Habersiz Çekilen Paralar İçin Yapılması Gerekenler, habersiz kartımdan para çekildiği zaman ve temassız kart tehlikesi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

 1. Mustafa Kemal ATATÜRK’ün açtığı aydınlık yoldan, gösterdiği hedefe, durmadan yürüyecek olan bugünün küçüklerini bu güzel çalışmalarından dolayı kutluyorum. Emeği geçen herkese teşekkürler.

  Zaman geçtikçe daha da çok özlenen, yaşadığı zamandan yüz yıl ilerisini gören, vatanını çok seven ebedî Başkomutan’a ne kadar minnet duysak, ona ve silah arkadaşlarına olan borcumuzu ödeyemeyiz.

  Dünya durdukça, “Yaşasın 23 Nisan.”.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?