Çocuk Danışmanlığı Nedir Nasıl Yapılır

Çocuk Danışmanlığı Nedir Nasıl Yapılır

İnsanlar karşılaştıkları sorunları çözmek için zaman zaman birilerine danışma ihtiyacı hissederler. Çocuklarla yetişkinler arasında danışmanlık süreci açısından farklılıklar bulunur. Yetişkin bireyler kendileri istedikleri zaman, ihtiyaç duyduklarında uzmana gelip sorunlarını çözme yoluna girerler ancak çocuklar bu konuda kendi başlarına karar veremezler. Çocukların karşılaştıkları sorunları yenebilmesi için bir danışmana ihtiyaç olup olmadığına bir yetişkin vasıtası ile karar […]

İnsanlar karşılaştıkları sorunları çözmek için zaman zaman birilerine danışma ihtiyacı hissederler. Çocuklarla yetişkinler arasında danışmanlık süreci açısından farklılıklar bulunur. Yetişkin bireyler kendileri istedikleri zaman, ihtiyaç duyduklarında uzmana gelip sorunlarını çözme yoluna girerler ancak çocuklar bu konuda kendi başlarına karar veremezler.

Çocukların karşılaştıkları sorunları yenebilmesi için bir danışmana ihtiyaç olup olmadığına bir yetişkin vasıtası ile karar verilir. Onların yönlendirmesi ile çocuk danışmanlığı yapan uzmanlara gidilir.

Çocuk danışmanlığından nasıl faydalanılır?

Okul çağı çocuklarında ya da okul öncesi dönemlerde bulunan çocuklarda davranışsal, sözel, duygusal, sosyal, gelişim özellikleri bakımından herhangi bir olumsuzluk gözleniyorsa bu sorunun kaynağını bulmak ve ortadan kaldırmak için çocuk danışmanlığı yapan uzmanlara ihtiyaç duyulur. Çocuklar bazen sıradan şeylerin sorun teşkil edeceğini fark edemezler, yaşadıkları herhangi bir sıkıntının neden kaynaklandığını bilemezler. Böyle durumlarda öncelikle davranışsal ve duygusal ihtiyaçların giderilmesi için sosyal çevrelerine veya aile bireylerine başvururlar.

Çocuklarda Davranış Bozuklukları ve Çözümü

Çocuk danışmanı; bireyin gelişiminde karşılaştığı sorunların cinsiyet ve kişisel özelliklerine uygun bir şekilde gelişip gelişmesine yardımcı olur. Çocuğun çevreye vermek istediği mesajların doğru bir şekilde anlaşılabilmesi, duygusal ve davranışsal sorunların önüne geçilmesi için yardımcı olur.

Anne babalar çocuğunda ortaya çıkan sorunun kaynağını bulmak, sorunu gidermek, çözüm aramak için öncelikle okul-aile işbirliği içinde olmalıdır. Danışmanlık hizmeti almak için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini okul rehberlik servisinden veya öğretmenden öğrenmelidir. Çünkü çocuğun hangi konularda zorlandığı, hangi alanlarda yetersiz olduğu veya desteklenmesi gerektiği yönünde önemli verileri okuldan elde edebilirler. Sorunların erken fark edilmesi, çözümün de kolay bir şekilde bulunmasına yardımcı olacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Balıkçılar, Gırgır Teknelerden ve Yunuslardan Yakınıyor

Çocuklar hangi konularda danışmana gitmelidir

Her insan farklı özelliklere sahiptir. Küçük insanlar olarak gördüğümüz çocuklar da her bakımdan birbirleri ile farklılık gösterir. Çocukların öğrenme biçimi, hızı, dünyayı algılaması akranlarına göre farklılık gösterir. Burada en önemli kriter, çocuk herhangi bir şeyi yaparken eğer zorlanma söz konusu ise o zaman farklılık devreden çıkar. Burada küçük sorunlar ortaya çıkmaya başlayacak düşüncesi hasıl olur. Aslında ölçü, akran grupları ile arasındaki uçurum söz konusu olup olmamasıdır. Farklılıklar zenginliğe dönüşür ancak aşırı derecede farklılık gözleniyorsa burada psiko-eğitsel çalışmalara ihtiyaç duyulur. Bu durumda çocuk danışmanlığı yapan uzmanların devreye girmesi gerekir.

Hiperaktivite bozukluğu

Çocuk danışmanlığından kimler faydalanır

 • Hiperaktivite ve dikkat eksikliği olan çocuklar
 • Yaygın gelişimsel bozukluğu olanlar
 • Gelişme problemi yaşayanlar
 • Çocukluk çağında depresyon sorunu baş gösterenler
 • Yemek yememe veya iştahsızlık durumunda
 • Fazla yeme ya da beslenme durumunda
 • Evlat edinme sürecinin öncesi ve sonrasında
 • Ailede sorun yaşanıyorsa
 • Kardeş kıskançlığı varsa
 • Konuşma güçlüğü yaşanıyorsa
 • Okul ve derslerle ilgili korku yaşanıyorsa
 • Hırçınlaşma, kavga, şiddet, saldırganlık durumunda
 • Takıntılar ya da tik sorunu yaşanıyorsa
 • El-parmak emme, tırnak yeme sorunu ortaya çıkmışsa
 • Tuvalet eğitimi yetersizse
 • Ağlama nöbetleri geçiriyorsa
 • Davranışsal ve duygusal sorunlar baş göstermişse

çocuk danışmanlığından faydalanmak sorunların çözümüne katkı sağlayacaktır.

Çocuk danışmanlığında uygulanan yöntemler

Çocuklarda yaşanan sorunların çözümünü bulmak için en çok başvurulan tekniklerden biri oyun terapisidir. Kendini en iyi şekilde ifade edebileceği alan oyun olarak kabul edilmektedir. Çünkü duyguların rahatlıkla aktarılabilmesine imkan tanıyan araç oyundur. Oyun terapisi uygulanırken çocuklara drama ve canlandırma yöntemleri vasıtasıyla travmatik durumların tespiti yapılır. Oyun çocuklarda olumsuz yaşantıların açığa çıkmasına yardımcı olur.

Oyunun Önemi

Çocuk danışmanlığı yapılırken uygulanan diğer bir yöntem psiko-eğitsel çalışmalardır. Çocukların duygusal ve sosyal girişimine yönelik ortaya çıkan güçlüklerin bireysel ve grup danışmanlığı yöntemi ile da çözüm arandığı bir gerçektir. Burada amaç, öfke yönetimi ve kontrolü, empati, akranlar ile oyun ve işbirliği yapma, duyguları tanıma, oyun içinde kalabilme gibi becerilerin geliştirilmesidir. Çocukta dikkat ve konsantrasyon, öğrenme becerileri gibi işlevlerin ne zaman ve nasıl kullanılabilmesi gerektiği yönünde çalışmalar yapılır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Hackerlik Nasıl Bir Şey

Çocuk danışmanlığı ülkemizde ve dünyada son yıllarda ilgi gören uzmanlık alanı olarak dikkat çekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Çocuklar Nasıl Mutlu Edilir? başlıklı makalemizde çocuğu mutlu etmek, Çocuklar Nasıl Mutlu Olur ve ÇOCUKLARI MUTLU ETME METOTLARI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?