Çocuk Gelinlere Hayır!

Çocuk Gelinlere Hayır!

Dünyanın ayıbı olarak kabul edilen küçük yaşta evlendirilen kız çocukları, ‘Çocuk Gelinlere Hayır’ kampanyaları ile tepkiler çığ gibi büyüyor. Sadece Türkiye’de değil, dünya genelinde farklı şekillerde gündem oluşturmak amacıyla küçük yaşta evlendirilen kız çocuklarına dikkat çekiliyor. Örneğin dünyaca ünlü mizah dergisi Don Kişot, çocuk gelin diye bir olguyu kabul etmiyor. Bunun yerine bu ortamı hazırlayan […]

Dünyanın ayıbı olarak kabul edilen küçük yaşta evlendirilen kız çocukları, ‘Çocuk Gelinlere Hayır’ kampanyaları ile tepkiler çığ gibi büyüyor. Sadece Türkiye’de değil, dünya genelinde farklı şekillerde gündem oluşturmak amacıyla küçük yaşta evlendirilen kız çocuklarına dikkat çekiliyor.

Örneğin dünyaca ünlü mizah dergisi Don Kişot, çocuk gelin diye bir olguyu kabul etmiyor. Bunun yerine bu ortamı hazırlayan ya da kabul edenlerin tecavüzcü olduğu temasını öne çıkarıyor. Don Kişot karikatür yarışmalarında kendi rızası olmadan küçük kız çocuklarının evlendirilmesine tepki amacıyla karikatür yarışmaları düzenlendi. Bu yarışmayı Meksikalı karikatürist kazandı.

Don Kişot karikatür yarışması

Avrupa Kıtası’nda küçük yaşta gelin olan kız çocukları sıralamasında maalesef ülkemiz ilk sırada yer alıyor dünyada ise 7 sırada bulunan Türkiye farkındalık oluşturmak amacıyla çeşitli etkinliklerle bu utanç verici duruma dikkat çekmeye çalışılıyor. Çocuk Gelinlere Hayır Platformu kurularak dünyadaki kız çocuklarının istismar, şiddet ve ayrımcılığa karşı korunması hedefleniyor. Benzer şekilde sergiler açılarak, Küçükk Gelinlere Hayır kampanyaları düzenlenerek toplumda bilinç oluşturma hedefleniyor. Çeşitli imza kampanyaları, Facebook grupları, haber siteleri kız çocuklarının erken yaşta, kendinden büyük erkekle evlendirilmesine karşı çıkmak amacıyla kamuoyu oluşturuyor.

Benzer bir örnek de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamaları çerçevesinde Antalya’da bir moda evi tarafından farkındalık yaratmak amacıyla ‘Çocuk Gelinlere Hayır’ adlı bir defile düzenledi. Defileye katılan mankenlerin üzerlerine taktıkları siyah duvaklar kadına yönelik şiddet ve çocuk gelinlere yönelik protesto içerdi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kadın Güreşi İyi Yolda

Jua Wedding Moda Evi ve Tuğ Management Organizasyon işbirliği ile gerçekleştirilen defile Akra Barut Otel’de gerçekleştirildi. Manken olarak Cansu Kocaman, Nazlı Bilgin, Şenay Biber, Didem Çalışkan, Nurten Erdoğan ve çocuk manken olarak 12 yaşında olan Yağmur Soytürk de üzerine giydiği bir beyaz gelinlik üstüne siyah duvak takıp podyumda yürüdü. Naz Laçin tarafından koreografisi hazırlanan defilenin finalinde Jua Wedding Moda Evi patronu olan Sıla Uysal üzerine giydiği siyah gelinlikle podyuma çıkarak mesaj verdi. Sıla Uysal üzerlerine bağladıkları kırmızı kurdeleyi çocuk manken Yağmur Soytürk’le beraber podyumda taşıyarak yürüdüler. Uysal, çocuk gelin rolünü alan kız çocuğunun yanına gidip üzerindeki gelinliği çıkartıp podyumdan fırlattı. Üzerinden gelinlik atılan çocuğun okul formasıyla podyumda kalması büyük alkış topladı. Çocuk manken Yağmur Soytürk üzerindeki okul forması ve çantası ile podyumda el sallayarak inmesi defileye katılanlara duygusal anlar yaşattı. İzleyicilerden çoğu bu sahneye karşısında gözyaşlarını tutamadı.

Defileyi düzenleyen Jua Wedding Moda Evi patronu olan Sıla Uysal ülkemizde son dönemde artan çocuk gelinler konusunu gündeme getirmek için defile düzenlediklerini dile getirdi. Bu defiledeki mesajın ‘Çocuk Gelinlere Hayır’ anlamına geldiğini vurgulayan Uysal, ‘Bugün podyumda ünlü mankenler yoktu. Yeni kreasyonlar da yoktu. Sadece temamız ‘Çocuk Gelinlere Hayır’ idi. Podyuma çıkan çocuk gelinin gelinliği çıkartıp atması, onun okula gitmesi gerektiğini vurgulamak için yapıldı. Kız çocuklarımız gelin olamaz, sadece öğrenci olur.’ dedi.

Küçük yaşta gelin olan kız çocukları

Burada toplum olarak bireylere de önemli görevler düşüyor. Düzenlenen kampanyalar, sergiler, yarışmalar, sempozyumlar ve benzer etkinlikler elbette dikkat çekmek için gereklidir. Lakin esas görev toplumu oluşturan bireylere düşmektedir. Bu kapsamda ‘Çocuk Gelinlere Hayır!’ diyebilecek bilinçli insanların olaya anında müdahale ederek, kız çocuklarının gelin olmasına karşı durulmalıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Elektronik (on-line) Ehliyet E-Sınav Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İnsana değer veren sitemiz bu bağlamda üstüne düşen görevi yerine getirmek amacıyla kız çocuklarımıza pozitif ayrımcılık yapmayın ilke edinmiştir.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?