ÇOCUK GELİŞİMİ STAJYERLERİ HİZMETÇİ Mİ?

ÇOCUK GELİŞİMİ STAJYERLERİ HİZMETÇİ Mİ?

Her anne baba çocuğunun okul öncesi eğitimini iyi bir okulda almasını ister.Her Çocuk Gelişimi Bölümü okuyan son sınıf öğrencisi de staj yapabileceği iyi bir okul ister. Durum böyle olunca da okul öncesi eğitimi zorunlu olmamasına rağmen hem veliler hem stajyer öğrenciler özel ya da devlet okullarına bağlı anasınıfları araştırırlar. Okul öncesi eğitimi almak isteyen çocuklara en iyi […]

Her anne baba çocuğunun okul öncesi eğitimini iyi bir okulda almasını ister.Her Çocuk Gelişimi Bölümü okuyan son sınıf öğrencisi de staj yapabileceği iyi bir okul ister. Durum böyle olunca da okul öncesi eğitimi zorunlu olmamasına rağmen hem veliler hem stajyer öğrenciler özel ya da devlet okullarına bağlı anasınıfları araştırırlar.

Okul öncesi eğitimi almak isteyen çocuklara en iyi eğitimi verebilecek kurumlar araştırılır ve çocuğa uygun anasınıfı bulunur.

Anasınıfı öğretmeni okula gelen her okul öncesi öğrencisini bir sonraki ilkokul birinci sınıf seviyesine hazırlamaya çalışır. Bu sebeple anasınıfı öğretmenleri çocuklar için farklı etkinlikler hazırlar, onları hem eğlendirir hem de eğitir.

Buraya kadar söylediklerimiz her okul öncesi eğitimi almak isteyen öğrenci, velileri için ideal olanıdır ama gelin görün ki durum olması gereken gibi midir?

Maalesef durum hiç de beklenenlere cevap verecek nitelikte değildir. Okul öncesi eğitimi veren özel okullarda daha verimli çalışmalar yapıldığını söyleyebiliriz.

Okul öncesi stajyeri

Devlet okullarında ise durum vahim boyutlara ulaşmıştır. Bunların birkaç sebebi var. Birincisi, devlet okullarına anayasada belirtilen şekliye eğitim ücretsiz olması gerekirken, maalesef para ödemeden kimse çocuğuna okul öncesi eğitimi aldıramaz. Ekonomik durumu iyi olan deliler çocuklarına özel okullarında okul öncesi eğitimi aldırırken, ekonomik olarak darboğazda olan veliler ise çocuklarına devlet okullarında okul öncesi eğitimi aldırmak istiyorlar ama buradaki eğitimin kalitesinin oldukça düşük olduğunu hiç hesap edemiyorlar. İkinci sebep ise Türkiye’de her devlet kurumunda olduğu gibi milli eğitim bakanlığına bağlı okul öncesi eğitimi veren anasınıflarında da öğretmenlerin çoğu kendini fazla yormadan, kendini fazla yıpratmadan durumu kurtarma yoluna giderek okul öncesi öğretmenliği yapmaya çalışmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  YOLLARDA HIZ SINIRI KAÇ?

Çocuk gelişimi bölümü okuyan kız meslek lisesi öğrencileri son sınıfta staj yapmak zorundadır. Bu stajı da genelde devlet kurumuna bağlı okul öncesi eğitimi veren kurumlarda yapmak zorunda kalıyorlar. Bunların farklı sebepleri var. Birincisi, özel anasınıflarında stajyerlerin bir işçi gibi sabahtan akşama kadar durmadan çalıştırılmasından rahatsız olanlar devlet okulunda rahat bir staj yapabileceğini düşünmesi. İkincisi ise devlet okullarında daha rahat bir staj dönemi geçirileceğinin düşünülmesinden kaynaklanıyor.

Oysa çocuk gelişimi bölümü okuyan stajyer öğrenciler nerede staj yaparsa yapsın bir hizmetçi muamelesi görmektedir. 

Asli unsur olan anasınıfı öğretmeni genellikle bütün işlerini stajyerlere yaptırmayı düşünmektedir. Stajyer öğrencinin bir insan olduğunu unutarak, kendisini öğretmenler odasına atarak bütün işlerini stajyerlere yaptırmaktan geri durmamaktadır.

Burada esas görev okul müdürlerine düşmektedir ki bu haksızlığı gidermek için okul öncesi öğretmenlerini denetlemek ve stajyerlerin çalışma şartlarını düzenlemek zorundadır.

Staj yapmak algısı herkes tarafından farklı yorumlanmaktadır. Anasınıfı öğretmenleri kendilerine bir hizmetçi geldiğini düşünürken, staj yapmakta olan öğrenci ise buradan kazanacağı asgari ücretin en az üçte biri oranındaki kazancı düşünülmektedir.

Oysa olması gereken öğretmenin stajyere örnek olması, mesleği öğretmesi, rehberlik yapması, mesleğinin inceliklerini ve zorluklarını stajyer öğrenciye öğretmesidir.

Biran önce stajyer öğrencilerin amacına uygun görev yapması için hem anasınıfı öğretmenlerinin hem de okul müdürlerinin gerekeni yapmasını istiyoruz.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Beslenme Uzmanı (Diyetisyen) Kimdir?

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. oyuzden staji devlete yaptim ne olursa olsun devlet staji en iyisi hizmetciligi genelde ozel okular yaptiriyor

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?