ÇOCUK YA DA KARDEŞ SAYISI AZALIYOR

ÇOCUK YA DA KARDEŞ SAYISI AZALIYOR

Anne babalar için çocuk, çocuklar için kardeş sayısının gittikçe azaldığı malumumuz. Çekirdek aile tanımı da değişiyor. Anne, baba ve 1 çocuktan oluşan sosyal grup çekirdek olurken; anne, baba ve birden fazla çocuğu olan aileler kalabalık sayılacak. Geniş aile ise geçmişteki anlamını pek koruyamayacak gibi. Belki huzurevleri bu tanıma uygun örnek olarak gösterilecek.

Türkiye’de yaklaşık 23 milyon çocuk yaşıyor. Bu sayı da ger yıl giderek düşüyor. TÜİK verileri baz alındığında ailelerin çocuk sahibi olma düşüncesi de yıllara paralel olarak hızla düşüyor. 1970 yılında ülkemizdeki çocuk nüfus oranı yüzde 50 civarında iken bugün bu oran yüzde 24’lere kadar geriledi. 60 yıl sonra da yüzde 19’lara kadar ineceği düşünülüyor.

İnsanlar bu dönemde fazla çocuk yapmıyorlar. Bu konuya ilgi gösteriyorsanız eğer yaşınız 20’den küçükse, 1-2 kardeşsiniz; 30-40 arası iseniz, 2-3 kardeşsiniz, 40-50 arası iseniz, 3-4, ve eğer 50 yaşından büyükseniz de 5 kardeşten fazla olduğunuzu düşünüyoruz. İstisnai durumlar olduğu da varsayıyoruz. “Bilemediniz, ben 14 yaşındayım ama 5 kardeşiz” mi dediniz? Durun tahmin edelim, 4 kız 1 erkek misiniz? Tam isabet mi? Herhalde babanız soyunu devam ettirmek için Yaratıcıyla yoğun mücadeleye girmiş.

Kardeş sayısının fazla olması hem iyi hem kötü. Fazla olunca size düşen maddi şeylerin paylaşımı az olacak. Harçlık, bilgisayar, kıyafet…

Kardeş sayısı az olunca size ilgi artacak, üzerinize düşülecek, isteklerinizin çoğu yerine getirilecek ama manevi paylaşım az olacak. Evde sessizlik olacak, canınız sıkılacak, birileriyle duygu ve düşüncelerinizi paylaşamayacaksınız.

Ne olursa olsun az da olmasın çok da olmasın derim ben. Reisin dediği gibi en az 4 olmalı. Gerçi 4 çocuk istiyor ama bir memura yaptığı çocuk yardımını söylesem inanamazsınız. Evet bir memura çocuk yardımı olarak ayda sadece yaklaşık 30 TL yardım yapıyor. Günlük harçlık olarak kaç TL yapar siz hesaplayın artık… Mama, bez, kıyafet ve ilerisinde eğitim masrafları dikkate alınınca kimse cesaret edemiyor 2. ya da 3. çocuk sahibi olmaya. Gerçi Suriyelilere bakınca ne kadar bencil olduğumuzu ve kalabalıktan hoşlanmadığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz.

Düşünceleriniz bizimle paylaşmak için lütfen yorum yapmaktan çekinmeyin. Bize katılıp katılmadığınızı ya da farklı düşüncelerinizi yazın ki herkes öğrensin.

Bir önceki yazımız olan ATEŞ ÇEMBERİ EFSANESİ başlıklı makalemizde Ateş çemberi ve Ateş çemberi efsanesi neresi hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebook’ta Bize Destek Olun