Çocukça Masallar

Çocukça Masallar

Küçük hikaye yazarımız Ela Karşıyakalı tarafından kaleme alınan Ördek Ailesi ve Dostluk isimli masalları sizlerle buluşturuyoruz. Okuyunca beğeneceğinizi, sonra da düşüncelerinizi yorum kısmına ekleyeceğinizi düşünüyoruz. Masal-hikaye karışımı bu tatlı yazı türlerini okumaya hazır mısınız? ‘Evet’ dediğinizi hissediyoruz. Biz de sizleri fazla oyalanmadan yazıyı sitemize ekliyoruz. Ördek Ailesi Ördek ailesinden Laki ve erkek kardeşi Fıtfıt çok […]

Küçük hikaye yazarımız Ela Karşıyakalı tarafından kaleme alınan Ördek Ailesi ve Dostluk isimli masalları sizlerle buluşturuyoruz. Okuyunca beğeneceğinizi, sonra da düşüncelerinizi yorum kısmına ekleyeceğinizi düşünüyoruz.

Masal-hikaye karışımı bu tatlı yazı türlerini okumaya hazır mısınız? ‘Evet’ dediğinizi hissediyoruz. Biz de sizleri fazla oyalanmadan yazıyı sitemize ekliyoruz.

Ördek Ailesi

Ördek ailesinden Laki ve erkek kardeşi Fıtfıt çok heyecanlıydı. Soğuk bir kış günü lapa lapa kar yağıyordu. Laki ve Fıtfıt dışarı çıkıp karda oynamak için annelerinden izin aldılar. Dışarıda oynamak oldukça eğlenceliydi. Birlikte oynamak için anne ve babalarını da dışarıya çağırdılar ama anneleri çocuklarına yiyecek hazırlamak için çok meşgul olduğunu söyledi.

İçeride ördek ailesi için çok lezzetli bir yemek hazırlıyordu. Çoğunuzun severek yediği bir yemekti bu. Hep birlikte yemek için yeşil yuvarlak biberlerin içine hazırlanmış pirinç tanelerini koyuyordu.

Baba ördek ise gazetesini okuduktan sonra ayakkabılarını boyamaya koyuldu. Dışarı çıkıp karda oyun oynamak için annelerinden izin aldıklarında anneleri onları tehlikelere karşı uyarmış, şu uyarıyı yapmıştı.

-Tabi ki dışarıya çıkabilirsiniz ama sıkı giyinin ve evimizin önünden sakın ayrılmayın.

Baba ördek

Ördek kardeşler babalarına da şu soruyu sormuşlar:

-Babacığım bizimle birlikte dışarıya gelir misin?

Aslında babalarının vereceği cevabı biliyorlarmış, çünkü baba ördek zaten sorsalar bile dışarı çıkmıyormuş. Yine de çocuklarını kırmamak için bir bahane bulup:

-Ayakkabılarımı boyamayacak olsaydım sizinle dışarı gelirdim, demiş.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Mesaj, e-ail, ileti ile ilgili fıkralar

Anneleri ise:

-Siz kendi aranızda oynayın, demişti.

Laki ve Fıtfıt biraz üzülmüşler ama ‘Buralar çok soğuk, yarına kadar kar devam eder. Belki annemle babam yarın gelir.’ diyerek kendini teselli etmişler.

Dışarıda oyun oynarken arkadaşlarını görmüşler. Arkadaşlarına seslenip onları korkutmaya çalışmışlar. Gerçekten de arkadaşları önce çok korkmuşlar, sonra çok gülmüşler.

Tam dışarı çıkacakları zaman annesi ve babası yavrularını uyarmışlar:

-Sıkı giyinin, dışarısı evin içi gibi değil, çok soğuktur. Sakın hasta olmayın çocuklar!

Kalın ve sıkı giyinmişler ve dışarıya çıkmışlar. 5-10 dakika sonra da çocuklarını kırmamak isteyen anne ve baba ördek dışarıya çıkmışlar. Laki ve Fıtfıt birbirlerine kartopu atmışlar. Arkadaşları da onlara kartopu fırlatmış. Sonra kocaman bir kardan adam yapmışlar. Hatıra olsun diye ailecek kardan adamla fotoğraf çekilmişler.

ördekler

Aradan uzun yıllar geçmiş Laki ve Fıtfıt fotoğraflarına bakmışlar ve geçmiş günleri hatırlayarak çok mutlu olmuşlar. Yıllar sonra anıları canlanmış.

Sevgilin çocuklar, Ela Karşıyakalı’nın tasarladığı ve kaleme aldığı bu masal burada bitti. Çok severek okuduğunuzu tahmin ediyoruz, ‘Hatta başka yok mu okumak istiyoruz.’ dediğinizi de duyar gibiyiz. Olmaz mı, işte 2. masal denemesi. Okumaya hazır mısınız?

Peki, ekran gözünüze uygun uzaklıkta mı? Oturuşunuz nasıl? Dik bir şekilde oturmak gerektiğini biliyor musunuz? Eğer bu yazıyı kalabalık bir ortamda okumaya çalışıyorsanız sakın sesli okumayın. Gözlerinizle, dudaklarınız kıpırdamadan okumanız gerektiğini öğretmeniniz mutlaka söylemiştir. Ancak, anneniz-babanız ya da arkadaşlarınız sizden bu masalı sesli okumanızı rica ediyorsa o zaman da canlı, akıcı, yazım kurallarına dikkat ederek doğal bir ses tonuyla okumalısınız.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evlilikle ilgili fıkralar

Okuma ile ilgili bu küçük hatırlatmadan sonra küçük yazar Ela Karşıyakalı’nın 2. yazı denemesini sizlere sunuyoruz.

 Dostluk Masalı

Ateş, Kıvılcım ve Rüzgar bir türlü ne oynayacaklarına karar veremiyorlardı. Mevsim ilkbahardı. Hepsinin aklına dışarı çıkmak ve hep birlikte doyasıya oynamak gelmişti. Anneleri Pamuk’tan izin alıp bahçeye çıkacaklar da ne oynayacaklarına hızlı karar verebilirlerse daha çok oyun oynayacaklardı.

Masal Tasarımı

Anneleri onlara tahmin ettikleri gibi dışarıda çıkıp oynamalarına izin verdi. Ateş 9 taş, Kıvılcım yakan top, Rüzgar ise, bağırarak tahta kuşu sesleri ile yere düşürme oyunu oynamak istiyorlardı.

En sonunda annelerine danıştılar. Annesi körebe oynayabileceklerini tavsiye etti ve hepsi bunu kabul ettiler. Oyun başladı. Önce Rüzgar ebe oldu ama çok geçmeden yağmur başladı. kıvılcım dedi ki:

-Haydi, ıslanmadan eve gidelim. Ama sizden bir isteğim var, koşarak gidelim, dedi. Diğerleri bu teklifi kabul etti. Hep birlikte koşa koşa eve girdiler.

Çok güçlü rüzgarlar esiyordu, kuşlar yuvalarına saklanmış, hiç kimse dışarıda kalmamıştı. Haliyle hava çok soğuktu.

Çaresiz içeride devam edeceklerdi. Üçüzler annelerini oyuna davet etmek için salona gitmişlerdi ama o da ne? Salonda anneleri yoktu. Mutfağa gittiler, orada da annelerini bulamadılar. Son olarak yatak odasına baktılar ve annelerini orada görünce çok mutlu oldular.

Üçüzler

Hava çok soğuk olduğu için yatmış bir güzel uykuya dalmıştı. Anneleri gerçekten haklıydı, çünkü bu soğukta en iyisi uyumaktı. Dışarıda hava şartları uygun olmadığı için oyuna evin içinde devam etmeleri gerekiyordu.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Zenginlik Üzerine Fıkralar

Evde ne oynayacaklarını yine karar veremediler. Evde ne oynayacaklarına bu sefer hepsi birlikte karar verdiler. Oyun bloklarıyla oynayacaklardı. Uzun süre bloklarla oynayarak vakit geçirdiler ve çok eğlendiler. Sıcacık yuvalarında mutlu yaşadılar.

Ela Karşıyakalı’nın tasarlayıp yazdığı ve sitemize kazandırdığı ‘Dostluk Masalı’ adını verdiği deneme masal yazısı nasıldı? Kimler beğendi? Sizler de benzer masal tasarımları yaparak sitemize gönderebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Çocuklar İçin Eğitici-Öğretici Masallar başlıklı makalemizde çocuk masalları, Kurnaz Karga ve masallar hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

7 yorum

  1. Ela’nın, öğretmenin ve diğer öğrencilerin emeğine sağlık yazılan deneme hikayeler çok güzel.

    • Çalışanların emeği zayi olmaz. Kapımız herkese açıktır. Güzel çalışması için Ela’yı tebrik ediyoruz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?