Çocuklar İçin En İyi Akıl ve Zeka Oyunları

Çocuklar İçin En İyi Akıl ve Zeka Oyunları

Çocuklar oyun yoluyla hayatı öğrenir, kıyaslar ve zihnini geliştirir. Çocuk için oyun vazgeçilmez bir öğrenme ve dinlenme aracıdır. Evde, okulda arkadaşlarıyla ya da aile bireyleriyle fiziksel olarak oynanabilecek mükemmel hazırlanmış oyunlar piyasada yerini almıştır. İçlerinden hem zihin geliştirici, hem düşündürücü, hem de kaliteli zaman geçirme yönelik olanları tavsiye ediyoruz. Anaokulu ve ilkokul seviyesindeki çocuklara grup […]

Çocuklar oyun yoluyla hayatı öğrenir, kıyaslar ve zihnini geliştirir. Çocuk için oyun vazgeçilmez bir öğrenme ve dinlenme aracıdır. Evde, okulda arkadaşlarıyla ya da aile bireyleriyle fiziksel olarak oynanabilecek mükemmel hazırlanmış oyunlar piyasada yerini almıştır. İçlerinden hem zihin geliştirici, hem düşündürücü, hem de kaliteli zaman geçirme yönelik olanları tavsiye ediyoruz.

Anaokulu ve ilkokul seviyesindeki çocuklara grup halinde ya da bireysel olarak oynatılabilecek akıl ve zeka oyunlarını tanıtmaya çalışacağız. İçlerinden çocuklarınızın yaş ve zeka düzeyi bakımından olduğu kadar ilgi ve merakı yönünde olanları edinip birlikte vakit geçirebilirsiniz.

Oyunların bazıları önceden hazırlanmış setler ile sunulurken bazıları da kalem kağıt alarak bizzat düşünceye yönelik olarak sunulmuştur. Örneğin sudoku oyunu hem kitapçık halinde satın alınabiliyor hem de internetten bir yazıcı aracılığı ile seviyeye uygun olarak çıkartılabilir. Ancak genelde çocuklar için en iyi akıl ve zeka oyunları profesyoneller tarafından set halinde hazırlanıp piyasada satışa sunulmuştur. Oyun oynamanın önemini buradan okuyabilirsiniz.

Nedir bu zeka geliştiren oyunlar? Islat yapıştır oyunu, kapla oyunu…

Rush Hour

Mantık yürütme, problem çözme, plan yapma becerilerine yönelik Rush hour oyunu.

Rush Hour Oynanışı

Noodlers

Mekansal ve uzaysal algı becerisine yönelik hazırlanan mutlu prens oyunu Noodlers.

Skippity

Strateji geliştirme, bağlantısal düşünme, dikkat geliştirme amacıyla hazırlanmış olan skippity oyunu.

Skippity (Renkli Dama) nasıl oynanır?

Abalone

Zeka ve strateji geliştirmeye yönelik olarak hazırlanan abalone oyunu.

Abalone Nasıl Oynanır

Pentago

Farklı pozisyonlarda en ideal planlar yapabilme, strateji üretebilme becerisine yönelik pentago zeka oyunu.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Temel'den Meslek Tiplemeleri
Pentago zeka oyunu oynanışı

Six

Stratejik plan yapma, görsel algıyı geliştirme, işbirlikçi öğrenme düşüncesini artırma amacıyla hazırlanan 6 adı verilen zeka oyunu Six.

Six oyunu nasıl oynanır?

Coridor

Taktik ve kuramsal strateji geliştirme yönelerek hazırlanmış olan koridor zeka oyunu.

Coridor oyunu nasil oynanır

Hırsız-Polis oyunu

Odaklanma, görsel zeka, problem çözme, stratejik düşünme yeteneklerinin gelişmesine yönelik hazırlanmış olan hırsız polis oyunu.

Mangala

Kökü Orta Asya’ya dayanan zeka ve strateji oyunu olan mangala çocuklar ve büyükler tarafından en beğenilen akıl ve zeka oyunu olarak görülmektedir.

Mangala Nasıl Oynanır?

Metaform

Hafıza, mantık, dikkat, görsel algı, problem çözme becerilerinin geliştirilmesi amacıyla bireysel olarak oynanabilen metaform zeka oyunu.

Meta-Form Akıl Oyunu nasıl oynanır?

Pix Mix

Seçici dikkatleri geliştirme, bağlantısal düşünme, odaklanma, bütün-parça ilişkisini kavrama amacıyla grup halinde oynanabilen görsel algı oyunu pix mix.

Pix Mix Nasıl Oynanır

Eqilibro

Üç boyutlu olarak bireysel oynanan konsantrasyon geliştirme, bağlantısal düşünme, görsel dikkat ve odaklanma becerisini geliştirmek için oynanabilecek en güzel oyunlardan biri denge oyunu ekilibro.

Equilibrio nasıl oynanır

Tangramino

İnsanın odaklanması, görsel dikkatin geliştirilmesi, bağlantısal düşünmesi amacıyla her boyutta hazırlanıp bireysel veya grup halinde oynanabilecek 3 boyutlu görsel algı oyunu Tangramino.

Tangramino oyunu nasıl oynanır?

Bak Bak

Farklı olanı bulma, seçici dikkat geliştirme, bağlantısal düşünme, görsel algıyı geliştirme, hedeflenen şekilleri bulma üzerine kurgulanan zeka oyunu look look (bak bak).

Look Look (Bak Bak) Oyunu nasıl oynanır?

Dizios Oyunu

Görme ve bakma, odaklanma, zemin-şekil ilişkisini anlama, dikkat geliştirme, renk algısını güçlendirme için hedeflenen grup oyunu Dizios.

Dizios Oyunu nasıl oynanır

Renkli Kareler

Görsel zekayı geliştirme, göz ve el koordinasyonu sağlama, problem çözme yeteneğini geliştirme, konsantrasyon ve dikkat artırma üzerine kurgulanmış eğlenceli bir akıl oyunu renkli kareler square up.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Güldüren, Aynı Zamanda Düşündüren Fıkralar
Renkli kareler (square up) nasıl oynanır?

Kare Kare

Çocuklarda gözlenen en büyük sorunlardan birisi olan dikkat eksikliği, algı zayıflığı ve konsantrasyon suresinin zayıflığını gidermek için oynanabilecek en iyi zeka oyunu kare kare.

Katamino

Geometrik şekiller yardımıyla temel kavramları anlama ve inşa becerisini geliştirmek üzerine kurgulanmış katamino zeka oyunu değerlendirilebilir.

Katamino oyunu nasıl oynanır?

Pattern Play oyunu

Matematikte temel kavramların anlatılmasına yönelik olarak hazırlanan pattern play oyunu sayesinde kesirler, eşleştirme, sıralama, konuları eğlenceli bir şekilde çocuklara öğretilebilir.

Pattern Play Oyunu nasıl oynanır?

Zeka oyunları fiyatları

İlkokul seviyesinde çocuklar için hazırlanmış zeka oyunları fiyatları biraz pahalı gelebilir, ancak çocuğa katacağı değer ve zihinsel kazanç her şeye değer. Hangi oyunları oynatırsanız oynatın, çocuklar mutlaka kazançlı çıkacaktır.

Piyasada en çok satılanlar arasında yer alan akıl ve zeka oyunları şunlardır;

 • kule oyunu
 • haydi anlat oyunu
 • dedektif oyunu
 • pratik bardaklar oyunu
 • mimari bloklar
 • renkli küpler
 • 5 nokta
 • satranç
 • hedef 5
 • reversi
 • koridor
 • sumo
 • imajinasyon patterni
 • metaform
 • dedektif oyunu
 • kırmızı şehir
 • mancala
 • süper kule
 • 9 taş
 • surakarta
 • şekilli sudoku
 • apartman sudoku
 • uzayda macera oyunu
 • 4’lü Tangram
 • 250 zeka oyunu

Çocuklar için akıl ve zeka oyunları kitaplar kadar eğitici ve değerlidir. Sıradan oyuncaklar çocukları sadece eğlendirir, oysa akıl ve zeka oyunları hem konsantrasyonun güçlenmesine hem sayısal mantıksal düşünmeyi öğrenmesine hem de bireysel ve grup halinde sosyalleşmesine katkı sağlar.

Oyunlar; eşleştirme, sıralama, kıyaslama, konsantrasyon sürelerini uzatma, görsel zekayı geliştirme, el göz koordinasyonu sağlama, problem çözme gibi becerilerinin gelişmesine yardımcı olur. Unutulmamalıdır ki, 10 yaşından önce çocukların alacağı eğitim ve uyaranlar zeka seviyesinin girişimine büyük katkı sağlayacaktır. Sadece kitap okumak değil, oynatılan oyunlar sayesinde de beyinde fırtınalar estirmek ve zihinsel olarak geliştirmek mümkündür.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Şoför Fıkraları

Herkesin çok dillendirdiği zihinsel gelişim için sadece veliler, öğretmenler rol oynamaz. Bunun yanında akıl ve zeka oyunları oynayarak da gelişimin hızlanması sağlanır. Çocukların problemleri büyüklere nazaran basit gibi görünse de aslında bugünden atılacak adımlar ve yapılacak hamleler geleceğin yetişkinleri bugünden akıl yürütme, problem çözme, farklı düşünme özellikleri ile sorunları oluşmadan çözümüne yönelik düşünmeyi öğreneceklerdir.

Çocuklar için hazırlanmış en iyi akıl ve zeka oyunları kişiden kişiye, ilgi, alaka beğenme anlayışı ile değişkenlik gösterebilir. Yüzlerce, binlerce piyasada zeka oyunu olarak satılan ürün bulunmaktadır. Satın alırken profesyonel olarak hazırlanmış, lisanslı, kaliteli, uygun fiyata bulabileceğiniz ürünleri tercih ediniz.

Son yıllarda en beğenilen akıl ve zeka oyunları setler halinde birleştirilerek satılmaya başlandı. Böylece bir yerine 4-5 tane farklı türde zeka gelişimine katkı sağlayacak oyun tek set halinde sahip olabilmektedir. Zeka oyunları fiyatları 30-500 TL arasında değişmektedir.

Bir önceki yazımız olan Evde Çocuklarla Oynanacak Oyunlar başlıklı makalemizde 7 ADIM DANSI ÖĞRETİMİ, ÇOCUKLARA SINIF İÇİ OYUN ÖĞRETİMİ ve Evde çocuklarla oynanabilecek oyunlar hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?