Çocuklar Nasıl Mutlu Edilir?

Çocuklar Nasıl Mutlu Edilir?

Çok kolay değil ama çocukları mutlu etmenin yollarının ve yöntemlerini bilenler evde huzuru yakalar. Uzmanlar, mutluluğu yakalayan insanların pozitif düşünen, olumlu davranış sergileyen kişiler olduğunu vurguluyor. Biraz da genetik olarak iyi bir ailede dünyaya gelmek, onların elinde büyümek doğal olarak sorunsuz başlangıç yapmak anlamına geliyor. Sürekli sorunlarla yaşamak zorunda kalan insanların çocukları da ister istemez […]

Çok kolay değil ama çocukları mutlu etmenin yollarının ve yöntemlerini bilenler evde huzuru yakalar. Uzmanlar, mutluluğu yakalayan insanların pozitif düşünen, olumlu davranış sergileyen kişiler olduğunu vurguluyor. Biraz da genetik olarak iyi bir ailede dünyaya gelmek, onların elinde büyümek doğal olarak sorunsuz başlangıç yapmak anlamına geliyor. Sürekli sorunlarla yaşamak zorunda kalan insanların çocukları da ister istemez ebeveynlerini zor durumda bırakıyor. Bu durumda da çocuklar nasıl mutlu edilir onları nelerle oyalayabiliriz, sorusu gündeme geliyor.

Çocukları mutlu etmek için, kendilerini mutlu hissetmeleri için büyüklerin onlara yardımcı olması gerekir. Çocukları mutlu etmenin farklı yolları vardır. Sizler için hazırladığımız yöntemleri uygularsınız çocuklarınızın mutluluğunun uzun süreli olacağını göreceksiniz.

Çocuklar Nasıl Mutlu Edilir?

ÇOCUKLARI MUTLU ETME METOTLARI

  • Çocuklar mutluluğu tek başlarına değil de kalabalık arasında oldukları zaman hissederler. Ailenin birlikte vakit geçirebildiği  zaman dilimleri oluşturmaya çalışırsanız, birlikte olduğunuz süre içerisinde çocuklarınıza konuşma fırsatı verirseniz, onları dinlerseniz çocuklarımızın mutluluğu kat kat artacaktır.
  • Ailelerin birlikte vakit geçirdiği zaman dilimleri yemek saatleri, televizyon karşısında birlikte seyredilen bir film, birlikte yapılan gezi yürüyüşleri olabilir. Çocuklar büyükleri ile birlikte iken anne babanın onlara öğreteceği şeyler vardır. Bunların başında da çocukların büyüklerinden aldığı bir yardım için, teşekkür etmesini öğretmenleri gerekir.
  • Bir ailede en çok konuşma fırsatının doğduğu zaman dilimi yemek esnasında yapılan şakalar, espriler, günün değerlendirmesi çocukta mutluluğu artıran etken olarak karşınıza çıkacaktır.
  • Çocukların kendilerine göre önemli saydıkları problemleri olabilir. Böyle bir durumda anne ya da baba çocuğu yanına çağırıp sorununu dinlemeli, çözüm yolunu da çocuğun kendisinin bulmasına yardımcı olunmalıdır. Çocuk çözüm yolu konusunda pek yeterli değilse, ‘gel birlikte çözüm bulalım’ diyerek, çözüm yolu önerileri sağlamak gerekir.
  • Çocukları mutlu etmenin bir yolu da ifadelerin doğru anlatılmasıdır. Çocuğun yaşadığı bir olay karşısında neler hissettiği sorulması, duygularını dışa vurmasına yardımcı olmanız çocuğunuzu çok mutlu edecektir.
  • Çocuğunuzu ben merkezli değil de empati merkezli yetiştirirseniz başkalarının duygularını da anlayacak, başkalarının sorunlarına da daha duyarlı olacaktır. Dolayısıyla bencillikten kurtulan insanların mutluluğunu kendinde hissedecektir. Özellikle kız çocuğu yetiştirmenin incelikleri bilinmesi halinde rahat bir geçiş dönemi yaşanır.
  • Çocukların yaşadığı olumsuz durumların bazen yeni bir öğrenme olduğunu hatırlatarak aslında her yanlışında normal olduğunu ama tekrar edilmemesi gerektiğini yapılan hatadan bir ders çıkarması işin doğasında olduğunu çocuğa küçük yaşta hissettirmeli. Üzülmemesi için yanlışlarında olabileceğini normal sayıldığı öğretilmelidir.
  • Çocuklar yeni şeyler öğrendikleri zaman mutlulukları kat kat artacaktır. Günümüz teknoloji çağında iletişimin çok yaygın olduğu dönemde bilgiye ulaşmak o kadar kolaylaştı ki çocuğunuza sordum herhangi bir konu için örnek gösterme fırsatımız vardır. Cep telefonunuzdan resmini gösterebilirsiniz videosunu izle ettirebilirsiniz, yabancı dildeki karşılıklarını söyleyebilirsiniz böylece çocuğunuza bilginin farklı gönderiler öğretilmesi onun mutluluğunu zirve yapmasına sebep olacaktır.
  • Çocuklarınıza geleceğe yönelik hedefler belirlemek için yaptığınız planlardan bahsedin, planlarınızı, aşamalarını anlatın, bunun sonucunda da kendinize bir tatil ayarlayın. Bu tatili çocuğunuzla birlikte yapacağınızı söyleyin. Çocuk sizin yaptığınız işin sorumluluğun ciddiyetini algılayıp mutlu olacak, bunun sonucunda da başarılı olmanızın ona yansıması  için de eğlenceli beklenti içine gireceği için mutluluğu artacaktır.
  • Çocuklarınızı zaman zaman açık havada yürüyüşe çıkarmak, farklı yerlere geziye götürmek, onlar için en büyük ödül olacağını zaten biliyorsunuzdur. Ama gittiğiniz yerlerde birazcık sportif amaçlı çalışmalar varsa çocuğunuzun mutluluğu daha da artacaktır.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sınıf İçinde Oynanacak Oyunlar

İnsanlar mutlu olmak için farklı uğraşlarla oyalanarak huzur bulduğunu sanır, fakat gerçekte asla kafasındaki sorunları silip atamaz, mutluluğu pek yakalayamaz. Çocuklar yetişkinler gibi kafasına sorunları doldurup her gittiği yere götürmez, sorunlarla yaşamayı düşünmez, anında unuturlar. Fakat çocukların da en büyük sıkıntısı her şeyden çabuk sıkıldıkları için mutluluk kavramı onlar için kısa süreli zaman dilimleridir. Verdiğimiz reçetede çocuklar nasıl mutlu edilir uygulayanlara göre değişkenlik gösterebilir.

Bir önceki yazımız olan İnsan Olmak başlıklı makalemizde Asil Kişi, Güçlü Kişi ve Hayat Bayram Olsa hakkında bilgiler verilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Çocukları mutlu etmenin sırrı anne ve baba olmanın temel prensiplerini bilmek ve yerine getirmekte saklıdır.

En büyük yanılgı zaten sırf çocuğu mutlu etmek için çaba harcamaktır. Öyle bir dünya yok! Yaratılış gereği özellikle insanoğlu bütün duyguları tatmak zorundadır. Bu duyguları yaşarken belli ölçüler içinde hareket edilmeli. Sürekli çocuğu mutlu etmek için çalışmak yanlıştır.

Her çocuğun yapısı farklıdır, dolayısıyla mutluluk anlayışı da kişiye göre değişkenlik gösterir; kimi çocuklar ailesi ile birlikte vakit geçirmekten hoşlanır, kimileri de dışarıya çıkıp arkadaşları ile doyasıya oyun oynamaktan.

Sağlıklı bir düşünce şekli değil. Her insan düşe kalka yol almalıdır. Çocuğunuz da yeri geldiği zaman acı çekmeli, yeri geldiği zaman sevinçten havalara uçmalı. En önemlisi bunun dozunu ayarlayabilmektir.

Asla. En büyük sıkıntı zaten bu yanlış düşünce anlayışında yatıyor. Mutluluk yakalanması için önce zor süreçler yaşanmalı. Sürekli bütün ihtiyaçları giderilen bir birey asla mutlu olamaz.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?