ÇOCUKLARDA DİKKAT EKSİKLİĞİ SORUNU

ÇOCUKLARDA DİKKAT EKSİKLİĞİ SORUNU

DİKKAT EKSİKLİĞİ SORUNU NASIL AŞILIR Dikkat eksikliği olan çocuklar bu sorunu aşmaları için ne yapmalıdır? Dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunu olan çocuklar özel ilgi ve bilgi sayesinde bu sorunu aşabilirler. Şunu yap, bunu yap bak çocuğum demekle bu iş olmaz. İnsanların bilinçlenmesi gerekmektedir, çocuğun davranışlarını nasıl kontrol edebileceğini öğrenmek gerekir. Dikkat eksikliğini giderebilmek için karşıdaki […]

DİKKAT EKSİKLİĞİ SORUNU NASIL AŞILIR


Dikkat eksikliği olan çocuklar bu sorunu aşmaları için ne yapmalıdır? Dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunu olan çocuklar özel ilgi ve bilgi sayesinde bu sorunu aşabilirler. Şunu yap, bunu yap bak çocuğum demekle bu iş olmaz. İnsanların bilinçlenmesi gerekmektedir, çocuğun davranışlarını nasıl kontrol edebileceğini öğrenmek gerekir. Dikkat eksikliğini giderebilmek için karşıdaki çocuğun davranışları nasıl yönlendirilebilir, bu en önemli terapilerden birincisidir. Bir başkası da çok sabırlı olmak gerekir, yani ne kadar çok anlayışlı olunursa o kadar fazla çocuğun rahat edip kendini toparlamasına katkı sağlanır.

 En önemli sorun bu özellikteki çocuklarla uğraşmak için çok uzun bir süreç gerektiğini bilmek gerekir. Dikkat dağınıklığı olan çocukların sorunu aşmalarına yardımcı olmak için fazla kuralcı olmak gerekiyor, sadece çocuğun yapabileceği, kabul edebileceği kurallar konulması uygundur. Sonuçta kuralları takip etmek için her defasında ceza gerekiyorsa ceza, ödül gerekiyorsa da ödül verilmesi gerekmektedir. Dikkat eksikligi tedavisi araştırılmalıdır.

OKULLARDA DİKKAT EKSİKLİĞİ SORUNU

Ailelerin yaptığı en büyük yanlışlardan birisi sınıf öğretmenine çocuğun dikkat eksikliği olduğu yönünde bilgi verdiğini ve bunun yeterli olduğunu düşünmektedir. Bu yeterli değildir, çünkü yerinde duramayan, sırasında oturamayan, diğer arkadaşlarının kalemiyle, çantasıyla, sağıyla soluyla ilgilenen arada sağa sola laf yetiştiren bakan bir çocuk ile öğretmenin ilgilenmesi, başa çıkması mümkün değildir. Burada sorunlu çocuğun dışındaki veliler ile sorunlu çocuğun velileri bir de öğretmen üçgeni her zaman karşı karşıya gelmek zorunda kalır. Bu da büyük bir sıkıntı oluşturur ,çünkü diğer veliler bu çocuğun bu sınıfta barındırmasını kabullenemezler. Bu sebeple dikkat dağınıklığı ya da hiperaktivite problemi olan çocukların kesinlikle özel eğitim almaları şarttır. Öncelikle eksik yönleri belirlenip ekstra bir şeyler yapılması gerekmektedir. 

Dikkat yetersizliği olan çocukların gidebileceği özel bir uzmanlık alanı olmadığı için mutlaka ve mutlaka sınıfında diğer çocuklarla kaynaştırılması, birlikte eğitim alması şarttır. Aslında Türkiye’nin dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunu olan çocuklar için ayrı bir eğitim merkezi açması gerekmektedir ama şu an için olmadığı bilinmektedir ve çözümü okullarda bulunmaya çalışılmaktadır. Büyük bir sorun olan çocuklarda dikkat eksikliği günümüzde farklı boyutta olması sebebiyle gittikçe artmaya başlamış ve bu sorunun gittikçe büyüyeceği düşünülmektedir. Acilen çözüm getirilmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yer Hostesi Kimdir İş İmkanları Nelerdir Maaşı Ne Kadar

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?