Çocuklarda Yanlış Davranış ve Tavırların Giderilmesi

Çocuklarda Yanlış Davranış ve Tavırların Giderilmesi

Ebeveynler çocuklarının davranışlarının güzel olmasını ve herkes tarafından takdir edilmesini ister, bu yönde gayretler gösterirler. Fakat çocuklarda istenmeyen tavır ve davranışlar giderek artış gösteriyor. Anne-babalar sürekli olarak çocuklarının yanlış davranışlarından veryansın ediyorlar. Olaya tersinden baktığımız zaman bugünün anneleri-babaları geçmiş dönemlerde kendi ebeveynleri için yanlış davranış sergileyen çocuklardı. O zaman da aynı sorunu yaşayan kendi anne […]

Ebeveynler çocuklarının davranışlarının güzel olmasını ve herkes tarafından takdir edilmesini ister, bu yönde gayretler gösterirler. Fakat çocuklarda istenmeyen tavır ve davranışlar giderek artış gösteriyor.

Anne-babalar sürekli olarak çocuklarının yanlış davranışlarından veryansın ediyorlar. Olaya tersinden baktığımız zaman bugünün anneleri-babaları geçmiş dönemlerde kendi ebeveynleri için yanlış davranış sergileyen çocuklardı. O zaman da aynı sorunu yaşayan kendi anne ve babalarıydı. Şimdi sıra kendilerine geldi. Sorunla yüzleşince olayın iç yüzünü anladılar ve çocukların tavır ve davranışlarını düzeltmek için neler yapılması gerektiğini araştırmaya koyuldular. Edindikleri bilgiler sonucunda da ortaya çıkan durum bir hayli tuhaflarına gitmeye başladı.

Çocukların tavır ve davranışlarının bozulmasına nedenleri

Bilinçsiz bir şekilde çocuklara verilen tavizler, sonu gelmeyen ödül teklifleri çocukların tavır ve davranışlarının bozulmasına neden olduğunu anladılar. Örneğin sevmediği bir yemeği bitirmesi için çocuğuna, ödül olarak kendi cep telefonunu verip oyun oynamasına izin vereceğini söyleyen bir anne ya da baba. Ödevlerini yapmayan çocuğuna bu yönde teşvik etmek amacıyla ödül teklifinde bulunan ebeveynler aslında kendilerinin kurduğu tuzağı düştüklerini farkına varamadılar. Sonraki günlerde çocuğunun akıllı cihazlarda oyun oynamasının tehlikeli ve zararlı olduğunu fazla zaman geçirmemesini söyleyen anne, kendisiyle çelişmeye başladığını daha önce çocuğuna aynı şeyi ödül olarak sunduğunu unuttu. Derslerine zamanında asılmayan öğrenciyi teşvik etmek maksadıyla ödül olarak gösterdiği, oysa hiçbir karşılığı olmayan teklifler çocuğun tavır ve davranışlarının belirlenmesinde etkili olduğunu unuttu. Halbuki ödül çocuklara elde ettiği bir başarı sonucunda verilir, verilmeli.

İşin başka bir boyutu, ebeveynler sürekli çocuklarının istek ve arzularına boyun eğmemek için ne yapacağını şaşırmış durumdalar. Çevre etkisinde kalan hem yetişkinler hem çocuklar ne yapacağını tam olarak kestiremiyor. En büyük tehlike, sorun çözmek isterken büyük sorunlar kovuşturmaya başlıyorlar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  TES'ten 'Eğitimde Şiddete Hayır' Bildirisi

Ödüllendirmek çözüm mü

Çocukların kafalarında çelişki yaratan fikir ve öneriler anlık olarak iyi bir çözüm gibi görülebilir, ancak uzun vadede benzer sorunlar tekrar ettiğinde olumsuz sonuçlar ile karşılaşılabilir. Her şeyi ödüllendirmek çözüm değildir. Gerçekten önemli bir başarı elde etmişse çocuğunuzu ödüllendirebilirsiniz. Mükafat olarak kendisinin istediği, gücünüzün yettiği bir mükafat verebilirsiniz. Erken yatması, yemek yemesi, ödevlerini yapması için ödül teklifleri yapmak sonu gelmez sorunları bir yumak haline getirebilir.

Yanlış davranışlar

Yanlış davranışların kabul görmesi

Bir başka sorun ise, çocukların yanlışlarının sürekli olarak dile getirilmesidir. Sürekli tekrarlanan yanlış tavır ve davranışlar çocukta yanlış davranışın kökleşmesine neden olur. Çünkü bu durumun normalleştiğini, büyüklerin yanlış tavır ve davranışlarını onayladığını, bildiğini, saklanacak bir şey kalmadığını kabul eder. Çocuğa yaptığı yanlış davranışları herkesin içinde yüksek sesle ifade etmek, onun yanlışlarının kabul edildiğini herkese duyurduğunu onaylamaktan başka bir şey değildir. Peki durum nasıl düzeltilmelidir?

Yanlış tavır ve davranışların giderilmesi için uyarlar yapılırken kişilik ve davranış birbirinden ayrı tutulmalıdır. Aksi durumda zaman içerisinde kişiliğinin yanlış tanımlanmaya başlanması, çocuğun davranışının kişiliğine taşınmasına yardımcı olacaktır. Sürekli olarak ‘sorumsuz, dağınık, tembel, kaba’ olduğunu hatırlatmak farkında olmadan yanlış davranışların kabul görmesine neden olacaktır.

Çocuklarda yanlış tavır ve davranışlar nasıl düzeltilmelidir

İster çocuk olsun ister yetişkin olsun yaptığı yanlış davranışın sonucunda bir kazanç elde eder ve bunun sonucunda da bunun bir başarı gibi görüldüğünü düşünüp yanlış yapmaya devam eder. Çocukların bir başka çıkış noktası da model olarak aldığı herhangi bir kişiyi taklit ederek dikkatleri üzerine çekmeye çalışmasıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Bitkisel Şifalı Çaylarla Zayıflamak

Çocuklarda yanlış davranışların düzeltilmesi için sihirli birkaç kelimenin bilinmesinde yarar var. Örneğin ‘Bu konuda üstüne düşeni yapmıyorsun!’ demek yerine ‘Bu senin görevin, yapmalısın. Herkes bunu senin yapmanı istiyor.’ denilebilir. Yanlış yapan bir çocuğa ‘Sorumsuz birisin.’ demek yanlıştır. Bunun yerine, ‘Sana verilen bir görevi zamanında yerine getirebilirsin, öyle değil mi?’ demek daha yapıcı ve çözüm odaklıdır.

Yanlış tutum ve davranış sergileyen çocuk ya da yetişkine hatalarını bizzat yüzüne sıralamak, aslında durumu kabullenmek, olayı afişe etmek ve kişinin yanlışlarını yapmasına izin vermek anlamına gelir.

Çocuklarda yanlış davranışların değiştirme önerileri

Çocukların yapamayacağı şeyler ile davranışlarından değiştiremeyeceğini hatırlatmakta yarar var. Kötü davranışların değiştirilmesi için ebeveynler yanlış yöntemler uygulamayı tercih ediyor. Hep zorlama ile tutum ve davranışların düzeltilebileceğini düşünüyorlar.

Disiplin sağlamak için zorlanan çocuk, davranış değişikliği yerine inatlaşmayı benimsiyor. Unutulan ise, karşıdaki kişinin bir çocuk olduğudur. Çocuğu disipline sokmak için, istenilen davranışları alması için denetlemek, yani ahlaki gelişimin sağlam olmasına yönelik çalışmalar yapmak düşünce olarak hoş değildir. Çünkü zorlama ile hiçbir yere varılamayacağı bilinmelidir.

Çocuklarda yanlış davranışların değiştirme önerileri

Yeni davranış kazandırmak, olumlu yönde gelişmesine fırsat vermek için tek şart. Ebeveyn ile çocuk arasında uyumlu bir ilişki olmalıdır. Uyumlu hareket edilmediği takdirde çocuk ne kadar disiplinize edilirse edilsin, sonuç almak mümkün değildir.

Çocuğa sabretmeyi beklemeyi küçük yaşlarda öğretmek gerekiyor. Her istediğini yerine getirmek, gelecekte ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Dolayısıyla büyüklerin zamanında inisiyatif alamamaları beraberinde büyük zorluklar yaşanmasına neden olacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Dünya'da En Etkili 100 İnsan

Çocukların isteklerine karşı nasıl bir tutum sergilemektedir

Küçük yaşlardan itibaren çocukların her istediği yerine getirilmemelidir. Çocuk üzülecek, ağlayacak, sızlayacak, sorun çıkaracak, diyerek onun istediği yerine getirilirse bu durum gelecekte yaşanacak büyük sorunların kabul edilmesi anlamına gelecektir. Herhangi bir sorun ortaya çıktığında, çocukla oturup olumsuz örnekler anlatılarak durumun kurtarılmasına çalışılmalıdır. Yani her istediği anında yerine getirilmemelidir. Çocuk mırıldanma ya ya da ağlamaya başladığı zaman onun her istediğini yerine getirmemek, pes etmemek önemlidir.

Çocuk isteklerini ya da ihtiyaçlarının imkanlar ölçüsünde karşılanabileceğini öğrenmelidir. Ailede birlikte karar alınmalı, çocuklarda alınan kararlara ortak edilmelidir. Kurallar birlikte konulmalıdır ve kurallara herkes riayet etmelidir. Dolayısıyla çocuk evde kuralların uygulandığını hissetmeli, sorun ortaya çıktığında kurallar gereği yapılıp yapılmayacağını önceden kestirmelidir.

Çocuklar için kurallar disiplinli bir hayatım başlangıcının önemli bir aşamasıdır. Çocuk yaşı ilerlediği zaman kuralların değişebileceğini ihtiyaçlara göre şekillenebileceğini bilir. Dolayısıyla çocuklarda yanlış tutum ve davranışlar yavaş yavaş ortadan kalkacaktır.

Evde kurallar uygulanırken ebeveynlerin kaçınması gereken tutumlar ise şunlardır;

Kurallar çocuklarla tartışılmamalıdır. Kurallar uygulanırken aDil olunmalı, net bir duruş sergilenmelidir. Kişiye göre davranış, tolerans, hoşgörü yaklaşımları sergilenmemelidir.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?