Çocukları Zehirlemeyin!

Çocukları Zehirlemeyin!

 Çocuk yetiştirmek kolay bir iş değildir. Anne baba olarak bazen çocuğumuza yaptırmak istediğiniz herhangi bir şeyi bilerek ya da bilmeyerek yanlışlar içinde öğretiyoruz. Çocuklarımıza farkına varmadan yaptığımız yanlışları paylaşmak istiyoruz. Eğer dikkat etmezsek minik yavrularımızın zehirlenmesine hatta ölmesine sebebiyet verebilecek durumlara düşebiliriz. Siz de küçük yanlışlarımızı öğrenince daha dikkatli davranacağınızı umuyor yazımızın devamını okumaya davet ediyoruz. Caınımızın […]

 Çocuk yetiştirmek kolay bir iş değildir. Anne baba olarak bazen çocuğumuza yaptırmak istediğiniz herhangi bir şeyi bilerek ya da bilmeyerek yanlışlar içinde öğretiyoruz. Çocuklarımıza farkına varmadan yaptığımız yanlışları paylaşmak istiyoruz. Eğer dikkat etmezsek minik yavrularımızın zehirlenmesine hatta ölmesine sebebiyet verebilecek durumlara düşebiliriz.

Siz de küçük yanlışlarımızı öğrenince daha dikkatli davranacağınızı umuyor yazımızın devamını okumaya davet ediyoruz. Caınımızın parçası biricik evlatlarımız hastalandığı zaman onlara ilaç içirmek için farklı yöntemler geliştiriyoruz. Onlar ilaçları özellikle hapları yutmayı pek sevmezler. Bu sebeple çocuklara ilaçlarını içirtmek için akla hayale gelmedik şaklabanlıklar yaparız. Oysa bilmeden yaptığımız yanlışlardan ilaç içirme esnasında çocuğunuzu zehirleyebileceğimizin hiç farkında değiliz.

Şunu akıldan çıkarmamak gerekir ki ilaçlar kesinlikle çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanmalıdır, hatta mümkünse kilitli dolaplarda onların göremeyeceği şekilde gizlenmesi gerekmektedir. Çocuklar sadece kendi evlerinde değil, gittikleri bir başkasının evinde de zehirlenme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirler. Bu sebeple komşunuza, yakınınıza, akrabanıza gittiğiniz evlerde ilaçların çocukların ulaşamayacağı bir şekilde bir yerdeki gizlendiğinden emin olmanız gerekir.

Çocuklarda ilaç kullanımı

Eğer çocuğunuz ilaç içmesi gerekiyorsa, onlara ilaçları asla şeker olarak tanıtmayın, bu büyük bir yanlıştır. Çünkü daha sonra ilaç kutusu gördükleri zaman çocuklar onun şeker olduğunu düşünerek yutmaya çalışabilir veya arkadaşına, küçük kardeşine şeker olarak verebilir. Bu durumda suçlu siz olacağınız için hem çocuğunuzun hem de başkalarının canına mal olabilirsiniz. Lütfen çocuğunuza ilaçları asla şeker olarak anlatmayın, kandırmayın.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  E-Kitap Yazarak Nasıl Para Kazanılır

Yetişkinler olarak sizler de ilaç içmek durumunda kalırsanız kesinlikle çocukların yanında ilaç almayın. Çünkü başka bir yerde çocuklar sizi taklit ederek bilmedikleri ilaçları içmeye teşebbüs edebilirler. Çocuğunuza ilaç içirmeniz gerektiğinde kesinlikle karanlıkta ilaç içirmeyin. Eğer ilaç içirme saati çocuğunuzun uyku saati ile çalışıyorsa çocuğunuzun ilacını birkaç saat öne veya geriye çekmenizde bir sakınca olmaz. Ancak çocuğu uyandırarak karanlıkta ilaç içirirken yanlış ilaç içirme ihtimalimiz olabilir. Bu sebeple asla karanlıkta çocuğunuza herhangi bir ilaç içirmeyin.

İlaç Zehirlenmesi Belirtileri

Ecza dolapları bazen o kadar çok gereksiz ilaçla dolar ki hangisinin tarihinin geçtiğini kontrol bile etmeyiz. Lütfen ecza dolabınızı sürekli kontrol ederek son kullanma tarihi geçen ilaçları dolabınızdan çıkartınız, imha ediniz.

Evde yapılan en büyük yanlışlardan birisi de kimyasal ilaçları bizim içtiğimiz ilaçların yanına koymaktır. Bunu yapmak çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir, kesinlikle kimyasal ilaçları başka bir yere koyun.

İlaç zehirlenmesi nasıl olur

Anne babalar çocuklarını ilaç içerken görürse veya içtiğini düşünürse ya da içtiğinden şüphe duyarsa (Bunu anlamak çok kolaydır. Çocuklar kusmalar, garip kokular, dengesizlikler, peltek konuşmalar gibi garip halleri ile kendilerini ele verebilirler.) bu durum zehirlenmenin belirtisi olabilir, hemen acilen hastaneye kaldırmanız gerekmektedir.

Çocuğunuzun bilmeden ilaç içmesini önlemek için ortalıkta kesinlikle ilaç bırakmayınız. Eğer çocuğunuzun zehirlendiğini düşünürseniz, ağzından y ada ortamdan garip kokular geliyorsa, dengesiz hareketleri varsa, uyku hali gözlemleniyorsa, kusma belirtileri varsa, peltek konuşma gibi davranışlar gösteriyorsa hemen hastaneye götürürken yanınızda evdeki içmiş olabileceğini düşündüğünüz ilaçları da acile yetiştirmemiz gerekir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çipli Kimlik Kartları Ne Zamana Kadar Dağıtılacak

Yanlış ilaç alımında ne yapılmalıdır

Çocuğunuzun ilaç içerek zehirlendiğini düşünüyorsanız hemen yediği her şeyi kusturmaya çalışmayın. Eğer çocuğunuz çamaşır, suyu gaz, yağı gibi yanlış bir şey içtiyse kusturmak için çocuğu zorlamayın, çünkü bu gibi kimyasal malzemeler insanın yemek borusundan midesine doğru geçerken organlarını yakar. Bu sebeple çocuğu kusturmak yerine en yakın acil servise yetiştirmeye çalışın.

İlaç Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ailelerin yaptığı yanlışlardan biri de zehirlenme belirtileri gördükleri çocuklarına sarımsaklı yoğurt, tuzlu su, ayran gibi içeceklerin çocuğu rahatlayacağını düşünmeleridir. Bu büyük yanlıştır, asla hiç bir şey yapmayın sadece acil servise yetiştirmeniz gerektiğini bilin yeter.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?