Çocukların Kaleminden Özgün Fıkralar

Çocukların Kaleminden Özgün Fıkralar

Kavga Temel bir gün misafirliğe gitmiş, Dursun da oradaymış. Temel ve Dursun küsmüş. Çünkü Temel Dursun’a doğru osurmuş. Misafirlikte gerilmişler. Ev sahipleri onları durdurmaya çalışırken onlar da yanlışlıkla ev sahipleri de kavgaya karışmışlar. Ev sahiplerinden birisi ‘Bakalım buradan kimin mezarı çıkacak’ demiş. Kavga adlı fıkrayı Ela Karşıyakalı yazdı. Beğenler kimler? Neyi beğendin yaz! Ekmek Ramazan […]

Kavga

Temel bir gün misafirliğe gitmiş, Dursun da oradaymış. Temel ve Dursun küsmüş. Çünkü Temel Dursun’a doğru osurmuş. Misafirlikte gerilmişler. Ev sahipleri onları durdurmaya çalışırken onlar da yanlışlıkla ev sahipleri de kavgaya karışmışlar. Ev sahiplerinden birisi ‘Bakalım buradan kimin mezarı çıkacak’ demiş.

Kavga adlı fıkrayı Ela Karşıyakalı yazdı.

Beğenler kimler? Neyi beğendin yaz!

Ekmek

Ramazan Çakmak tarafından kaleme alınan ekmek adlı fıkrayı Bakalım beğenecek misiniz? Çocuk fıkraları arasında hangisi güzelse yazınız.

Nasrettin Hoca bir gün ekmek almaya gitmiş. Nasrettin Hoca fırıncıya:

-Ekmek var mı, diye sormuş. Fırıncı:

Evet, fırında ekmek olmaz mı, demiş. Hoca:

-Ama ben göremiyorum, demiş. Fırıncı:

-Rüyanda görürsün ekmeği demiş.

Mazideki Fotoğraf

Nasrettin Hoca küçüklük fotoğraflarına bakarken bir tane fotoğrafın içine girmiş. En yakın arkadaşı Nasrettin Hocanın evine gelmiş. Hiç kimse kapıyı açmayınca kapıyı kırıp girmiş, evi aramış. Fakat hiç kimse bulamamış. Küçüklük fotoğraflarını görmüş. Nasrettin Hoca oradaymış. Sonra adam bağırmış:

– Nasrettin Hoca öldü gitti! Inga ınga! Hoca fotoğraftan bağırmış:

– Ben ölmedim fotoğrafa girdim, demiş.

Yazan; Toprak Murat Cenik

Temel Hapiste

Bir gün temel bir adamı öldürmüş ve hapse atılmış. Hapiste ölü taklidi yapmış ama hiç kimse ona inanmamış. Bir gün temel ‘açın kapıyı’ diye bağırmış. Ama kimse açmamış.

Dursun Temel’in hapiste olduğunu öğrenmiş. Kız gibi giyinerek hapisten kurtarmaya çalışmış. İçeriye girmiş:

– Sen burada mısın? Ne olduğunu anlamaya çalışmak isteriz. Ama anlayamamış. Gözünü açmış sonra sandığın içinde ölü bir insan cesedi görmüş. Temel, Dursun’un ne yapmak istediğini anlayamamış.

Bu İlginç fıkrayı da Ayşin Sami yazmıştır.

Şarkı Söyleyen Adam

Adam şarkı söyleyeceği yere doğru gidiyormuş. Bu adam Türkiye’den Belçika’ya şarkı söylemeye gelmiş. Adam şarkıyı mırıldanıyormuş. Adamın karşısına iki tane köpek gezdiren yaşlı bir amca çıkmış. Şarkıyı söyleyecekken karşıdaki adamın köpeklerinden korkmuş. Köpeklere bakarak karşı kaldırıma geçmeye çalışmış. Belçikalı yaşlı adam köpeklerinden korktuğunu düşünerek karşı kaldırıma geçen adama kızmış. Şarkı söyleyerek yön değiştiren adam çaktırmadan şarkı mırıldanmaya başlamış ve durumu da öylece kurtarmış.

Yazan; Yağmur Ezgi Şahin

Sarhoş Kız

Temel misafirliğe giderken bir kız görmüş. Ona yaklaşa yaklaşa gitmiş ama korkmaya başlamış. Yalvarmaya başlamış. Bir bakmış ki rüyadaymış. Günün birinde misafirlikte o kadın yine o rolde imiş. Temel’in evi darmadağın olmuş. Demek ki arkadaşının kızıymış.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çocuklar Hakkında Söylenen En Güzel Özlü Sözler

Temel’in babası başlamış, ‘Allah’ın emri peygamberin kavli ile kızınızı Miray’ı oğlumuz Temel’e isteerek, diye. Kızın babası ‘Verdim gitti, tepe tepe kullanın’ demiş. Temel o kızla evlenmiş ama kızın sarhoş olduğunu iş işten geçtikten sonra anlamış.

İpek Aybüke Atila tarafından yazılmıştır. Çok komik değil mi?

Canı Sıkılan Adam

Adamın birinin canı su çekmiş ama onu alacak parası yokmuş. Yutkunarak dışarı çıkmış. Dolaptaki soğuk sudan bir kişi almış. Bakkal suyun parasını ödemedi, diye arkasından koşmaya başlamış. Bu ilginç fıkrayı bizlere kazandıran Ahmet Öztürk

Sence nasıl olmuş bu fıkra?

Kulak Gitti

Nasrettin Hoca bir gün tıraş olmaya berbere gitmiş. İşe yeni başlayan çırak berber Nasrettin Hoca’nın bıyığını kesmiş. Hoca kızmış elinden usturaya alıp çırağın kulağını kesmiş. Her ikisi de birlikte doktora gitmişler. Adam kulaklarını diktirirken Nasrettin Hoca da:

-Benim bıyıklarım ne olacak? Benim bıyıklarım da dikin, demiş.

Eymen Karaca’nın sitemize kazandırdığı esprili fıkra ‘kulak gitti’ adlı fıkrayı umarız beğenirsiniz.

Yaramaz Nasrettin

Bir gün Nasrettin Hoca evinde uyurken oğlu Küçük Nasrettin tavalarla şarkı gösteriyormuş. Nasrettin Hoca:

-Oğlum ne yapıyorsun, demiş. Küçük Nasrettin:

– Baba sabahlarla yeni beste mi yapıyorum demiş. Hoca:

-Oğlum okula geç kaldın. Hadi bakayım çabuk okula git, demiş. Ama Küçük Nasrettin çok uyuşuk olduğu için okula geç kalmış. Dersler bitmiş. Arkadaşının yanına gitmiş.

– Baba seni herkese söyleyeceğim, demiş ve:

-Babam yalancı, babam yalancı, diye bağırmaya başlamış. Eve gidince babasından bir güzel dayak yemiş. Annesinin yanına gelmiş. Yaramaz Nasrettin evde yemek yerine 2 porsiyon dayak yemiş.

Bu eğlenceli fıkrayı da Ela Özden Bozkurt uydurmuştur.

Hırsız Çocuklar

Bir gün Nasrettin Hoca uyanmış, dışarı çıkmış. Çocuklar Nasrettin Hoca’dan altın almak için onu kandırmışlar. Nasrettin Hoca’ya:

-Hocam sen ayakkabını al ağaca at. Biz de onu alırsak sen bize bir kese altın ver. Eğer alamazsak biz sana bir kese altın verelim, demişler. Nasrettin Hoca kendini kaldıracaklarını anlamış. Çocuklara:

– Peki, demiş. Hoca ayakkabısını en uzağa fırlatmış. Çocuklarda bir halatla ayakkabıları aşağıya indirmişler. Nasrettin Hoca’ya:

-Hocam bir kese altını hak ettik, demişler. Nasrettin Hoca eşeğine binmiş oradan toz duman olmuş. Çocukların onu kandırdığını anlaması biraz zaman almış.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İyi Kalpli Kız Mina

Bu komik fıkrayı Ecrin Dursun bize göndermiştir. Teşekkür ediyoruz.

Akılsızlığın Sebebi

Bir gün Temel ile Dursun İstanbul’a gideceklermiş. Yaşlı bir adam görmüşler. O da Nasrettin Hoca imiş.

-Akılsız adama bak! Nasrettin Hoca! fıkraları çocukların çok beğendiği yaşlı amca demiş. Nasrettin Hoca da onlara doğru dönerek:

– Siz de insanların gülerek dinlediği Temel ile Dursun’sunuz değil mi, demiş. Temel:

– Evet hocam, sizi de çocuklar çok seviyor, demiş. Nasrettin Hoca oradan uzaklaşmış. Evine gitmiş. Evde ne görsün, hırsızlar her şeyi silmiş, süpürmüş. Evde hiçbir şey yok. Nasrettin Hoca:

-Artık ben bu evde yaşayamam, ben de gidiyorum, demiş.

Emircan Bildik tarafından uydurulan güzel ama
komik fıkrayı herkesin beğeneceğini düşünüyoruz.

Çocuk Ekmek İstiyor

Bir gün bir çocuk bakkala gitmiş. Adama sormuş

– Ekmek var mı?

– Yok!

– Ekmek var mı?

-Yok! Çık dışarı be çocuk, demiş. Çocuk dışarıya çıkarken ekmek dolabının kapağına çarpmış. Çocuk da ekmeklerle yüz yüze gelmiş.

Fıkra Göksu Masal Kürkçü tarafından siteye kazandırılmıştır.

Eşek mi, Öküz mü

Hoca bir gün ağaç kesmeye giriyormuş. Tam ağaç kesecekken eşek hocayı üstünden aşağıya atmış. Eşek anırmaya başlamış. Nasrettin Hoca:

-Eşek ağaç kesiyorum, ağaç keserken tepemi attırma, seni de kesebilirim, demiş. Eşek anırmaya başlamış. Nasrettin Hoca kızmış:

-Eşek misin, öküz müsün anlayamadım seni. Yeter, sus be hayvan, demiş.

Fıkra Göktuğ Göktuğ Aras Çaylak tarafından sitemize gönderilmiştir.

Nasrettin Hoca ve Eşeği

Bir gün Nasrettin Hoca bir eşek satın almış. Eşeğin adını da ai koymuş. eşeği ile birlikte gezmeye çıkmışlar. sonra eve dönmüşler. Nasrettin Hoca:

-Hanım yemek hazır mı, demiş. Eşi de:

– Evet hocam yemek hazır demiş. Nasrettin Hoca eşeğin de yemini vermiş. Onun da karnını doyurmasına yardımcı olmuş. Daha sonra Hoca kendi karnını doyurmuş. Hanım’ın yaptığı güzel yemekleri yemiş. Eşinin kendisi için çok güzel yemek yaptığı için ona sürpriz yapmak istemiş.

Nasrettin Hoca eşine en güzel parfümlerden birini satın almış, hanımına vermiş. Hoca’nın yaptığı bu sürprize çok sevinmiş. Teşekkür etmiş. Nasrettin Hoca’nın eşi de bir kitap alarak Hoca’ya hediye etmiş. Böylece Nasrettin Hoca ile eşeği çok güzel günler geçirmişler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  TEKERLEME VE ESPRİLİ BİLMECE DÜNYASI

Fıkrayı Şehmuz Özkan yazmıştır.

Terbiyesiz Çocuk

Bir gün Küçük Nasrettin babasından izin almadan bir şey yapmış. Annesi de onu bir güzel dövmüş. Küçük Nasrettin:

– Anneciğim beni dövme, diye yalvarmış. Nasrettin Hoca annesi ile çocuğunun yaşadıklarını kapının arkasından gizlice izlemiş. Annesi:

– Seni gidi Nasrettin Hoca seni, şu çocuğuna bir terbiye vermezsin! Senin yerine ben dövüyorum, diye sızlanmış. Hoca Nasrettin kıs kıs gülmüş:

– Oh canıma değsin, demiş. Fıkrayı sitemize hediye eden Mukadder Mavili

Çocuk fıkraları içinde hangisini beğendiniz?

Çocuklar

Çocuklar fıkra deyince ilk akla gelen karakter Nasrettin Hoca olur. İşte yine Hocalı bir fıkra daha.

Bir yere gezmeye giden Hoca bir sürü çocuk görmüş. Çocuklar hiç acımadan Nasrettin Hocayı hastanelik edinceye kadar dövmüşler. Hoca:

– Ah bu çocuklar, ne kadar terbiyesiz! Beni yataklara düşününceye kadar dövdüler. Hepinizi adam edeceğim, bir ayağa kalkabilirsem, demiş.

Ecrin Çetinkaya’dan sitemize eklenen bu komik fıkrayı da sizlerin beğenisine sunduk.

Hocanın Şarkısı

Nasrettin Hoca şarkı söylemeye meraklıymış. En güzel sesi ile şarkı söylemeye başlamış:

– Olamaz! Olamaz! Olamaz, olamaz, olamaz… Böyle bir şey olamazZZZ… Hocanın böyle aynı şeyleri tekrar tekrar uzatarak söylediğini görenler:

-Ne yapıyorsun, kafayı mı yedin de Hoca, demişler. Hoca da:

-En yeni bestemi sizlere kazandırmaya çalışıyorum. Siz ne anlarsınız şarkıdan. Ben de bundan sonra şarkı söylemiyorum artık, demiş. Lilas Şamta Nasrettin Hoca’yı farklı bir gözle yorumlamış. Çocuk fıkraları içinde hangisi güzel sizce?

Hoca Tuvalete Gidiyor

Çok sıkışan Hoca tuvalete giriyor. İhtiyacını giderecek iken orada yaramaz çocuklarla karşılaşıyor. Çocuklar Hoca’ya çocuk kostümü giydiriyorlar. Ağzına da bebek maması vermişler. Hoca zor bela tuvaletten kendini dışarı atmış. Karısı hocayı öyle görünce çok gülmüş.

Nasrettin Hoca eşinin kendine gülmesi ne çok kızmış. Üzerindeki bebek kıyafetlerini karısına giydirmiş. Gülme sırası Nasrettin Hoca’ya gelmiş.

Ezel Doğan bu fıkrayı tasarlamış ve herkese okuması için hediye ediyor.

Bir önceki yazımız olan Çocuklar Nasıl Mutlu Edilir? başlıklı makalemizde çocuğu mutlu etmek, Çocuklar Nasıl Mutlu Olur ve ÇOCUKLARI MUTLU ETME METOTLARI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

8 yorum

  1. Öğretmenim bizim yazdığımız şiirleri,hikayeleri ve sözlerimizi yazdığını için çok teşekkürler.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?