Çok Zeki Olduğunuzu Biliyor muydunuz?

Çok Zeki Olduğunuzu Biliyor muydunuz?

Zeka kişiye göre değişmektedir. Uzmanlar bu konuda hemfikir olmuşlar ve her insanın zeki olduğunu kabul edip, önemli olan kişinin hangi zeka türüne sahip olduğunun bilinmesi gerektiğini savunur duruma gelmişlerdir. Başarı ve başarısızlık kavramları izafi değerlendirme sonucu ortaya çıkar. İnsanların hangi kriterlere göre başarılı ya da hangi kriterlere göre başarısız olduğunu değerlendirebilecek yine başka insanlardır. Herkes […]


Zeka kişiye göre değişmektedir. Uzmanlar bu konuda hemfikir olmuşlar ve her insanın zeki olduğunu kabul edip, önemli olan kişinin hangi zeka türüne sahip olduğunun bilinmesi gerektiğini savunur duruma gelmişlerdir.

Başarı ve başarısızlık kavramları izafi değerlendirme sonucu ortaya çıkar. İnsanların hangi kriterlere göre başarılı ya da hangi kriterlere göre başarısız olduğunu değerlendirebilecek yine başka insanlardır. Herkes başarılı olmak için çalışır ama amacına ulaşıp ulaşamadığını geri dönütlerden anlayabiliriz. Örneğin, geçmişte buna benzer çelişkili ve inanamayacağınız örnekleri gözler önüne serince siz de gerçekten başarının göreceli bir kavram olduğunu duyunca çok şaşıracaksınız.

Ünlü insanların geçmişleri

Tanıdığımız ünlü insanların geçmişlerini iyice analiz edildiği  zaman başarısızlıklar içinde hayata atıldıklarını öğrenince şaşkına dönüyor insan.

Ünlü müzisyen Beethoven müzik öğretmeni tarafından ‘Besteci olması mümkün değil’! diye değerlendirilmiş ama Beethoven dünyanın tanıdığı en büyük bestecilerden birisi olarak hocasını ve arkadaşlarını şaşırtmış olması gibi.

O KAMYON ŞOFÖRÜNÜ TANIYOR MUSUNUZ?

Yine bir dönemin ünlü müzisyenlerinden olan Elvis Presley çevresi tarafından yapılan değerlendirme ise şöyleydi. ‘Hiç bir işe yaramazsın, sen sadece kamyon şoförlüğü yapmaya devam et, git mesleğine geri dön!’ denmişti ama bir döneme damgasını vuran başarı ve başarısızlık çelişkisine örnek teşkil etmişti.

Ünlü İngiliz yazarı Charles Dickens için ise gittiği her kapıdan geri çevrilere ‘Yazarlık sana göre değil, sen asla yazar olamazsın.’ denilmiş ama bütün dünyaya kendini kanıtlayarak ünlü bir yazar olup adından söz ettirmeyi başarmıştı.

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Doğru Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olmalıdır  

Dünyanın tanıdığı harika çocuk Einstein da herkesin malumu üzerine 4 yaşına kadar konuşamamış, Matematik derslerinde hiç varlık gösteremedi bu sebeple ilkokuldan uzaklaştırılmış ve sonunda biz onu asrımızın en önemli bilgini olarak en üst sıralarda gösterme başladık.

 İşte size başarı başarısızlık çelişkinin garip bir örneği daha. Spor dünyasının ve özellikle basketbol dalının en önemli isimlerinden Michael Jordan da okulundaki basketbol takımından iyi oynamadığı için dışlanmış ve bu sebeple basketbolu bırakmaya karar vermiş, ancak daha sonra bu önemli insan da dünyanın tanıdığı en önemli basketbolcular arasında yer almıştır.

ÇOKLU ZEKA TÜRLERİNİN ÖZELLİKLERİ

ADAM OLACAK ÇOCUKLARI O SEÇTİ!

7’den 77’ye bütün Türkiye’nin gönlünde taht kurmuş Barış Abi’miz de çocukluk yıllarında müzik dersinden bütünlemelere kalmış. Sonrasını anlatmaya, söylemeye gerek duymuyoruz.

Ünlü İngiliz devlet adamı Churchill de ortaokul sıralarında başarısız kabul edildiği için sınıfta bırakıldığını hatırlatarak bir başka başarılı-başarısız tezatlığına benzer örnekler gösterebiliriz.

Çocukların bayılarak izlediği filmlerinin yapımcısı Walt Disney’in de bir gazetenin yazı işleri müdürünce beğenilmeyerek, işe yarayan orijinal fikri olmadığı gerekçesiyle işten çıkarılmış ama yine Walt Disney de dünya film ve eğlence sektörünün devleri arasında yer alan yapımcılardan biri olmuştur.

Son başarılı – başarısız değerlendirmesine örnek olarak göreceğimiz kişi, dünyamızın aydınlanmasına vesile olan, hepimizin tanıdığı Edison’dur. O’nun da hiç bir şeyi tam olarak öğrenecek kadar olmadığı söylenmiş hatta, aptal kabul edilmişti. Oysa o aptallara yol gösterir duruma gelmiş. Başka söze gerek var mı?

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Zeytincilik Zeytin İşleme Teknolojisi Teknikeri Ne İş Yapar

İnsanlar hakkında önceden kararlar vererek kimin başarılı,  kimin başarısız olacağını kestirmek pek mümkün gözükmemektedir. Kimin ne olacağını, zaman gösterecektir. Bu sebeple insanları kategorize etmeden, olduğu gibi kabul etmek, kısacası zamana bırakmak en doğru karar olacaktır.

Bilinmelidir ki, herkes zekidir ama zeka türleri nedir, onu araştırmak keşfetmek lazım.

Bir önceki yazımız olan Risk Almanın Faydaları başlıklı makalemizde NE ZAMAN RİSK ALINIR, RİSK ALMAK ve RİSK ALMANIN BASAMAKLARI hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?