ÇOKLU ZEKA TÜRLERİ VE ÖZELLİKLERİ

ÇOKLU ZEKA TÜRLERİ VE ÖZELLİKLERİ

 IQ dedikleri zeka ölçüm araçları geçerliliğini yitirmiştir. Her insan zekidir, her insan yeteneklidir ama hangi alanda daha yetenekli, hangi alanda daha başarılı bunları bilmek gerekir. Zeka türlerine göre öğrenme metodu uygulanması esastır.  Yine zeka türlerine göre meslekler seçilmesi hem başarıyı artırır, hem de bireysel mutluluk getirir. Çoklu zeka türlerini insan özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Zeka türleri […]

 IQ dedikleri zeka ölçüm araçları geçerliliğini yitirmiştir. Her insan zekidir, her insan yeteneklidir ama hangi alanda daha yetenekli, hangi alanda daha başarılı bunları bilmek gerekir. Zeka türlerine göre öğrenme metodu uygulanması esastır.  Yine zeka türlerine göre meslekler seçilmesi hem başarıyı artırır, hem de bireysel mutluluk getirir.

Çoklu zeka türlerini insan özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Zeka türleri genel hatlarıyla insanlara uygulanabilir, yani kişinin bilgi, istek, merak ve yeteneklerine göre  8 zeka türünden birine daha yakındır.

ÇOKLU ZEKA TÜRLERİ; 

SÖZEL (DİLBİLİMSEL) ZEKA

Dilbilimsel zekaya sahip olan insanlar öykü okumayı, yazmayı ve yazılı anlatımı çok seviyorlar. Kelimelerle, isimlerle yer adlarıyla, tarihi olaylarla ilgilenerek başarı gösterirler. Kelimeleri söylemede, işitmede ve görmeden hem başarılar hem de çabuk öğrenirler.

 MANTIKSAL-MATEMATİKSEL ZEKA

 Mantıksal matematiksel zekaya sahip olan insanlar ise deney yapmayı, yeni şeyler bulup çıkarmayı, sayılarla uğraşmayı, model veya ilişkileri bulma ve onlarla ilgili sorular sormayı severler. Hesap yapmayı, muhakeme etmeyi, mantıksal ve matematiksel program çözme ve geliştirmeyi çok iyi başarılar. Kategorize etmeyi, sınıflandırma, soyut görüntüler oluşturmak ve ilişkiler ile çalışmayı hem sever hem de çabuk öğrenirler.

GÖRSEL-MEKANSAL ZEKA

Görsel yani uzaysal zeka sahibi insanlar nesneleri çizmeyi bir şeyler inşa etmeye düzenleme yapmayı ve tasarlamak hayal kurmayı resme bakmayı film seyretmeyi makinalarla oynamayı çok severler nesneleri hayal etmeyi değişiklikleri fark etmeye labirent lerden kolay çıkabilmenin bulmaca çözmeyi ve harita okumayı çok iyi başarılar görselleştirme hayal etme zihin gücüyle görebilmeyi renkleri ve bu renklerin resimleri yansıtmaya çok iyi başarılar.

ÇOKLU ZEKA TÜRLERİNİN ÖZELLİKLERİ

MÜZİK (RİTMİK) ZEKA

Müzik, yani ritmik zeka sahibi insanlar şarkı söylemeyi, müzik dinlemeyi, bir müzik aleti çalmayı çok severler. Sesleri derlemeyi, melodileri hatırlamayı, notalara dikkat etmeye ve zaman hesaplamayı çok iyi başarılar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kenan İmirzalıoğlu'nun Web Sitesi Çok Özel

Ritim tutmayan melodi ve müzikleri hızlı öğrenme konusunda çok yeteneklidirler.

BEDENSEL (KİNESTETİK) ZEKA

Bedensel, yani kinestetik zeka sahibi olan insanlar çevrede dolaşmaya, dokunmaya ve beden dilini kullanmayı çok severler. Sürekli bu konulardan bahseder ve fiziksel etkinliklere, yani spor, dans, rol alma gibi işlerde çok başarılıdırlar. Dokunma, hareket etme, mekansal etkileşme ve beden duyumları konusunda kavram ağları çok hızlıdır.

SOSYAL (KİŞİLERARASI) ZEKA

Kişiler arası, yani sosyal zekaya sahip insanlar. Arkadaşların çok olduğu yerleri, insanlarla dolaşmayı, konuşmaya ve gruplarla hareket etmeyi çok severler. İnsanları anlamada, insanları yönetmede, örgütlenmede, iletişim kurmada çatışmaları, anlaşmazlıkları yönetme ve çözüm üretmede çok başarılıdırlar. Paylaşmayı, karşılaştırmayı ilişkilendirmeyi, işbirliği yapmayı ve görüşme yoluna gitmeye çok yönlü çözüm aracı olarak kullanırlar.

KİŞİSEL (İÇSEL) ZEKA

İçsel, yani beni bilgisi zekasına sahip insanlar. Yalnız kalmaya, tek başına çalışmayı ve kendi ilgilerini takip etmeye kısacası, sosyal konularda başarılı değiller. Yalnız kalmayı, bireysel yaşamayı tercih ediyor diyebiliriz. Kendini anlatmayı ve anlamayı, duygu ve düşüncelerine odaklaşmaya, içgüdülerini takip etmeyi, ilgi ve hedeflerine ulaşmaya çalışmayı ve özgün kalmayı başarabiliyorlar. Yalnız çalışmayı bireyselleştirilmiş projeleri kendine göre öğrenme metotları geliştirmeye dönük olarak yaşamayı severler.

DOĞA ZEKASI

Doğa zekasına sahip olan insanlar doğada yaşamayı, bitkileri, hayvanları, çevreyi, park ve bahçeleri çok sever. Global veya bölgesel çevre değişimlerine karşı duyarlıdırlar. Doğa ve çevre ile alakalı etkinliklere destek verirler. Doğal olay ve nesneleri, bitki ve hayvan türleri özelliklerini öğrenme merakları çok gelişkindir.

Günümüzde eskiden uygulanan zeka sorgulamaları uygulanmamaktadır. Eskiden insanları tek bir zeka kalıbına göre ölçerek, ne kadar zeki olduğu ya da zeka puanına sahip olduğunu söylüyorlardı.  Günümüzde ise herkesin farklı zekaya sahip olduğunu ve sahip olduğu zeka türüne göre değerlendirilmesi gerektiği anlayışı hakimdir. Yukarıda özellikleri verilen zeka türlerinden hangisine yatkın olduğunuzu kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ela Rüya Gemisinde

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?