Çorbada Dönen Parçacıklar

Çorbada Dönen Parçacıklar

 Küçük büyük bütün Türk insanı yemeklerde önce çorbayı tercih eder. Bu çorbada biraz sıcak olmalı ki insanın içini ısıtması gerekir. Yemeklerden önce önümüze konulan bir çorba hemen öyle içilmeye başlanmamalı, içine baharat, en çok da kırmızı pul biber konulması gerekir. Limon sıkılmalı, eğer özellikli bir çorba ise diğer besin katkıları sağlanmalıdır. Bunlarda sarımsak, sirke, karabiber… […]

 Küçük büyük bütün Türk insanı yemeklerde önce çorbayı tercih eder. Bu çorbada biraz sıcak olmalı ki insanın içini ısıtması gerekir. Yemeklerden önce önümüze konulan bir çorba hemen öyle içilmeye başlanmamalı, içine baharat, en çok da kırmızı pul biber konulması gerekir. Limon sıkılmalı, eğer özellikli bir çorba ise diğer besin katkıları sağlanmalıdır. Bunlarda sarımsak, sirke, karabiber… yerine göre nar ekşisi bile konulabilir.

 

Biz size çorba tarifleri vermeyeceğiz, bizim anlatmak istediğimiz içmek için önümüze konulan çorbaların önce iyice karıştırması gerektiğini hatırlatmak ve karıştırırken olayın farklı bir yönünü göstermeye çalışacağız. Visko elastisite!

visko elastisite sırrı

Hiç dikkatinizi çekti mi bilmiyoruz ama çorbayı karıştırdıktan sonra çorba üzerinde dönen parçacıkların karıştırma işini bıraktıktan sonra ters yöne doğru döndüklerini hiç fark ettiniz mi? Bu durum gerçekleşirken akışkanların çok önemli bir özelliği meydana çıkarmaktadır. Bunun sebebinin ne olduğunu merak ediyor musunuz? Öyleyse yazımızı okumaya devam edin.

Çorbayı karıştırdıktan sonra dönüş yönünün tersine doğru hareket etmesi visko elastisite olarak bilinen bir olayın gerçekleşmesi sonucu ortaya çıkan basit bir görüntüdür. Normal bir akışkanın viskozite değeri sıfır olarak ölçülürken diğer bütün gerçek akışkanlar viskoz olarak kabul edilmektedir.

Çorbayı karıştırdıktan sonra çorbanın kesesinin kenarlarına çarpan kısımlar sürtünme  tutulması sebebiyle dururlar. Kaseye temas etmeyen parçacıklar dönmeye devam ettiklerinden bu sebeple durmuş olan besin parçacıkları diğer katmanlar üzerinde onları durdurma yönünde visko elastik bir etki yapar. Dönen besin parçacıklarının durmadan kısa bir süre önce ters yönde dönmelerin sebep olurlar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İslamiyet Öncesi Türk Devletlerinin Özellikleri

Çok sevdiğiniz çorba geride bırakılan bir takım salınım hareketli gibi bir savunma gerçekleştirir. işte bu durumda çorbanın viskozitesi sonucunu ortaya koymaktadır.

Hamur benzeri bir viskozite yüksek bir sıvı ile karıştırılması sonucunda salınımda azalma olur. İşte koyu kıvamlı hamurda ters şekilde farklı bir salınım sergiler.

Günlük hayatta bizim dikkatimizi veremediğimiz çok basit olaylar gerçekleşmektedir ama bunların sebepleri hakkında hiçbir fikrimiz yoktur. Oysa her zaman söylediğimiz gibi her şeyin bir sebebi sonucu mutlaka vardır. Önemli olan basit ve bilimsel konulara ilgi duyabilmektir.

Bugün de çorba üzerinde dönüşün neden ters yönde gerçekleştiğini bilimsel olarak açıklama ve anlatma üzerine yoğunlaştık. Visko elastisiteye dikkatinizi çekmeye çalıştık.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?