Coronavirüs’ün Bilinmeyen Etkileri

Coronavirüs’ün Bilinmeyen Etkileri

Koronavirüsün Bize Öğrettikleri Bütün dünyayı adeta esir eden coronavirüs sanıldığı kadar tehlikeli ve zararlı bir etki mi yaptı? Bu soru okurlarımızın çoğuna göre abesle iştigal diye yorumlanabilir ama gözden kaçan, bilmediklerimizi, unuttuklarımızı hatırlatan etkilerinin bulunduğunu da gözardı etmemek gerekir. İlk aklımıza gelen, bizlerle özdeşleşen kolonya yeniden hayatımıza girdi. Demek ki farkında olmadığımız ama ihanet ettiğiniz […]

Koronavirüsün Bize Öğrettikleri

Bütün dünyayı adeta esir eden coronavirüs sanıldığı kadar tehlikeli ve zararlı bir etki mi yaptı? Bu soru okurlarımızın çoğuna göre abesle iştigal diye yorumlanabilir ama gözden kaçan, bilmediklerimizi, unuttuklarımızı hatırlatan etkilerinin bulunduğunu da gözardı etmemek gerekir.

İlk aklımıza gelen, bizlerle özdeşleşen kolonya yeniden hayatımıza girdi. Demek ki farkında olmadığımız ama ihanet ettiğiniz bazı değerlerimizi yeniden kazanmamıza aracılık etmiş olabilir. Bu, adını tam olarak telefuz edemediğimiz virüs; (Corona, korona, coronavirüs, covid-19, kovit19…) bizi ilgilendiren kısmı, ne gibi olumlu etkiler bıraktığıdır.

Hiç şüphesiz en önemli etkisi, sağlığımızdan başka hiçbir şeyin zerre kadar değerli olmadığının farkına vardık. Ölümden korkanlarla korkmayanlar arasındaki farkı anladık. Bu dünyaya demir atmış gibi davrananlar ya da cesur davrananları görmeye fırsat bulduk.

Peki ya aile kavramının anlamını yitirdiği son yıllarda evde kalıp birlikte vakit geçirmenin ne kadar değerli olduğunu anlamayan var mı? Uzmanlar, ‘kaliteli vakit geçirin, çocuklarınıza zaman ayırın, oturun konuşun, dertleşin demekten bıkmıştı. İşte bir türlü birlikte vakit geçirmeyen insanlar Corona virüsün faydaları sayesinde istemeye istemeye bir araya geldi, dersek ne dersiniz!

Covid-19 hastalığı hakkında çok fazla bir şey bilmiyoruz ama öğrendiğimiz yeni bir eksik ise insanların ne kadar çaresiz, zavallı olduklarının ortaya çıkmasıdır. Teknolojik olarak birbirlerine, hatta dünyaya kafa tutan kelli felli devletler, şimdilerde bütün çekişmeleri, dertleri, kederleri, sömürgeleri unutup coronavirüs tehlikesinden nasıl kurtulabileceklerinin hesaplarını yapıyorlar. Başka bir deyişle, çaresizlik içinde birbirlerinden gelecek güzel haberlere odaklanmış durumdalar. Bu tehlikeyi ortadan kaldıracak aşının bulunması için gelecek her türlü iyi haberi dinlemek için kulak kesilmiş vaziyetteler.

Koronavirüsün yararları

Dünyaya kafa tutan, meydan okuyan ABD’nin başkanı ahlaksız teklif yaparak Alman bilim adamlarını satın almayı bile düşündü. Ve dünya şunu anladı ki, aslında kavga etmenin, ötekini küçümsemenin, efelenmenin anlamsız, dünyayı kendisinin zannedenlerin boş işlerle uğraşmaktan başka bir anlam ifade etmediğini.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tüketici Hizmetleri Elemanı Kimdir Ne İş Yapar Ne Kadar Kazanır

Corona virüsün bir başka güzel tarafı da Dünya’nın küçücük bir küre olduğunu herkese göstermesi. Göremediğiniz minnacık canlı, bütün dünyayı düşünmeye, dayanışma içinde yaşamaya, işbirliğine, gereksiz çekişmelerden, sürtüşmelerden vazgeçirmeye davet etti. Anlayabilene, ders çıkarabilene. Koronavirüsün yararları arasına alabildiklerimiz bu kadar değil!

Paranın hiçbir şey ifade etmediğini, kolektivizmin mutlaka hayata geçirilmesi gerektiğini, bireyselciliğin kötü bir hastalık olduğunu da öğretiyor bize. Toplumun birlikte hareket etmesinin önemini, modernleşmenin, sanayinin, savaşların, göçün, karmaşık ilişkilerin, çıkarcı yaklaşımların döneminin çoktan geçtiğini de anlamamıza yardımcı oluyor coronavirüs.

Diğer bir etkisi, Dünya’nın herkesin ortak yaşam alanı olduğu, kimsenin kendi başına, istediği gibi hareket edemeyeceğini; Dünya’ya aklına estiği gibi zarar veremeyeceğimizi de anlamaya başladık. Gördük ki biyolojik tehditler eninde sonunda herkesi etkiliyor. Kimse, “O ateş beni yakmaz!” diyemiyor.

Sabırlı olmayı öğretiyor bize korona ateşi. Evde kalmayı, kendini toplumdan izole etmeyi, başkasına hastalık bulaştırmamayı ya da başkasından gelecek tehlikeye karşı uyanık olmayı da öğreniyoruz.

Umursamazlığı, vurdumduymazlığı terk etmeyi, aksi halde şakası olmadığını da anlıyoruz coronavirüs sayesinde. “Bana dokunmayan yılan 1000 yıl yaşasın.” atasözünün (atasözü mü) olup olmadığını, eğer böyle bir söz söylenip günümüze taşındıysa, ne kadar yanlış olduğunu da gözler önüne serdi Covid-19 hastalığı.

Bilim için tam anlamıyla altyapı kurmanın, kapsamlı deney laboratuvarları kurmanın, bilim adamı yetiştirmenin gereğini de öğretti corona virüsü. Akademik ünvan sahibi olmanın değil, iş başa düşünce aşı üretecek yetişmiş ilim adamı sahibi olmanın ne denli vazgeçilmez olduğunu da. Çıkıp TV programlarına boş boş konuşup insanları avutmak yerine, ilaç bulmak için gecesini gündüzüne katacak değerler yetiştirmek gerektiğini de.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Takı Tasarım Teknolojisi Uzmanı Nasıl Olunur

Birbirini yok sayan ülkeler ne küçük hesaplar peşinde koştuklarını şimdilik kavramaya çalışıyorlar, yarın Corona ateşi sönünce acaba yine anlamsız savaşlara-hesaplara girişirler mi bilemeyiz.

Koronavirüsün faydaları hem ülke bazında hem aile bazında oldukça fazla. Uğruna savaş açtıkları petrolü hatırlayan kalmadı; ‘göçmenler sınırı geçmesin’ diye onlara barikat kuranlar kendi canlarının peşlerine düştüler.

Suriye’deki iç savaş unutuldu. Spor müsabakaları, düğün salonları, kafeteryalar, ibadethaneler bile kapatıldı. Demek ki, her şeyden önemlisi; yaşamak, ayakta kalmak. İşte bunları öğretti bize coronavirüs. Hatta ve hatta insanlarla mesafeli olmanın ne kadar önemli olduğunu da mesafeyi koruyamayanların coronavirüs ateşi ile yanacağını da.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Tüm tespitleriniz çok yerinde ve doğru bence.

    Benim de eklemek istediğim bir tane var:

    “Çaresizseniz çare SİZsiniz.”

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?