CÜ Tıp Fakültesi’nde FTR Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Hizmeti

CÜ Tıp Fakültesi’nde FTR Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Hizmeti

Sivas’ta 2012 senesinde hizmete açılan ve ülkemizin en yüksek yatak kapasitesi sahibi olan Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin FTR Kardiyopulmoner Rehabilitasyon birimi, hastalara şifa dağıtıyor. Bölgenin en önemli salık kuruluşları arasında gösterilen kurum her geçen gün kalitesini arttırmaktadır. Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tanıtım Videosu Açıldığı günden beri 800’den fazla hastayı tedavi eden ünite, akciğer […]

Sivas’ta 2012 senesinde hizmete açılan ve ülkemizin en yüksek yatak kapasitesi sahibi olan Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin FTR Kardiyopulmoner Rehabilitasyon birimi, hastalara şifa dağıtıyor. Bölgenin en önemli salık kuruluşları arasında gösterilen kurum her geçen gün kalitesini arttırmaktadır.

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tanıtım Videosu

Açıldığı günden beri 800’den fazla hastayı tedavi eden ünite, akciğer hastaları doktorları sayesinde egzersiz ile yaşama tutunma fırsatı yakalıyorlar. Bugüne kadar bölgede oldukça fazla kardiyopulmoner rahatsızlığı olan hastaya hizmet vermektedir.

2012 yılında hizmete açılan kurumumuza özellikle kalp krizi yaşamış by-pass olmuş ya da kalbinde sorun bulunan hastalar gelmektedir. Rehabilitasyon merkezimize gelen hastalarımız öncelikle egzersiz odasına alınarak teste tabi tutuluyor. Burada hastanın öncelikle ilk kapasite durumları ölçülmektedir. Yani kalbi ile ilgili herhangi bir sorunu var mı, kalbinin dayanıklılık ve çalışma testleri yapılıyor. Sonrasında rahatsızlık durumuna göre hangi egzersiz programının yapılması gerektiğine karar veriliyor. Hasta sonrasında bisiklete alınarak tedavi aşamasına geçiliyor. Burada hastaların durumuna özel olarak farklı egzersizler yaptırmaktadır. Bizim esas gayemiz, hastaların kalp ile ilgili bir problemi olduktan sonra veya kalp krizi problemi yaşadıktan sonra sorunsuz bir şekilde hayata tutunabilmesi için yardımcı olmaktır. Bu amaçla hastanın üzerinde kendine bağlı olan kalbi sayesinde ona uygun, en rahat egzersiz programını hazırlayarak hastamızı hayata tutunmasına destek oluyoruz.

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi

Haftada 3 gün uygulanan egzersizler her gün düzenli olarak yaptırılmaktadır. Ancak bazı durumlarda egzersiz çalışmaları 5 saate kadar uzatılabilmektedir. Üç ay süren egzersiz programı toplamda 30 seans olarak uygulanmaktadır. Kurumumuza gelen bütün hastaların kayıtları tutulmaktadır. Yani hangi ilaçları kullanıyor, ne gibi sağlık taramaları yapılıyor burada edilmektedir. Eğer buraya gelen hastamız bir diyetisyen ile birlikte çalışıyorsa onun takibini de yapıyoruz. 6 ay boyunca hastayı kontrol altında tutuyoruz. Böylece 6 ay sonunda yapılan egzersizler sayesinde sağlık sorunları azalıyor. Yüzde 60’a varan oranda egzersiz çalışmasının devam ettiği gözlenmiştir. Benzer sorunu olan hastalarımızın kurumumuza gelerek destek alabileceklerini hatırlatalım.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ağrı Kesici Şişenin FaydalarıCumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı 16.12.1986 tarihinde Dr.Sami Hizmetli’ nin yardımcı doçent doktor olarak atanmasıyla kurulmuştur. 1993’te Dr.Hasan Elden, 2009’da Dr. Özlem Şahin, 2012’de Dr. Sevil Ceyhan Doğan ve 2015’de Dr. Ahmet Karadağ öğretim üyesi olarak göreve başlamışlardır. 1994’te Spor Hekimliği Bilim Dalı, 1995’te Romatoloji Bilim Dalı Anabilim Dalımıza bağlı olarak açılmıştır. Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma Hastanesinde Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniği 6. katta 28 yataklı servisimizde fizik tedavi, romatoloji ve rehabilitasyon hastaları takip edilmektedir. Haziran 2005’ te Sivas merkeze 30 km uzaklıkta bulunan sıcak çermikte 93 yataklı Fizik Tedavi Merkezimizin açılmasıyla yatan hasta kapasitemiz 121’e çıkmıştır. Fizik Tedavi Merkezimizde nörolojik, ortopedik, kardiyak, onkolojik ve pediatrik rehabilitasyon hastalarının ve kronik, noninflamatuvar romatizmal hastalıkların takip ve tedavileri yapılmaktadır. 2012 yılında anabilimdalımıza bağlı olarak kardiyopulmoner ve obezite rehabilitasyon ünitesi hizmete açılmıştır. Halen bölümümüzde 2 profesör, 1 doçent, 2 Dr. Öğrt. Üyesi, 3 romatoloji yandal asistanı ve 14 araştırma görevlisi hizmet vermektedir.
Bölümümüzde Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, Romatoloji Bilim Dalı, Spor Hekimliği Bilim Dalı bulunmaktadır. Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Hasan Elden ve Romatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr.Sami Hizmetli, Spor Hekimliği Bilim Dalı başkanı Doç. Dr. Özlem Şahin’dir. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon polikliniği ve Romatoloji polikliniğimize başvuran hastaların (Osteoartrit, Osteoporoz, Bel ve Boyun Disk Hernileri, Romatoit Artrit, Ankilozan Spondilit, Psöriatik Artrit, Behçet Hastalığı, Omuz Periartriti, Polimiyaljia Romatika, Tuzak Nöropatiler (Karpal Tünel Sendromu, Kübitial Tünel Sendromu…) Fibromiyalji Sendromu, Miyofasiyal Ağrı Sendromu, Gut, Hemipleji, Parapleji, Serebral Palsi, Kompleks Bölgesel Ağrı Sendromu, spor yaralanmaları problemleri vb. muayene, tanı ve tedavisi, ayaktan fizik tedavi, ayaktan ve yatan hastalara rehabilitasyon hizmetleri verilmektedir. Haftanın belirli günlerinde Lenfödem polikliniği, Kardiyopulmoner ve Obezite Rehabilitasyon polikliniği hizmet vermektedir. Hastalar gerektiğinde servislerimize yatırılarak tedavi edilmektedir. Poliklinik ve servislerimizde hastalar sorumlu konsültan öğretim üyesi tarafından değerlendirilmekte ve araştırma görevlileriyle beraber takip ve tedavisi yapılmaktadır.

http://hastaneler.cumhuriyet.edu.tr/

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Doğal Mucize; Yeşil Çay

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?