Cuma Salaları Tekrar Okunmaya Başladı

Cuma Salaları Tekrar Okunmaya Başladı


Müslüman takvimine göre günün ağarmasıyla birlikte akşam karanlığının çöküşüne kadar kainatın ve hayatın bütün resmi de bu şekilde tanzim edilir. İşte bu sebeple perşembeyi cumaya bağlayan gecelerde cuma salası okunarak ertesi günün mübarek bir gün olduğu sevinci minarelerden paylaşılarak, müjde bütün Müslümanlara duyulurdu. Türk Sanat Müziğinin usta yorumcularından olan Ahmet Özhan’ın bu özlemi medya yoluyla dile getirmesi ile herkesin aynı şekilde bu isteğin yerine getirmesini dile getirmesini gözardı edemeyen Diyanet yaptığı açıklama ile cuma salaları okunabilmesini tekrar başlatabileceğini duyurdu. Bu sebeple bu akşamdan itibaren merkez camilerde cuma salası dinleyeceğiz.

Perşembe akşamları yatsı namazından önce sala okunarak ertesi günün cuma olduğunu hatırlatan gelenek uzun zamandır uygulanmıyordu. Ahmet Özhan’ın bu eksikliği bir mesaj yoluyla kamuoyu ile paylaşması sonucunda herkesin bu yönde özlemlerinin ve beklentilerinin olduğu ortaya çıktı.
Türk müziğinin en iyi yorumcuları arasında bulunan Ahmet Özhan’ın paylaştığı bir mesaj ile yetkililer harekete geçip sanatçının beklentisini karşılamak için cuma selasının okunması müjdesi verdi. Diyanet duruma duyarsız kalmadı ve aldığı karar neticesinde bundan böyle merkez camilerde perşembe akşamları yatsı namazından önce sala okunabileceği açıklaması yapıldı.

Cuma selası geleneği uzun yıllar Müslüman ülkelerinde uygulanmıştı. Böylece insanların huşu içinde dinlediği sala ile ertesi güne, mübarek cumaya kavuşmanın mutluluğu ve heyecanı minarelerden yankılanır, aynı zamanda minarelerde de aydınlatma yapılarak bu mutlu günün haberi farklı şekillerde halka duyurulmaya çalışılırdı. Bu özlemi dile getirerek bütün Müslümanların tercümanı olan Ahmet Özhan’a göre, ‘Bu sala sevginin gelişmesini haber veriyor, bu sala Hakk’a yönelmiştir. İşte bu mübarek gecede kandiller yakılarak salalar okunarak, müminlerin bayramı olan cuma duyurulur.’ şeklindeki açıklaması bütün kamuoyu tarafından desteklendi ve bu yönde karar almasına öncülük etti.

Cuma selası okunuyor

CUMA SALASI NEDİR?

Cuma selasından kastedilen cuma günleri, cuma namazından önce okunan sala değildir. Cuma gününden önceki akşam, yani perşembe gecesi ertesi günün Cuma olduğunu bildiren bir mesajdır. Bu gelenek uzun yıllar Anadolu’da devam etmiş fakat büyükşehirlerde nedeni bilinmeden devre dışı bırakılmıştı. Bu durumu da yadırgayan ve kamuoyu ile düşüncelerini paylaşan sanatçı Ahmet Özhan milyonların bu özlenen salaları tekrar dinlemek istediğini ve  bu arzunun dikkate alınarak tekrar okunması için çalışma yapılması için yetkili kurullarının çalışma başlatmasını talep etmişti.

Çok kısa süre sonra bu isteğe Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından olumlu cevap geldi ve merkez camilerde perşembe geceleri cuma salası okunmasına karar verildi. Bunun için Diyanet’in müftülüklere bir yazı gönderdi ve sala düzenli olarak okunmaya başladı.

Bir önceki yazımız olan Kutlu Doğum Haftası Kutlamaları başlıklı makalemizde Kutlu Doğum Haftası Ne Zaman Kutlanır, Mevlid-i Nebi Haftası ve Mevlid-i Nebi Haftası Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ