Cumhuriyet Yönetimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cumhuriyet Yönetimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cumhuriyet neye denir? Yöneticilerin halk tarafından seçildiği, egemenliğin tek kişide değil de halkta toplandığı yönetim biçimine cumhuriyet adı verilir. Vatandaşların egemenliğini seçim yoluyla kullandığı, temsilcilerini kendilerinin seçtiği en ideal yönetim biçimi cumhuriyettir. İnsanın doğasına uygun olan en ideal yönetim biçimi cumhuriyettir. Bu yönetim biçiminde yöneticiler belli bir süre için halk tarafından özgürce seçilir. Cumhuriyet yönetimi […]

Cumhuriyet neye denir?

Yöneticilerin halk tarafından seçildiği, egemenliğin tek kişide değil de halkta toplandığı yönetim biçimine cumhuriyet adı verilir. Vatandaşların egemenliğini seçim yoluyla kullandığı, temsilcilerini kendilerinin seçtiği en ideal yönetim biçimi cumhuriyettir.

İnsanın doğasına uygun olan en ideal yönetim biçimi cumhuriyettir. Bu yönetim biçiminde yöneticiler belli bir süre için halk tarafından özgürce seçilir. Cumhuriyet yönetimi içerisinde üç farklı organ bulunmaktadır. Bunlar yasama, yürütme ve yargı organları birbirinden tamamen bağımsız ve dengeli bir şekilde hareket eder.

Monarşi nedir?

Geçmiş dönemlerde yönetim genelde belli bir zümreye ait olurdu ve bu yetki sürekli babadan oğula devredildi. Bu şekildeki yönetim biçimlerine monarşi adı verilir. Kral, padişah, sultan, han, hakan veya benzeri farklı ünvanlar ile halkı yönetme yetkisi her zaman belli bir zümreye ait olup, bu yetki hiçbir zaman başkasına devredilmezdi. Hala bu şekilde Dünya üzerinde yönetilen insanlar ya da  devletler mevcuttur. Monarşik Krallık adı verilen bu yönetim biçimi insanlar tarafından asla benimsenmemektedir.

Oligarşi nedir?

Geçmiş dönemlerde insanların farklı yönetim biçimlerine maruz kaldıkları bilinmektedir. Diğer ilkel bir yönetim şekli de oligarşidir. Oligarşi belli gruplara veya farklı düşünce yapısındaki ayrıcalıklı kişilere iktidar ortaklığı ve yetkisi verilir. Yönetim biçiminde de kişisel çıkarlar öne çıkarak görevler kötüye kullanılır, halkı bezdirecek yönetimler sergilenir.

Geçmiş dönemlerde denenmiş olan oligarşik yönetim biçimi günümüzde de maalesef bazı ilkel toplumlarda devam etmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Değişen Teknoloji ve Haritalar

Türkiye’nin Cumhuriyetle Tanışması

Ülkemiz 1923 yılında Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Cumhuriyet yönetimine geçmiştir. Böylece kendi yöneticilerini seçecek özgür bireyler olma erdemine ulaşılmıştır. 95 yıldır Cumhuriyet yönetimi ile özgür bir şekilde yönetilen Türk milleti bundan sonra da özgürce karar vererek kendini yönetecek kişileri kendisi seçecektir.

Cumhuriyet Yönetim Sisteminde bilimsellik ön plandadır. Halkın ihtiyaçlarına cevap verecek bilimsel düşüncelere ağırlık verilir. Bu sayede en çağdaş yönetim şekli olarak Cumhuriyet herkesin beğendiği bir sistem olarak kabul edilmekektir. Bu tür yönetim şekillerine demokrasi adı verilmektedir. Demokraside esas olan çoğulculuktur. Yapılan seçimler neticesinde çoğunluğun kararına saygı gösterilir, ancak azınlıktaki kişilerin de görüşlerine saygı duyulur, ortak bir yönetim anlayışı ile herkesin fikrine değer verilir.

Günümüzde Türk toplumu olarak elde ettiğiniz demokratik değerler Atatürk önderliğinde Cumhuriyet yönetimi ile elde edilmiştir. Cumhuriyet sistemi Türk ulusuna en uygun yönetim şekli olarak uygun görülmüştür. Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim 1923’te ilk cumhurbaşkanı olarak Mustafa Kemal Atatürk seçilmiş, bugüne kadar 12 cumhurbaşkanı genç Cumhuriyet’e başkanlık yapma şerefine erişmiştir.

Türkiye cumhurbaşkanları listesi

Son cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aynı zamanda başkanlık sistemi ile yönetilen Türkiye’nin ilk başkan ünvanlı yöneticisidir. Türkiye Cumhuriyeti’ni yöneten cumhurbaşkanları şunlardır:

CUMHURBAŞKANLARIMIZ

 • Mustafa Kemal ATATÜRK

 • İsmet İNÖNÜ

 • Celal BAYAR

 • Cemal GÜRSEL

 • Cevdet SUNAY

 • Fahri KORUTÜRK

 • Kenan EVREN

 • Turgut ÖZAL

 • Süleyman DEMİREL

 • Ahmet Necdet SEZER

 • Abdullah GÜL

 • Recep Tayyip ERDOĞAN

Bir önceki yazımız olan Doğal Et Üretiminden Para Kazanmak başlıklı makalemizde Doğal et, doğal et üretimi yapmak ve yapay et hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?