Cümle Bilgisi – Kelime Bilgisi Hece Bilgisi Konu Anlatımı

Cümle Bilgisi – Kelime Bilgisi Hece Bilgisi Konu Anlatımı

Üçüncü sınıf Türkçe dersi cümle bilgisi kelime bilgisi ve hece bilgisini iyice pekiştirmek amacıyla bugün bu derse zaman ayırdık. Cümle bilgisini iyice öğrenmek için öncelikle cümle ne demek,açıklamaya çalışalım, Cümle, insanların duygu, düşünce, haber, istek veya iletmek istediği mesajları tam olarak karşı tarafa anlatmasına yardım eden kelimeler dizisidir. Günlük hayatta konuşurken sürekli cümleler kurarız. Öz […]

Üçüncü sınıf Türkçe dersi cümle bilgisi kelime bilgisi ve hece bilgisini iyice pekiştirmek amacıyla bugün bu derse zaman ayırdık. Cümle bilgisini iyice öğrenmek için öncelikle cümle ne demek,açıklamaya çalışalım, Cümle, insanların duygu, düşünce, haber, istek veya iletmek istediği mesajları tam olarak karşı tarafa anlatmasına yardım eden kelimeler dizisidir. Günlük hayatta konuşurken sürekli cümleler kurarız. Öz Türkçe ile söylemek gerekirse tümce olarak da söylenmektedir. İster tümce deyin, ister cümle diye adlandırın hiç fark etmez, bahsedilen şey insanların birileri ile iletişim kurarken aktarmak istediği mesajları anlatmak için başvurduğu yoldur. 

“Tümce” bir şeyi tam yapmak anlamında tüm kelimesinden türemiştir. O halde bir şey anlatmak için tam, tüm anlatmak gerekir. Bunu örneklerle çoğaltabilirsiniz, günlük hayatta kullandığınız duygu, düşünce, haber, istek veya iletmek istediği mesajları tam olarak anlattığınız her şey bu gruba girer. 


Cümle, kelime, hece bilgisi videolu konu anlatımı

 Video derste de bu konuyu enine boyuna size anlatılacaktır, sonuna kadar takip ederseniz kafanızda hiçbir soru işareti kalmayacaktır. 

Yine harf konusu da sizlere birinci sınıftan beri anlatılmakta öğretilmekte bunlarda birliktesiniz harflerin özellikleri da sırasıyla örneklerle anlayacaksınız öğreneceksiniz. Harfleri alfabetik olarak öğrenmek çok mühimdir. Çünkü gelecek dönemlerde sözlük kullanımı ve ya sıralamalar sözkonusu olan durumlarda kolaylık sağlanmış olur. Harflerin okunurken yanlarında e sesi varmış gibi adlandırılmasının önemi de vurgulanmalıdır.

Türk dilinin en güzel ifade etme yazma anlama kolaylığı sağlayan hece de sizlere örneklerle anlatılmaya çalışılacak. Düzgün heceleme yapamayan öğrenciler hem yazarken hem de okurken zorluk yaşamaktadırlar. Yazarken doğru hecelemeyi bilmeyenler harf hatası yapar unutur.


Kelime bilgisi

Kelimeleri hecelemek basit bir konu değildir. Çocuklar ilk yıllarından başlayarak hecenin önemini kavramalıdır. Örnek olarak, satır sonuna sığmayan sözcük nasıl hecelere ayrıldığını bilmiyorsa çok garip bölünmelerle karşılaşılır. Satır sonuna tek sesli ya da sessiz ses asla bırakılmaz. Aynı kural bölünen hecenin alt satır başında da geçerlidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  2. Sınıflar 2. Dönem Zümre Tutanağı Örneği

Kelime bilgisinde ise, tak başına anlamlı olan-olmayan ve eş-zıt ile gerçek mecazi gibi özellikleride hafiften yıllara göre serpiştirerek vermek önem arzeder.

Bir önceki yazımız olan Duyu Organlarımız Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Burun sağlığı, Duyu Organlarımız Videolu Konu Anlatımı ve Göz nasıl korunur hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?