Cümlede Fiilimsileri Bulma

Cümlede Fiilimsileri Bulma

Fiil ve isme benzeyen ancak temelinde kendince apayrı bir şey olan sözcüklere fiilimsi adı veriliyor. Fiilimsinin gerçek tanımı ise şu şekilde yapılmaktadır. Fiilimsiler; fiillerden türeyen, cümle içinde zarf, isim, ön ad şeklinde kullanılan kelimelerdir. Bunları kolayca tanıyabilmek için en kolay yöntemlerden birisi; cümlede yüklemi bularak, geriye kalan kelimeler içinde bulmaya çalışmak gerekir. Cümlede Fiilimsiler Nasıl […]

Fiil ve isme benzeyen ancak temelinde kendince apayrı bir şey olan sözcüklere fiilimsi adı veriliyor. Fiilimsinin gerçek tanımı ise şu şekilde yapılmaktadır. Fiilimsiler; fiillerden türeyen, cümle içinde zarf, isim, ön ad şeklinde kullanılan kelimelerdir. Bunları kolayca tanıyabilmek için en kolay yöntemlerden birisi; cümlede yüklemi bularak, geriye kalan kelimeler içinde bulmaya çalışmak gerekir.

Cümlede Fiilimsiler Nasıl Bulunur

Örnek olarak bir cümlede fiilimsi bulmaya çalışalım. Diyelim ki, “Öğrenciler dersi sessizce dinliyor.” Bir başka örnek, “Emre eve gitmek istiyordu.” Bir başka örnek, “Sizinle tanışmayı çok istiyorum.

Fiilimsiler

FİİLİMSİLER KONUSU

 Birinci cümlede ilk yapacağınız iş yüklemi bulmaktır. Yüklem “dinliyor” olduğuna göre diğer kelimelere baktığınız zaman, başka hiçbir kelime de olumsuzluk bildirebilecek kelime olmadığı için “Öğrenciler dersi sessizce dinliyor.” tümcesinde fiilimsi göremiyoruz.

Emre eve gitmek istiyor.” tümcesinde ise “istiyor” sözcüğü yüklem, olumsuzluk bildiren diğer kelimeler ise gitmek kelimesinin olumsuz şekilde gitmemek diye söylediğimiz için doğal olarak fiil kökünden de türediğine göre “gitmek” sözcüğü fiilimsi olarak karşımıza çıkıyor. 

Fiilimsi Örnekleri

Sizinle tanışmayı çok istiyorum.” tümcesinde ise yüklem sizin de tahmin edebileceğiniz gibi “istiyorum” kelimesidir. Diğer kelimelerin içinde de olumsuz şekilde söyleyebileceğimiz kelime “tanışmatanışmama” kelimesi karşımıza çıkıyor, dolayısıyla “tanışmayı” sözcüğü de bu cümledeki fiilimsi olarak karşımıza çıkıyor.

Değerli öğrenciler fiilimsiler konusu çok zorlanmayacağınız bir konudur. Çünkü cümlede fiilimsi bulmak için öncelikle yüklem dediğiniz çekimli fiil kolayca bulunur, diğer kelimeler arasında da fiil kökünden türeyen, çekimli olmayan kelime fiilimsi olarak karşınıza çıkacaktır. 

Fiilimsiler dediğimiz gibi fiil kökünden türeyen, zaman çekimleri olmayan sözcüklerdir.

Cümlede fiilimsiler nasıl bulunur daha iyi anlayabilmek için konu anlatım videoları izleyerek kendinizi geliştirebilirsiniz, ayrıca kaynak kitaplardan da çalışarak bol bol örnek yapıp bu konuyu kolayca öğrenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Maddelerde Isı Alış-Verişi başlıklı makalemizde Isı alışverişi nasıl olur ve nesnelerde ısı alışverişi hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  PARAGRAF KONUSU VİDEOLU KONU ANLATIMI

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?