D-d Sesinin Öğretimi Nasıl Olmalıdır?

D-d Sesinin Öğretimi Nasıl Olmalıdır?

D-d sesi Sevgili öğrenciler, değerli veriler, Muhterem öğretmenler, birinci sınıf öğrencisi sahibi olmak, onlara yeni şeyler öğretmek onları hayata hazırlamak elbette kolay değildir. Bunun için sabırlı olmak gerekiyor, anlayışlı olmak gerekiyor, Hoşgörülü olmak gerekiyor. Kısacası her şeyi olduğu gibi bırakıp zamana havale etmek en doğrusu. Çünkü meyve bile belli bir zaman içerisinde olgunlaşır. Çocuklarınızın da […]

D-d sesi

Sevgili öğrenciler, değerli veriler, Muhterem öğretmenler, birinci sınıf öğrencisi sahibi olmak, onlara yeni şeyler öğretmek onları hayata hazırlamak elbette kolay değildir. Bunun için sabırlı olmak gerekiyor, anlayışlı olmak gerekiyor, Hoşgörülü olmak gerekiyor.

Kısacası her şeyi olduğu gibi bırakıp zamana havale etmek en doğrusu. Çünkü meyve bile belli bir zaman içerisinde olgunlaşır. Çocuklarınızın da zamana ihtiyacı var. Çok sıkıştırırsanız kuş misali avucunuzun içinde sıkılır, boğulur kaçmak ister. Bu sebeple Sakın ha, onları sıkıştırıp nefesini bırakmayın. 

D sesinin drama ile öğretimi nasıl olmalıdır?

Bugünkü konumuz d sesini öğretmek olacaktır. d harfi daha önce öğrendiğimiz küçük a harfi ile tıpatıp aynıdır. sadece kılavuz çizgili defterde yukarıya doğru bir basamak uzantı çıkarıyoruz, bu kadar. d sesini öğretmek için çocuklarımıza her zaman olduğu gibi çocuklara harfin hissettirilmesi sevdirilmesi gerekmektedir. İçinde de sesi olan kelimelerden bol bol bulmaya çalışmalarını isteyiniz. Sizlere de yardımcı olmak için örnekteki video görselimizi çocuklarınıza izletebilirsiniz.

İzlemeyi sevmiyorlarsa bulmaca bilmece şeklinde onlara sorular sorabilirsiniz. Dans etmeyi seviyor musun, dondurma nasıl yapılır, Eskiden dinozorlar yaşadığını biliyor musun, düdük ne işe yarar, yaşlanan büyük babaları ne ad verilir gibi içinde, ortasında, başında sonunda d harfi olan kelimeler ile beyin jimnastiği yapabilirsiniz.

Böylece Çocuğunuz bu sesi tamamen belleğini alacak ve öğrenmesi kolay olacaktır. Dişler ne işe yarar, mandal derken içinde d sesi var mı, bardak derken içinde hangi dersler var, merdiven, eldiven gibi kelimeleri çocuğunuza onun bu sesi öğrenmesine yardımcı olunuz. Daha sonra harfin diğer harflerle bağlantısı nasıl yapılır nasıl, okunur, nasıl yazılır sırayla gösterip çocuğunuzun bu harfi ile kolayca görünmesini sağlayabilirsiniz. Hepinize kolaylıklar diliyoruz. İyi dersler.

Bir önceki yazımız olan Duyu Organlarımız Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Burun sağlığı, Duyu Organlarımız Videolu Konu Anlatımı ve Göz nasıl korunur hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Türkçe'de Kullanılan Noktalama İşaretleri

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?