D Vitamini Kalbi Onarıyor

D Vitamini Kalbi Onarıyor

 Yapılan bir araştırmaya göre, D vitamini takviyesi kalp hastalarına umut ışığı olabilir. Yalnızca güneş ışığına maruz bırakılarak derilerinin D vitamini üretmesi sağlanan kalp rahatsızlığı olan 163 hasta üzerinde yapılan denemelerde, hastaların kalplerinin kan pompalama yeteneklerinin arttığı tespit edildi. İngiliz Leeds Eğitim ve Araştırma Hastanesi – Amerikan Kardiyoloji Koleji buluşmasında gündeme gelen konunun sonuçları “inanılmaz” olarak […]

 Yapılan bir araştırmaya göre, D vitamini takviyesi kalp hastalarına umut ışığı olabilir. Yalnızca güneş ışığına maruz bırakılarak derilerinin D vitamini üretmesi sağlanan kalp rahatsızlığı olan 163 hasta üzerinde yapılan denemelerde, hastaların kalplerinin kan pompalama yeteneklerinin arttığı tespit edildi. İngiliz Leeds Eğitim ve Araştırma Hastanesi – Amerikan Kardiyoloji Koleji buluşmasında gündeme gelen konunun sonuçları “inanılmaz” olarak nitelendirildi. İngiliz Kalp Vakfı yetkilileri sonuçları açıklanan çalışmanın, ilaç kullanılan daha uzun soluklu araştırmalarla geliştirilmesi çağrısında bulundu.

D vitamininin faydaları

 D vitamini sağlıklı dişler ve kemikler için hayatidir ve vücudumuz için çok önemlidir. Fakat pek çok insanda bu vitamin yetersizdir. Uzman Kardiyolog Dr Klaus Witte yapılan  araştırmada deneklerin ortalama yaşının yetmiş olduğunu ve bu yaştaki pek çok insan gibi yaz mevsiminde dahi D vitamini seviyelerinin oldukça düşük olduğunu belirtti. Bu duruma hastaların dışarıda daha az zaman geçirmesinin ve D vitamini üretiminin ilerleyen yaşlarda azalmasının sebep olduğu düşünülüyor. Araştırma süresince hastalara her gün 100 mikrogram D vitamini ve plasebo etkisi (farmakolojik olarak etkisiz bir ilacın telkine dayalı bir etki ortaya çıkarma hali) yaratması beklenen bir ilaç verildi.

Araştırmacıların ölçmeyi istedikleri şey hasta kalbin her atışta odacıklarından ne kadar kan pompalayabildiğiydi. Sağlıklı bir insanda kalpteki kanın yüzde 60 ila 70’i pompalanabiliyorken, kalp hastalığı olanlarda bu oran yüzde 25’ e düşüyordu. Fakat araştırmaya göre vitamin hapları alan kişilerde bu oran  yüzde 26 dan yüzde 34 seviseyine fırlıyordu. BBC’ye açıklamalarda bulunan Doktor Witte, bunun çok büyük bir oran olduğunu ve bu artışın uygulanan diğer tüm pahalı tedaviler kadar etki yarattığını, ayrıca oldukça ucuz ve hiçbir yan etkisi olmayan bir yöntem olduğunu  belirterek sonuçları “inanılmaz” olarak nitelendirdi. Ayrıca hastaların kalplerinin küçüldüğünü  ve bunun kalplerin daha güçlü ve verimli çalışmasının sonucu olduğuna inandıklarını söyledi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  At Kestanesinin İnanılmaz Yararları
D vitamininin faydaları

 İngiltere’de 65 yaşın üzerindeki insanların 10 mikrogram D vitamini alması öneriliyor fakat Doktor Witte yüksek dozda  D vitamininin henüz rutin bir şekilde reçetelendirilmesini doğru bulmuyor. Araştırmalarının henüz başında olduklarını ve hastalarının kalp fonksiyonlarında artışlar gözlediklerini semptomların azalmasını da beklediklerini ve onun için daha büyük araştırmalara ihtiyaç duyduklarını belirtiyor.

D vitamininin kalp fonksiyonlarını nasıl iyileştirdiği henüz kesin olarak çözülebilmiş değil fakat vücuttaki her hücrenin D vitaminine ihtiyacı olduğu biliniyor. D vitamininin çoğu güneş ışığından geliyor. Yani sadece doğru güneşlenme tekniklerini kullanarak vücudumuzun bu değerli vitamine olan ihtiyacını giderebiliriz. Ayrıca, yağlı balıklarda, yumurtalarda ve kahvaltılık gevrekler gibi bazı yiyeceklere de ekleniyor.

 İngiliz Kalp Vakfından Profesör Doktor Peter Weissberg, bu araştırmalar süresince hastaların egzersiz halindeyken izlenmediği uyarısında bulundu ve kalp fonksiyonlarındaki bu olumlu değişikliklerin, semptomların azaltılmasında ve kalp hastalarının daha uzun süre yaşamasında etkili olup olamayacağına daha büyük ve uzun süreli araştırmalarla karar verilebileceğini belirtti.

Bir önceki yazımız olan Kilo Yönetimi Nedir Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde Kilo yönetimi, kilo yönetimi hakkında bilgi ve Kilo yönetimi prensipleri hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?