Dalgalar Konusu

Dalgalar Konusu

Dalgalar konusu düşündüğünüz gibi zor olmayan bir konudur ama her derste olduğu gibi mutlaka çalışma gerektiğinden konuyu pekiştirmek için farklı kaynaklardan çalışmanız da yarar var.  Dalgalar konusu çok kolaymış, çalışmaya gerek yok diye düşünürseniz çok yanlış yaparsınız.  Öncelikle dalga nedir, onu anlatalım. Dalga; titreşim hareketinin olayın a verilen addır. Biraz da genişleterek söylemek gerekirse dalga titreşim […]

Dalgalar konusu düşündüğünüz gibi zor olmayan bir konudur ama her derste olduğu gibi mutlaka çalışma gerektiğinden konuyu pekiştirmek için farklı kaynaklardan çalışmanız da yarar var. 

Dalgalar konusu çok kolaymış, çalışmaya gerek yok diye düşünürseniz çok yanlış yaparsınız.

 Öncelikle dalga nedir, onu anlatalım. Dalga; titreşim hareketinin olayın a verilen addır. Biraz da genişleterek söylemek gerekirse dalga titreşim hareketinin bir noktadan başka bir noktaya taşınması olayına dalga  diyeceğiz. Dalga hareketinde hiçbir zaman madde taşınmaz, dalga hareketinde sadece ve sadece başka bir titreşim bir noktadan başka bir noktaya kadar gider. Örnek olarak aklımıza ilk girebilecek Meksika dalgası diye bir zamanlar moda olan seyircilerin oturup kalkmasını hareketi söylenebilir.

 Herhangi bir yer üzerinde dalga oluştuğu zaman sadece sırası gelen nokta yukarıya doğru ve aşağı doğru hareket yapar, sonra titreşim bir başkasına aktarılması gerekecektir. Bu hareket böylece bir noktadan başka bir noktaya verilen ad verilir devam edip gidecektir.

Dalga olayının temel mantığını anladıktan sonra  madde taşınmadan  dalgaların hareketi söz konusudur.

DALGALAR KONU  ANLATIMI

Dalga çeşitleri 


Dalga çeşitleri ortam gerekmesine göre ikiye ayrılmaktadır. Birincisi mekanik dalgalar; mekanik dalga mutlaka ortam gerektirir, öyle bir dalganın yayılabilmesi için ortam gerekmektedir. Yay dalgası, su dalgası, söylenebilir  İkincisi elektromanyetik dalgalar; elektromanyetik dalgalarda dalganın yayılabilmesi için ortama gerek yoktur. Örnek olarak radyo dalgaları, televizyon dalgaları, ışık dalgaları, kızılötesi dalgalar söylenebilir.

Dalgalar yayılma doğrultularında göre de sınıflandırılabilirler. Doğrultuları göre sınıflandırılan dalgalar hareket doğrultusuna göre yatay ve dikey yay dalgaları sekilde söylenebilir. Bunları enine dalga ya da  yatay dalga dalga  olarak söylenebilir .

Sevgili öğrenciler konuyu tam olarak öğrenebilmek için iyi hazırlanmış DALGALAR KONU  ANLATIMI VİDEOSU sonuna kadar takip etmenizi öneririz. Dalgalarla ilgili bilmeniz gereken her türlü bilgi çekici konu anlatımında mevcuttur, dersi sonuna kadar takip etmenizi önermekteyiz.

Bir önceki yazımız olan Sıvıların Kaldırma Kuvveti Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Basınç ve Kaldırma Kuvveti Videolu Konu Anlatımı ve Sıvıların Kaldırma Kuvveti hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Türevin Kolay Anlatımı

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?