Dedikodu Olmasın Ama!

Dedikodu Olmasın Ama!

Televizyon ekranlarında son zamanlarda saçma sapan programlardan biri de sürekli dedikodu üreten gereksiz programlar. Farklı isimlerde yayınlanan, insanları maalesef ekrana kilitleyen lüzumsuz, zaman israfı yaptıran evlilik, stil, kaynana, dedikodu programlarını irdelemek istiyorum. Bu programlara en çok da kadınlar itibar etmektedir. Toplumsal gerçeklik düzleminde sorun olarak işaret edilen varsayımlar üzerinden, kadın programları ve kadına atfedilen toplumsal cinsiyet kalıpları […]

Televizyon ekranlarında son zamanlarda saçma sapan programlardan biri de sürekli dedikodu üreten gereksiz programlar. Farklı isimlerde yayınlanan, insanları maalesef ekrana kilitleyen lüzumsuz, zaman israfı yaptıran evlilik, stil, kaynana, dedikodu programlarını irdelemek istiyorum.

Bu programlara en çok da kadınlar itibar etmektedir. Toplumsal gerçeklik düzleminde sorun olarak işaret edilen varsayımlar üzerinden, kadın programları ve kadına atfedilen toplumsal cinsiyet kalıpları üretilerek, ataerkil toplumların baskınlıklarını ele alıyorlar. Özellikle kadınları ve emekli insanları ekran başında tutarak boş ve hoş zaman geçirmeyi başarabiliyorlar.

Birkaç tane kendini bilmezin güya program yaptıklarını sanarak evlendirme ya da ünlülerin özel hayatlarını didekleyen ve çok önemli bir iş yapıyormuş gibi programda birbirlerine çatışmalar yaparak izleyicilerin dikkatini çekmeye çalışan şaklabanları, insanlar işini gücünü bırakarak seyretmek zorunda kalıyorlar. Konuştukları konular incir çekirdeğini dahi doldurmayacak cinsten ama dedikoduyu seven başkalarının özel hayatlarını merak eden bir toplum yapımız olduğu için bu tür programları prim veriyoruz.  Televizyon kanalları da bu ihtiyacı nasıl gideceklerini iyi bildikleri için güzel senaryolar yazıp oynuyorlar.  3 – 5 tane çenesi düşük insanı ekran karşısına çıkararak toplum tarafından merak edilen, izlenen popüler konuları işliyorlar. Bu benim tarzım, o kimle evlensin, kim nerede yakalandığını, neler saçmaladığını, kimle yakalandığını, kimin kimi aldattığını, kimin kime ne yazdığını… Aklınıza ne gelirse… hangisi doğru, hangisi yanlış fark etmez, her şey ekranda çok önemli mevzuymuş gibi ateşli ateşli işlenmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Özel Okul, Devlet Okulu Tercihi

Son zamanlarda bu tür konular sadece televizyonda da değil gazete, radyo, dergi ve en son da sosyal medyada alabildiğince hızla yayılmış durumda. Toplumdaki farklı kanaat ve düşünceleri oluşmasında, yayılmasında sosyo-ekonomik düzlemde, sosyal sınıf olarak bir tık yukarıda olan insanların özellerine girilip irdelenmekte, tartışılmaktadır. Sonra paylaşılmaktadır.

evlilik program dedikoduları

Bu işler yapılırken ekonomi ve siyaset çevreleri işin kaymağını yalamak ta reklam gelirleri artmakta girift ilişkilerin sürekliliği sağlamak için farklı çabalar içine girmek isterler ki bunu da kitle iletişim araçları sayesinde profesyonelce yapmaktalar.

Popüler kültür ögeleri ile hayatlarını idame ettiren televizyon kuruluşları medya en son olarakta sosyal iletişim dediğiniz gruplar gelirini kat kat artırma amacıyla insanları her türlü rezalete sürüklemekten ve bu rezaletten hiç rahatsız olmadan, bilakis para kazandıkları için kıs kıs kendi uydurdukları sektöre gülerek kasalarını doldurmaktalar.

Burada genel olarak bakıldığı zaman ekonomi, eğitim, çevre, aile, hukuk, sanat, toplum gibi farklı pek çok alanda konuların tartışılmaktadır. Tartışma araçlarını daha çok eğlence sektöründeki kişilere yöneldiği ve konuk seçimlerinde de elbette ünlü kişilere öncelik verilmektedir. Kadınların ve gençlerin yakından takip ettiği ve özellikle yemek tarifi, astroloji gibi pratik bilgiler ve yenilenmiş konuların ele alındığı programlarda ana malzeme dedikodu yerini almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?