Defne Sabununun Ne Gibi Yararları Mevcuttur

Defne Sabununun Ne Gibi Yararları Mevcuttur

Söz konusu saç ve cilt bakımı olunca ilk akla gelen doğal temizlik maddesi defne sabunudur. Bitki, efsanelerle anılmaktadır ancak defne ağacının yaprağında bulunan yağlar ile sabun bazı, saf zeytinyağı bir araya gelince insanoğlu için mis gibi kokan bir ürün ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla da hoş kokusu ile herkesi büyüleyen, esas itibarıyla de saçları ve cildi en […]

Söz konusu saç ve cilt bakımı olunca ilk akla gelen doğal temizlik maddesi defne sabunudur. Bitki, efsanelerle anılmaktadır ancak defne ağacının yaprağında bulunan yağlar ile sabun bazı, saf zeytinyağı bir araya gelince insanoğlu için mis gibi kokan bir ürün ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla da hoş kokusu ile herkesi büyüleyen, esas itibarıyla de saçları ve cildi en iyi şekilde temizleyen defne sabununun faydalarını bilmekte yarar vardır. Çünkü mikrop öldürme özelliği bulunan bu doğal temizlik abidesi başta egzama ve mantar gibi cilt hastalıklarının hem tedavisinde hem de önceden koruma kalkanı olarak kullanılmasında etken bir üründür.

Defne sabunu cilt temizleme amaçlı olarak kullanılırken aynı zamanda ilaç imalatın da da kullanılır. İçinde yer alan klorofil nedeniyle durdukça rengi daha da açılma özelliğine sahiptir.

Defne sabunun hangi amaçla kullanılır

En çok saç ya da cilt sorunlarının giderilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Önemli olan sürekli olarak kullanmaktır. Aksi halde birkaç kez bu ürünü kullanmak istenilen sonucu vermeyecektir. Çok titiz bir kullanım isteyen bu sabun iş bittikten sonra temizlenerek kurutulmalı, sonrasında bir bez içinde saklanmalıdır. Her defasında aynı işlemin tekrarlanması da gerekmektedir.

Defne sabununun kullanımı diğer sabunlardan çok farklı değildir. Önce bolca köpürtülmeli, vücudun bütün yüzeylerine sürülmeli. Birkaç dakika bekledikten sonra da vücut sabunlardan arındırılmalıdır. Defne sabununun faydalarından tam anlamıyla istifade edebilmek için vücuda sürülen sabunun köpükleri dairesel masajlar şeklinde cilde iyice yedirilmesi gerekmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çikolatalı Kivi Yapımı

Defne sabunu diğer sıradan sabunlardan pahalı olduğu için dilerseniz öncelikle diğer sıradan sabunla kirli bölgelerin temizlenmesi sağlanmalıdır. Daha sonra temizlenmiş cilt üzerine defne sabunu köpükleri yedirilmelidir. Bu şekilde hem gerçek bir arınma, hem de biraz ekonomi yapılmış olur.

Defne sabununun yararlı olabilmesi için kurumsal firmaların ürettiği doğal, saf ve katkısız ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini bilmelisiniz.

Defne sabununun faydaları

  • Ergen sivilcelerinin hızlı bir şekilde iyileştirilmesine katkı sağlar.
  • Kuru ciltlerin nemlendirilmesine ve çatlamaların engellenmesine yardımcı olur.
  • İnsan vücudunda hücrelerin yenilenmesi için hem destekleyici hem de cildin tahriş olmaması için kullanılır.
  • Tıraş sabunu mahiyetinde defne sabunu yüzde kullanıldığı takdirde yumuşak pürüzsüz bir cilt elde edilir.
  • Kuvvetli saç sahibi olmak isteyenler defne sabununun köpüklerini saç diplerine iyice yedirmesi durumunda hem saçın dökülmesi önlenir, hem de canlı bir saç elde edilir.
  • Vücutta mantar oluşumunu engelliler.
  • Gözenekleri açma özelliği yani doğal peeling sayesinde siyah nokta oluşumuna engel olur. Çünkü gözenekleri açar. Böylece sivilce ve siyah nokta oluşumunu engeller.
  • Vücutta deri bazlı mikrop yayılmasına ve oluşmasına engel olur. Eğer deride mikrop oluşmuşsa bunların kökünü ortadan kaldırır. Çünkü antiseptik özelliği ile deride oluşabilecek her türlü hastalığın önceden önlenmesine yardımcı bir üründür.
  • Gardropta veya dolaplarda sakladığınız tekstil ürünlerinin korunması ve hoş kokulu kalmasını sağlamak amacıyla defne sabununun aralarına yerleştirilmesi yeterlidir.
  • Bebeklerde meydana gelen pişik sorununu ortadan kaldırmak için bebek kıyafetlerini defne sabunu ile yıkayabileceğiniz gibi bizzat bebeğin kendini de  yıkamanız tavsiye edilir.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ekmeksiz Diyet Karmaşası
Defne sabununun yararları

Defne sabunu nereden temin edilir

Kurumsal olarak satış yapan firmalar bulunduğu gibi yakın çevrenizde bulunan aktarlar da da defne sabunu mutlaka satılmaktadır. Yukarıda da hatırlattığımız gibi saf, doğal, katkısız ürün satan firmaları tercih ediniz. Çünkü piyasada doğal, katkısız ve ucuz olarak satılan ürünlerden uzak durunuz. Ucuz maliyetli bir ürün olmayan bu sabun ucuz olarak satılmaz. Yıllardır bu sektörde yer edinmiş köklü firmaların ürettiği defne sabunlarını tercih ediniz.

Defne sabununun zararları var mıdır

Bilhassa saç dökülmesi ve saçların canlı kalması amacıyla kullanılan defne sabununun içinde bulunan saf defne özü içeren ürünler tercih edilmelidir. Aksi takdirde faydadan çok zarar görülebilir. Bazı insanlarda defne sabunu kullanımından sonra saçlarda kepeklenme oluşabilir. Bu da demek oluyor ki satın aldığınız ürün %100 doğal, katkısız, saf defne sabunu değildir. Yani sahte olarak adlandırılan temizlik malzemelerinden yapılmış ürünlerin kullanılması saçlarınıza ve cildinize zarar verecektir.

Kuru ciltli insanların defne sabunu kullanması durumunda bazı istenmeyen durumlar meydana gelebilir. Bunlar cildin pul pul dökülmesi alerjik kızarmalar ya da benzer farklı cilt tepkimeleri olabilir. Çünkü kuru ciltli insanlar için uygun olmayabilir.

Ciltte bulunan lekelerin çıkarılması amacıyla da defne sabunu tercih edilmektedir. Tam anlamıyla verim almak isteyenlerin bu sabunu en az günde 1 defa kullanılması tavsiye edilmektedir. Gerçek manada istifade edebilmek amacıyla sabah uyandıktan sonra vücudun defne sabunu ile arındırılması peeling etkisi yapacaktır. Çünkü gündüz açılan gözeneklerin tekrar dolması önlenecektir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tıp Bayramı Neden Kutlanır

Yüz güzelliği amacıyla defne sabunu kullanılacaksa yatmadan önce yüzün iyice yıkanması sonra da durulanması şarttır. Temizlenmiş yüze tekrar defne sabunu köpükleri ile masaj yapılması güzel bir görünüm elde etmek için fırsat verecektir. Bunu yapmak için aceleci davranmayın. Defne sabunu ile köpürttüğünüz yüzünüzün en az 3 dakika beklemesi halinde istemediğiniz siyah noktalar, lekeler sökülüp atılacaktır. Defne sabununun faydalarından maksimum derecede verim almak isteyenlerin sürekli olarak bu işlemi yapacaklarını hatırlatmak isteriz.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?