Değişen Teknoloji ve Haritalar

Değişen Teknoloji ve Haritalar

Bir yerden bir yere rahatça ulaşmamızı sağlamak için veya bir yerin dünya üzerindeki konumu öğrenebilmek için, üzerinde bulunulan yeri kavrayabilmek için haritalara bakılır. Haritalar yeryüzü parçalarının belli bir bölümünün küçültülerek belli bir ölçüye göre kağıt üzerine geçirmiş biçimidir. Günümüzden teknolojik haritalar da kullanılmaya başlandı. Herkesin bildiği en önemli harita Google Earth. Herkes Google Earth sayesinde […]

Bir yerden bir yere rahatça ulaşmamızı sağlamak için veya bir yerin dünya üzerindeki konumu öğrenebilmek için, üzerinde bulunulan yeri kavrayabilmek için haritalara bakılır. Haritalar yeryüzü parçalarının belli bir bölümünün küçültülerek belli bir ölçüye göre kağıt üzerine geçirmiş biçimidir.

Günümüzden teknolojik haritalar da kullanılmaya başlandı. Herkesin bildiği en önemli harita Google Earth. Herkes Google Earth sayesinde dünyayı avuçlarının içine aldı. Kısacası bakış açısı değişti. Dünyayı kafasında tasavvur etmeye başladı. Eskiden kullandığımız kağıt üzerindeki haritaları yani atlas dediğimiz kaynaklara başvuranlar, kullananlar neredeyse yok denecek kadar azaldı. Sebebi de hepimizin malumu, bilgisayarlarda kullanılan haritalar. Haritalar yeryüzü parçalarının farklı özelliklerini temsil eder, bazı haritalarda coğrafi olarak dağlar, ovalar, ırmaklar ve göller gösterilir. Bazı haritalarda ise şehirleşmeyi insanların yaşadığı kalabalık yerleri, bu şehirlerde önemli noktaları gösterilir.

Değişen Haritalar

Örneğin metro istasyonları, stadyum, inanç merkezleri, hastaneler, restorantlar ve oteller detaylı bir şekilde gösterilmektedir. Yine haritalarda en çok görülmesi gereken yerlerin başında yollar gelmektedir. Çünkü insanlar bir yerden bir yere giderken kolay ulaşmayı düşünmektedir. Bu da haliyle en güzel yolları, en kısa yolları keşfetmeleri için kaçınılmazdır.

Bu sebeple son zamanlarda ulaşım araçlarına hatta cep telefonlarına yüklenen navigasyon özelliği ile hiç yorulmadan zahmet etmeden bütün kolaylıkları ekranınızda gelmektedir. Teknoloji o kadar ilerlemiş ki haritaları bir tıkla yolları gösterilebilir hale getirebilir, bir tıkla coğrafi özelliklerini gösterebilir ve sorunsuzca bütün bilgilere ulaşabilirsiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Doğru Nefes Kullanımı

HARİTALARDAKİ RENKLERİN ANLAMLARI

Herkesin bildiği gibi kağıt üzerine basılan haritalarda renklerin sembol ettiği işaretler vardır. Mavi rengin suları temsil ettiğini herkes bilmektedir. Mavi renk de kendi arasında açıktan koyuya doğru farklılık gösterebilir. Açık renkler sığları, koyu renkli mavi renkler ise derinliklerin arttığını ifade ettiğini sanırım tahmin etmişsinizdir. Bir başka renkte yeşildir. Yeşil renk de düzlükleri ifade etmektedir. Elbette verimli olan düz arazileri kast ediyorum. Sarı renk de düzlükleri ifade eder ama bu sarı renkli düzlükler daha çok step ya da yükseltisi en fazla olan düzlüklerdir ki buralarda tarıma elverişli araziler pek fazla yoktur. Haritalardaki turuncu ya da kahverengi renkler yükseklikleri ifade etmektedir. Koyu kahverengi ile gösterilen yerler yeryüzünün en yüksek noktalarını ifade etmektedir. Bu renk de açık kahveye doğru azaldıkça yükseltinin da azaldığını bilmenizde fayda var.

Yukarıda bahsettiğim gibi kağıt üzerine çizilmiş haritalar günümüzde pek kullanılmaz ama bu bilgileri öğrenmekte fayda vardır. Şunu da söylemek gerekir ki uydudan çekilmiş 3 boyutlu haritalar yani dijital haritalar bizim hayatımızı kolaylaştırmakta, hatta hızlandırmaktadır.

MATEMATİKSEL KONUM NASIL HESAPLANIR

Haritalarla ilgili önemli bir bilgi, kağıt üzerindeki haritalarda üstü bölüm her zaman kuzey yönünü göstermektedir. Doğal olarak da tam karşısı güney yönlü göstermekte ve bu sayede de yönlerimizi kolaylıkla tayin edebilmekteyiz. Uydudan çekilen, internetten takip ettiğiniz bilgisayarlarda kullandığınız yani Google Earth tarafından kullandığımız uydu haritasını da kullanımı o kadar kolaydır ki aklın şaşar. Herhangi bir noktaya farenizle sürüklediğiniz zaman her noktanın matematiksel konumunu da görebilirsiniz. Yani hangi meridyenin, hangi paralellerle kesiştiği noktası mükemmel bir şekilde hesaplanmıştır. Yeryüzü parçası üzerindeki istediğiniz noktanın matematiksel konumu rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Matematiksel konum kesinlikle değişmemektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Müşteri Hizmetlerine Acil Bağlanma Yöntemleri

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?