Demirci  Kültür Merkezi  İlgi Bekliyor

Demirci Kültür Merkezi İlgi Bekliyor

Belde halkı tarafından bağışlanan tarihi eşya ve değerli eserler ile oluşturulan Kütahya ili Simav ilçesi, Demirci Beldesi’nde oluşturulan müzeye vatandaşlar fazla ilgi göstermiyor. 10 yıl önce müze olarak kullanılmaya başlayan 90 yıllık tarihi okul binası ilgisizlik sebebiyle çürümeye terk edildi. Simav Belediyesi ve Kültür Bakanlığı’nın katkıları ile açılışı gerçekleştirilen Demirci Belediyesi Kültür Merkezi vatandaştan yeterli […]

Belde halkı tarafından bağışlanan tarihi eşya ve değerli eserler ile oluşturulan Kütahya ili Simav ilçesi, Demirci Beldesi’nde oluşturulan müzeye vatandaşlar fazla ilgi göstermiyor. 10 yıl önce müze olarak kullanılmaya başlayan 90 yıllık tarihi okul binası ilgisizlik sebebiyle çürümeye terk edildi.

Simav Belediyesi ve Kültür Bakanlığı’nın katkıları ile açılışı gerçekleştirilen Demirci Belediyesi Kültür Merkezi vatandaştan yeterli ilgiyi göremedi. Çok uzun bir geçmişe sahip olan belde halkının geçmiş dönemlerde kullandığı tarihi eserler ve eşyaları bağışlayarak oluşturulan müzeyi 10 yılda sadece 300 kişinin ziyaret etmesi belediye başkanını çileden çıkardı. Hizmete sunulan kültür merkezine yeteri kadar ilgi gösterilmemesini büyük bir eksiklik olarak değerlendiriyor.

Demirci Belediyesi Kültür Merkezi

Büyük heyecanla hizmete sunulan müze şu anda öksüz durumda. Hiç kimse müzeye ilgi göstermiyor. Vatandaşlar iş, güç derken belki zaman ayıramıyordur, ancak okullar müzemize bir gezi düzenleyebilir. Çocuklara bu kültür mirası değerlerimizi anlatabilirler. Vatandaşlar tarafından bağışlanan binlerce tarihi eserimiz yıllardır ziyaretçilerini beklemekten oldukça yorgun düştüler. Bu değerli kültüre sahip çıkılması için gerekli ilginin gösterilmesi gerekir.

Müze olarak kullanılan tarihi binada binden fazla ata yadigarı tarihi eser ve eşya bulunmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yerleştirilen eserlerin olduğu gibi kaldığını, hiç kimsenin gidip merak edip görmek istemediğini belirten yetkili şunları söyledi:

‘Müzede çok değerli eşyalarımız var. Biz onları belediye olarak gözümüz gibi koruyoruz. Belde vatandaşlarımız da bizim kadar hassas davranıyorlar, fakat 6 seneden beri bu eserlere ne sahip çıkan var, ne ilgilenen, ne de gelen gören var. Açılışından bugüne toplam yaklaşık 300 kişi ziyaretçimiz olmuş. Hiç değilse geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizi müzemize bekliyoruz.Bu amaçla okul yöneticileri, öğretmenlerimiz tarihimizi, kültürümüzü ve ecdadımızı çocuklarımıza öğretmesi için buraları ziyaretler gerçekleştirmelerini bekliyoruz.’

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Dinlemek, Konuşmak

Demirci Beldesi vatandaşlarından biri de, müzede sergilenen eserlerin Türkiye’nin çoğu il ya da ilçesinde bulunmadığını ifade ederek, müzeye karşı ilgisizliğin bu boyutlara gelmesini büyük şaşkınlıkla karşıladığını söyledi.

Sebeplerini irdelemek gerekirse kültürel altyapı yetersizliği olarak karşımıza çıkıyor. Okullarda çocuklara kültürel zenginliklerimizden olan tarihi kalıntılara yönelik çalışmalar yapılmalıdır.
Demirci Belediyesi Kültür Merkezi ve diğer müzeler bu gidişle beklenen ilgiyi göremez.

Bir önceki yazımız olan Isıtılan Su Neden Ses Çıkarır başlıklı makalemizde Kapta ısıtılan sudan niçin ses çıkar, kaynatan suyun sesi ve SUDAN SES ÇIKMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?