DENEME YAZILARI NASIL YAZILIR

DENEME YAZILARI NASIL YAZILIR

DENEME NEDİR NASIL YAZILIR?

Deneme deyince ilk akla gelen yazar Monteigne ve ünlü eseri Les Essais’dir.

Cumhuriyet döneminde öğretici metinlerden deneme türünü inceleyeceğiz. Milliyet ve milli kültür anlayışının öne çıktığı bu cumhuriyet döneminde aydınlar ile halk arasında uçurumun kalkması için halka ve milli kültüre yöneliş başladı. Bunun için de öğretici metinlerde genelde Anadolu temaları işlemiş ve milli unsurlar tema olarak seçilme başlamış.

Denemenin eleştiri ve sohbeti çağrıştıran yönleri vardır. Kişisel düşünceler ön plana çıkar.

Deneme yazarken belirli bir konu türüne bağlı kalınmaz. Yazar konu seçmede hürdür. Diğer amacı da öğretici ve düşünsel bir metin olmasıdır.

Örnek Deneme Yazısı

DENEME TÜRLERİ NELERDİR

Konu  ve yazılış amacına göre gruplara ayrılırlar:

  •  Kişisel duyarlılık ve dikkatlerine göre denemeler
  •  Öğretici ve eleştirel denemeler
  • Bireysel düşüncelerin işlendiği denemeler

Denemenin Özellikleri Nelerdir

  • Yaşama ait her şey bir denemenin konusu olabilir.
  • Yazar deneme yazarken okuyucusuna aktarmak istediği düşüncelerini ispat gayesi gütmeksizin, bilimsel olmayan ifade ile anlatabilir.
  • Deneme  yazarı kendisiyle sohbet ortamında gibi anlatım yolu seçer.

Örnek Bir Deneme Yazısı

Örnek olarak şu metni okuyalım, ”Batıya doğru gidiyoruz. Batıya doğru bir kez çıkmışız yola, kimse durduramaz artık bizi.  Peki hangi batıya? Bugünkü batıya gitmekle iş bitmez, gerçekten şöyle işinden anlayıp benimseyeceğimiz batıya.  Bugünkü batı uygarlığının bütün geçmişini incelemek, öğrenmek kavramak gerekir. Kolay değilmiş bu çabuk olmazmış. Olur mu, dedik? Bir uygarlığı öğrenmek, benimsemek aceleye gelir işlerden değildir. Batıya gidiyoruz, gidiyoruz gideceğiz, ancak bilirim ki bütün bu güçlükleri göze almazsak, yapamayız bu işi, varamayız batıya. Vardık, diye batılı olduk diye kendimize aldatırız.” Bu metin bize öğretici metinlere örnek olarak gösterilebilir.

Nurullah Ataç tarafından yazılan bu deneme o önemi anlatan güzel  bir örnektir.

Denemeler, herhangi bir konu üzerinde kesin hükümlere varmadan, kişisel görüş ve düşüncelerin aktarıldığı yazı türleridir. Kişisel görüş ve düşünceler yazılıyorsa o zaman denemede konu kısıtlaması yoktur. Hayat, felsefe, ölüm aşk, ahlak, gurbet, gelenek, sanat, siyaset, insanı ve toplumu ilgilendiren her şey denemenin konusu olabilir. Örneğin denemede cümleler açık, akıcı ve doğru bir özellik taşımalıdır ki denemede kesin sonuçlara erişme, bir düşünceyi kabul ettirmeye çalışma gibi bir amaç söz konusu olamaz.

Bir önceki yazımız olan Feraye Türküsünün Gerçek Hikayesi başlıklı makalemizde Feraye Türküsünün Sözleri ve Ferayidir Kızın Adı Ferayi Dinle hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ